Έχασε τον αγώνα, κέρδισε το χειροκρότημα στο ΣΕΦ ο Προμηθέας

Σε έναν αγώνα που φάνταζε εκ προοιμίου πάρα πολύ δύσκολος, ο Προμηθέας Πάτρας έδειξε μέταλλο και χαρακτήρα κόντρα σε μια από τις καλύτερες ομάδες στην Ευρώπη, όμως τελικά γνώρισε την ήττα από τον Ολυμπιακό (89-77). Οι Πατρινοί στάθηκαν πολύ καλά στο ματς, έχοντας αρκετά καλά διαστήματα, στα οποία επέβαλλαν τον δικό τους ρυθμό και κοιτούσαν στα μάτια τους γηπεδούχους, παρά το γεγονός ότι Γκίκας και Simpson είχαν τεθεί εκτός μάχης . Ο Thomasson ήταν για ακόμα μια φορά σε πάρα πολύ καλή μέρα και είχε ως άξιους συμπαραστάτες τον Cowan, τον Μουράτο και τον Dangubic. Στον αντίποδα, την μεγαλύτερη φθορά στους «Αχαιούς» προκάλεσε ο Alec Peters, που έβαλε μεγάλα περιφερειακά σουτ σε κρίσιμα σημεία. Μετά από αυτή την ήττα, οι «Προμηθείς» υποχώρησαν στην 5η θέση με ρεκόρ 10-8 και τα επόμενα παιχνίδια θα είναι πολύ καθοριστικά, στην προσπάθειά τους να τερματίσουν εντός της πρώτης τετράδας της Basket League.

To παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να μπαίνουν με ορμή στο ματς και με σημείο αναφοράς την κυριαρχία τους μέσα στη ρακέτα να προηγούνται άμεσα με διψήφιες διαφορές (22-7, στο 8′), με τον Fall να δημιουργεί πολλά προβλήματα κοντά στο καλάθι. Σε εκείνο το σημείο, οι Πατρινοί κινδύνευσαν να μείνουν από πολύ νωρίς εκτός διεκδίκησης του παιχνιδιού, όμως έβγαλαν αντίδραση και με μπροστάρη τον Thomasson, κατόρθωσαν να κατεβάσουν την διαφορά σε μονοψήφια τιμή στο φινάλε του Α’ δεκαλέπτου (26-17). Στην Β’ περίοδο, οι παίκτες του Γιάννη Χριστόπουλου περιόρισαν πάρα πολύ τον Ολυμπιακό στο σκοράρισμα, με τους Πειραιώτες να είναι πολύ άστοχοι από την περίμετρο, ωστόσο στο ίδιο διάστημα, ο Προμηθέας δυσκολευόταν να βρει λύσεις στην επίθεση, με αποτέλεσμα να μείνει και αυτός χαμηλά στο σκορ. Σε όλο το δεύτερο δεκάλεπτο, η διαφορά κυμαινόταν κοντά στους 10 πόντους και τελικά το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 42-30.

Στο Γ’ δεκάλεπτο ο Προμηθέας ήταν εξαιρετικός και πραγματοποίησε μια από τις καλύτερές του εμφανίσεις σε μια περίοδο φέτος, βάσει και της δυναμικής του αντιπάλου. Αν και οι «ερυθρόλευκοι» έμοιαζαν να ελέγχουν την κατάσταση (51-37, στο 23′), με τα τρίποντα του Βασίλη Μουράτου και του Cowan Jr. Η ομάδα της Πάτρας έγινε ξανά απειλητική και έδειξε πως δεν σκοπεύει να παραδοθεί (54-49, στο 27′). Μάλιστα, λίγο αργότερα η απόσταση μειώθηκε στο ένα σουτ (57-54, στο 29′), χάρη σε τρίποντο του Dangubic, με το Γ’ δεκάλεπτο να τελειώνει με σκορ 59-54. Στην τελευταία περίοδο, οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν ανταγωνιστικοί μέχρι περίπου τα μισά του δεκάλεπτου, όταν και μείωσαν στους 5 ξανά με τρίποντο του Thomasson (68-63, στο 34′), αν και προηγουμένως ο Ολυμπιακός είχε φτάσει στο +9 (66-57). Σε εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση ο Alec Peters, ο οποίος με 6 διαδοχικούς δικούς του πόντους έστειλε την διαφορά σε διψήφια τιμή (74-63, στο 35′). Έκτοτε, δεδομένης και της μεγάλης δυναμικότητας του αντιπάλου, τα περιθώρια για μια νέα ανατροπή είχαν στενέψει πάρα πολύ για τους «πορτοκαλί», οι οποίοι τελικά…έπεσαν με ψηλά το κεφάλι (89-77) και συνεχίζουν με το βλέμμα στα επόμενα δύσκολα παιχνίδια σε Ελλάδα και Ευρώπη, τα οποία θα κρίνουν πάρα πολλά.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-17, 42-30, 59-54, 89-77

Στη Συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε μετά το παιχνίδι, ο Γιάννης Χριστόπουλος ανέφερε μεταξύ άλλων: «Ερχόμενοι εδώ γνωρίζαμε πως έχουμε μόνο να κερδίσουμε πράγματα από αυτό το παιχνίδι. Κερδίσαμε εμπειρίες, κερδίσαμε σε θέμα νοοτροπίας και συνεχίζουμε με αφοσίωση, καθώς έχουμε μπροστά μας ένα πολύ δύσκολο πρόγραμμα».