«Άλωσε» το Λονδίνο, στο χέρι του το πλεονέκτημα έδρας

Μετά από ένα παιχνίδι που το σκορ κυμάνθηκε σε πολύ υψηλά επίπεδα, ο Προμηθέας Πάτρας πήρε μια τεράστιας σημασίας νίκη μέσα στο Λονδίνο επί των London Lions (89-93), επιστρέφοντας έτσι στις επιτυχίες στο 7Days EuroCup. Οι «Προμηθείς» εκμεταλλεύτηκαν το εξαιρετικό Γ’ δεκάλεπτο, εκεί που με επί μέρους σκορ 26-15 έβαλαν στέρεες βάσεις για τη νίκη και δεν έχασαν ποτέ ξανά την πρωτοπορία στο σκορ. Μεγάλο «όπλο» για το σύνολο του Γιάννη Χριστόπουλου ήταν το περιφερειακό σουτ, καθώς τελείωσε το ματς με 13/32 τρίποντα, αναδεικνύοντας διαφορετικούς πρωταγωνιστές μέσα στην αναμέτρηση. Κορυφαίος όλων ήταν ο Cowan Jr., ο οποίος πέτυχε 26 πόντους και μοίρασε 11 ασίστ, στην πιο παραγωγική ευρωπαϊκή βραδιά της καριέρας του. Με αυτή τη νίκη, οι Πατρινοί ανέβηκαν στην 4η θέση με ρεκόρ 10-6 και σε περίπτωση νίκης επί της Paris την επόμενη Τετάρτη στο «Δ. Τόφαλος», θα σφραγίσουν και μαθηματικά το πλεονέκτημα έδρας για τουλάχιστον έναν γύρο στα νοκ άουτ της διοργάνωσης.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Προμηθέα να μπαίνει νωθρά στο παρκέ, γεγονός που προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν οι Λονδρέζοι στα πρώτα λεπτά και με πρώτο βιολί τον Sam Dekker ξέφυγαν αρχικά με 6 πόντους (17-11, στο 6′), ενώ λίγο αργότερα η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφια τιμή (25-15, στο 9′), με την Α’ περίοδο να ολοκληρώνεται τελικά με την αγγλική ομάδα στο +6 (25-19). Με την πάροδο του χρόνου, ο Προμηθέας Πάτρας έβγαλε αντίδραση, όπως έχει κάνει πάρα πολλές φορές φέτος, ισοφαρίζοντας το ματς άμεσα με γκολ – φάουλ του Cowan Jr. (27-27, στο 12′). Ένα νέο «νεκρό» διάστημα των «πορτοκαλί» έδωσε τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να ξεμακρύνουν εκ νέου (39-31, στο 15′), όμως η αντίδραση ήταν και πάλι καίρια. Με τον Hogue να δίνει λύσεις μέσα στο καλάθι και τους Simpson και Kulboka να βοηθούν στο σκοράρισμα, οι φιλοξενούμενοι μάζεψαν ξανά τη διαφορά, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με απόσταση ενός καλαθιού (50-48).

Το σημείο – κλειδί της αναμέτρησης ήταν αμέσως μετά την ανάπαυλα, εκεί που ο Προμηθέας μπήκε…φουριόζος και έκανε…πάρτι έξω από τα 6,75. Thomasson, Κulboka και Cowan Jr. έδωσαν το έναυσμα για το μεγάλο ξέσπασμα της ομάδας τους, που με εντυπωσιακά ποσοστά από την περιφέρεια μετέτρεψε το -4 (55-51, στο 22′) σε +14 (57-71, στο 28′), με ένα υπέρ της σερί 20-2. Στα τελευταία λεπτά του δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν κάπως το παιχνίδι και με σημείο αναφοράς τον Zubcic μείωσαν σε μονοψήφιο νούμερο την απόσταση (65-74). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Προμηθέας ήλεγχε το παιχνίδι και είχε σταθερό προβάδισμα, παρά το γεγονός πως οι London Lions δεν τα παράτησαν και προσπαθούσαν να μείνουν κοντά στο σκορ. Αν και η διαφορά ήταν στους 9 πόντους 2 λεπτά πριν το φινάλε (80-89) και όλα έδειχναν πως δύσκολα θα…καρδιοχτυπήσει η ελληνική ομάδα, στο τελευταίο δίλεπτο οι Άγγλοι αντέδρασαν και έβαλαν μπόλικο άγχος στους παίκτες του Γιάννη Χριστόπουλο. Τρεις βολές του Taylor και δύο καλάθια από κοντά του Oni έφεραν τα «λιοντάρια» στο -4 (87-91, 1’14” πριν το τέλος), ενώ λίγο αργότερα ο Dekker έριξε τη διαφορά στο καλάθι (89-91, 14” πριν τη λήξη). Σε εκείνο το σημείο, ο Thomasson ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών και έκανε το 89-93, σφραγίζοντας ουσιαστικά τη νίκη των «Αχαιών», αφού οι Λονδρέζοι δεν κατάφεραν να σκοράρουν στη δική τους επίθεση.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-19, 50-48, 65-74, 89-93

Μετά τη λήξη του αγώνα, ο Γιάννης Χριστόπουλος δήλωσε μεταξύ άλλων: «Κάναμε πολύ καλή δουλειά στην Γ’ περίοδο. Παίξαμε πολύ καλή άμυνα και μέσω αυτής χτίσαμε την επίθεσή μας και αποκτήσαμε αυτοπεποίθηση. Ήταν υπέροχο για μένα να βλέπω τους παίκτες μου να βγαίνουν από τα αποδυτήρια μετά το ημίχρονο και να αντιδρούν έτσι, βγάζοντας τόση ενέργεια»