Έφτασε κοντά σε επική ανατροπή ο Προμηθέας, αλλά ηττήθηκε στην Πυλαία

Αν και έφτασε μια ανάσα από μια εντυπωσιακή ανατροπή στο τελευταίο λεπτό, μειώνοντας από το -9 (75-66, στο 39′) την διαφορά στον πόντο, ο Προμηθέας δεν κατάφερε τελικά να πραγματοποιήσει το «break» και ο ΠΑΟΚ έκανε το 1-0 στη σειρά των προημιτελικών. Η αναμέτρηση είχε διαφορετικές όψεις, καθώς, παρά το γεγονός πως οι Θεσσαλονικείς κυριάρχησαν στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, οι «Αχαιοί» έβγαλαν ψυχωμένη αντίδραση στο τέλος της αναμέτρησης και λίγο έλειψε να πάρουν ένα μεγάλο διπλό. Κάποιες λανθασμένες επιλογές στα κρίσιμα σημεία, ωστόσο, ήταν αυτές που τελικά στέρησαν από τον Προμηθέα την δυνατότητα να αποδράσει με το ροζ φύλλο από τη Θεσσαλονίκη. Franke και Σαλούστρος έκαναν τη μεγαλύτερη ζημιά στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι είχαν σε πολύ καλή μέρα τον Conditt. Πλέον, ο ΠΑΟΚ έρχεται στην Πάτρα με…match ball πρόκρισης, ενώ οι «Προμηθείς» θα χρειαστούν δύο νίκες για να περάσουν στην ημιτελική φάση του ελληνικού πρωταθλήματος.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για τον Προμηθέα, ο οποίος εμφανίστηκε πολύ άστοχος από την περιφέρεια, εγκλωβισμένος από την πάρα πολύ καλή άμυνα του ΠΑΟΚ. Οι γηπεδούχοι, αν και είχαν και αυτοί προβλήματα με το μακρινό σουτ, βρήκαν δεύτερες ευκαιρίες με τα επιθετικά τους ριμπάουντ και κατάφεραν να ολοκληρώσουν την Α’ περίοδο με προβάδισμα 4 πόντων (17-13). Στη Β’ περίοδο, ο «δικέφαλος» συνέχισε να αποδίδει καλύτερα στο μεγαλύτερο διάστημα του δεκάλεπτου και κατάφερε για πρώτη φορά να προσπεράσει και με διψήφια διαφορά (31-21, στο 16′). Στα τελευταία λεπτά του Α’ μέρους, οι Πατρινοί βρήκαν κάποιες λύσεις, με αιχμή του δόρατος τον Conditt, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 38-32.

Στην επανάληψη, η ταυτότητα του παιχνιδιού άλλαξε αρκετά, καθώς οι δύο ομάδες άρχισαν να σκοράρουν κατά ριπάς έξω από τα 6,75, με τον ΠΑΟΚ να βρίσκει λύσεις στα πρόσωπα των Franke, Tσιακμά και Σαλούστρου, ενώ για τον Προμηθέα έδωσαν ανάσες Γκίκας, Kulboka και Dangubic (56-47, στο 26′). Στο τελευταίο κομμάτι του Γ’ δεκαλέπτου, ο Προμηθέας έγινε πολύ πιο επιθετικός στην άμυνά του και αυτό απέδωσε καρπούς, με συνεχόμενα κλεψίματα και εύκολα καλάθια στο transition, γεγονός που έφερε τους «Αχαιούς» μπροστά στο σκορ στο 30ο λεπτό (58-61). Στην τελευταία περίοδο ωστόσο, ένα παρατεταμένο black out του Προμηθέα βοήθησε τον ΠΑΟΚ να «τρέξει» ένα επιμέρους σκορ 13-0 και να αποκτήσει ξεκάθαρο προβάδισμα για τη νίκη (71-61, στο 38′). Οι φιλοξενούμενοι δεν κατέθεσαν τα όπλα και με δύο τρίποντα του Thomasson, ένα του Γκίκα και ένα του Cowan Jr. έφτασαν σε απόσταση αναπνοής (76-75, 30” πριν τη λήξη). Στην κρίσιμη τελευταία κατοχή όμως, ο Thomasson έχασε τη μπάλα και στη συνέχεια ο Cowan Jr. αστόχησε σε τρίποντο σε «νεκρό» χρόνο, με τον «δικέφαλο» να φτάνει σε μια δύσκολη νίκη (78-75).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-13, 38-32, 58-61, 78-75

Μετά τη λήξη του αγώνα, ο Γιάννης Χριστόπουλος ανέφερε μεταξύ άλλων: «Μπορούμε να παίξουμε καλύτερα και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Τα δώσαμε όλα, προχωράμε πλέον στο επόμενο παιχνίδι. Κάθε παιχνίδι είναι διαφορετικό στα Play Offs».