Εφτάψυχος ο Προμηθέας στην Πολωνία, παρέμεινε στην κορυφή

Με ένα απίστευτο τρίποντο του Anthony Cowan Jr, 1 δευτερόλεπτο πριν από την εκπνοή του αγώνα, ο Προμηθέας ολοκλήρωσε μια τεράστια ανατροπή και έφυγε από την Πολωνία με το μεγάλο διπλό (76-78). Η ομάδα του Μάκη Γιατρά, αν και στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού κυνηγούσε διψήφιες διαφορές και το ενδεχόμενο της ήττας ήταν κάτι παραπάνω από ορατό για τρία δεκάλεπτα, εμφανίστηκε μεταμορφωμένη στην τέταρτη και καθοριστική περίοδο και κατόρθωσε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα, ρίχνοντας στο «καναβάτσο» την Slask Wroclaw. Mε αυτή τη νίκη οι Πατρινοί σκαρφάλωσαν στο 4-1 και ισοβαθμούν στην κορυφή του ομίλου με την Turk Telekom και την Gran Canaria, ενώ η Slask Wroclaw, αν και κατέβαλε μεγάλη προσπάθεια, δεν μπόρεσε να ξεκολλήσει από την τελευταία θέση και υποχώρησε στο 0-5. Κulboka και Young ήταν οι κορυφαίοι για τον Προμηθέα, μαζί φυσικά με τον Cowan που έβαλε το καθοριστικό σουτ. Από πλευράς γηπεδούχων, οι Martin και Dziewa έκαναν τη μεγαλύτερη ζημιά.

To παιχνίδι ξεκίνησε με τον Προμηθέα να δυσκολεύεται πάρα πολύ να βρει ρυθμό και τους γηπεδούχους να μπαίνουν με το πόδι…στο γκάζι, ορμώμενοι από την ώθηση που τους έδινε το κοινό τους. Με κορυφαίο τον Martin, ο οποίος πέτυχε 8 γρήγορους πόντους, οι Πολωνοί προηγήθηκαν με +6 (13-7, στο 6′), για να κλείσουν τελικά το δεκάλεπτο στο +4 (18-14). Στις αρχές της Β’ περιόδου, τα πράγματα χειροτέρεψαν ακόμα περισσότερο για τους «Αχαιούς», οι οποίοι βρέθηκαν στο -10 (24-14), όμως με πρωτεργάτες τους Young και Kulboka, αυτή η διαφορά «εξανεμίστηκε» πολύ γρήγορα και ο Προμηθέας πήρε προβάδισμα, με ένα επιμέρους σκορ 6-19 (30-33, στο 17′). Το εξαιρετικό αυτό διάστημα ωστόσο, διαδέχτηκε ένα νέο…black out των φιλοξενούμενων, οι οποίοι δέχτηκαν ένα σερί 12-0 και πήγαν στην ανάπαυλα στο -9 (42-33).

Στην επανάληψη, η Slask Wroclaw είχε τον έλεγχο μέχρι το φινάλε του Γ’ δεκάλεπτου και παρά τις προσπάθειες του Προμηθέα να πλησιάσει στο σκορ, Martin, Dziewa και Morgan έβαζαν τα μεγάλα σουτ και κρατούσαν την ομάδα τους σε μια καλή απόσταση, με την περίοδο να ολοκληρώνεται με τη διαφορά στους 12 (62-50) και τους γηπεδούχους να βρίσκονται μια ανάσα από την πρώτη τους νίκη στο φετινό EuroCup. Στην τελευταία περίοδο, ωστόσο, η κατάσταση άλλαξε άρδην. Με τον Γκίκα και τον Young να κάνουν την αρχή, οι Πατρινοί έκοψαν γρήγορα τη διαφορά στο μισό (62-56, στο 31′), ενώ λίγο αργότερα ο Cowan και Kulboka πήραν τη σκυτάλη, με τον Λιθουανό να ισοφαρίζει με τρίποντο από τη γωνία (70-70, στο 36′). Σε εκείνο το σημείο, οι γηπεδούχοι βρήκαν ξανά τον τρόπο να αποσπαστούν και μπήκαν στο τελευταίο ενάμιση λεπτό από θέση οδηγού (76-72). Ο «εφτάψυχος» Προμηθέας όμως, δεν είχε πει ακόμα την τελευταία του λέξη. Πρώτα ο Young με ένα τρίποντο έδωσε ελπίδες στους Πατρινούς και εν συνεχεία ο Cowan με μια «ψυχρή» εκτέλεση, 1 δευτερόλεπτο πριν τη λήξη, έδωσε τη νίκη στους «Προμηθείς», καθώς η τελευταία επίθεση των Πολωνών δεν βρήκε στόχο.

Το ενδιαφέρον στρέφεται στο μεγάλο ντέρμπι της Κυριακής με αντίπαλο τον Ολυμπιακό, εκεί που ο Προμηθέας με σύμμαχο την εξαιρετική του ψυχολογία και τον κόσμο στο πλευρό του θα προσπαθήσει να διακόψει το αήττητο των πρωταθλητών Ελλάδος. Επόμενη ευρωπαϊκή αναμέτρηση για το συγκρότημα του Μάκη Γιατρά, η μάχη με την Turk Telekom την επόμενη Τρίτη στο «Δ. Τόφαλος».

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-14, 42-33, 62-50, 76-78

Μετά το τέλος του αγώνα, ο Μάκης Γιατράς δήλωσε μεταξύ άλλων: «Σήμερα αντιμετωπίζαμε μια πολύ καλή ομάδα, που παρότι είχε ρεκόρ 0-4, έχει χάσει πολλά ματς στα όριο. Τα παιδιά έδειξαν ψυχή, παρά το γεγονός πως κάποια στιγμή ξέφυγε το σκορ, βάλαμε τα μεγάλα σουτ και πήραμε μια σπουδαία νίκη»