ESAKE BCL

Ασταμάτητος ο Προμηθέας, υπέταξε και τη Slask Wroclaw

Την εξαιρετική πορεία του μέσα στο 2023 συνέχισε ο Προμηθέας Πάτρας, ο οποίος κέρδισε και την Slask Wroclaw (90-66), σε ένα αποτέλεσμα που ίσως αποδειχτεί πολύτιμο για την τελική κατάταξη του ομίλου. Η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου κλήθηκε να ξεπεράσει το αρχικό…σοκ, καθώς οι Πολωνοί αιφνιδίασαν τους «Αχαιούς» και έχτισαν διψήφιες διαφορές στο ξεκίνημα. Σε αυτή την πρόκληση, οι γηπεδούχοι ανταπεξήλθαν άμεσα, γύρισαν το ματς με ηγέτες τους Thomasson, Simpson και Dangubic και τελικά έφτασαν σε ένα εύκολο ροζ φύλλο, αγώνα, όπως μαρτυρά και το τελικό σκορ. Πλέον, οι Πατρινοί έχουν ρεκόρ 9-5 στο 7Days EuroCup και ισοβαθμούν στην 4η θέση με την Paris, με την οποία όπως φαίνεται θα δώσουν μεγάλη μάχη για το πλεονέκτημα έδρας. Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τον Προμηθέα, την προσεχή Δευτέρα στο ΟΑΚΑ με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Προμηθέα να δέχεται την απόλυτη…ψυχρολουσία και την Slask να βάζει όλα τα σουτ, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα το αρχικό 7-2 να μετατραπεί σε 9-25, με ένα επιμέρους σκορ 2-23 για τους Πολωνούς, που είχαν σε σπουδαία μέρα τον Dziewa. Η είσοδος του Dangubic και του Thomasson άλλαξαν την εικόνα του αγώνα, με τον Προμηθέα να βρίσκει σταδιακά ρυθμό. Ο Σέρβος με τις άμυνές του και ο Αμερικανός με το «κρεσέντο» έξω από τα 6,75 γύρισαν τον…διακόπτη και οι Πατρινοί όχι μόνο επέστρεψαν στο ματς, αλλά πήραν σχετικά γρήγορα και το προβάδισμα (31-29, στο 15′). Το παιχνίδι παρέμεινε ντέρμπι καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους και οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με τους «Προμηθείς» στο +2 (43-41).

Στην επανάληψη, ο Προμηθέας κατάφερε να ελέγξει απόλυτα τον ρυθμό του παιχνιδιού. Αν και ο Thomasson ήταν σχεδόν αδύνατο να συνεχίσει με αυτά τα εξωπραγματικά ποσοστά, τη σκυτάλη πήρε ο Trevis Simpson, με τους «πορτοκαλί» να οικοδομούν διψήφια διαφορά, για να κλείσουν την Γ’ περίοδο στο +13 (67-54). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου δεν άφησε καθόλου το πόδι από το…γκάζι και εξακολούθησε να παίζει πολύ όμορφο μπάσκετ, με συνεργασίες και πλουραλισμό στο σκοράρισμα. Αν και η Slask κατέβασε ξανά τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο (67-58, στο 32′), τα τρίποντα των Dangubic και Simpson «έσβησαν» τις λιγοστές ελπίδες των φιλοξενούμενων (75-59, στο 34′). Χωρίς να αγχωθεί καθόλου στο φινάλε, ο Προμηθέας έφτασε διά περιπάτου στο τελικό 90-66, σφραγίζοντας ακόμα μια λαμπρή ευρωπαϊκή βραδιά.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-27, 43-41, 67-54, 90-66

Μετά το τέλος του αγώνα, ο Γιάννης Χριστόπουλος ανέφερε στις δηλώσεις του: «Στο παιχνίδι είχαμε ένα πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο. Βελτιώσαμε πάρα πολύ την άμυνά μας και ταυτόχρονα βρήκαμε τον τρόπο να πετύχουμε εύκολα καλάθια στην επίθεσή μας. Προχωράμε, με το βλέμμα στην επόμενη αναμέτρηση»