Έκλεισε την χρονιά με νίκη ο Προμηθέας

Παρουσιάζοντας πολύ βελτιωμένη εικόνα σε σχέση με τον αγώνα της Δευτέρας στο Περιστέρι, ο Προμηθέας Πάτρας πέρασε νικηφόρα από την Καρδίτσα (68-81), ένα αποτέλεσμα που δίνει βαθιά βαθμολογική ανάσα στους «Αχαιούς», οι οποίοι αποχαιρέτησαν με ιδανικό τρόπο την χρονιά. Η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου είχε σε καταπληκτική μέρα τον Cowan, ο οποίος έκανε τα πάντα στο παρκέ, ενώ καταλυτική ήταν και η παρουσία του Βασίλη Μουράτου, που ήταν καθοριστικός όταν η μπάλα «έκαιγε». Με αυτό το αποτέλεσμα, οι Πατρινοί ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 4-5 και ατενίζουν με μεγαλύτερη αισιοδοξία το μέλλον, έχοντας μπροστά τους έναν αγώνα με πολύ υψηλό βαθμό δυσκολίας, με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό στην Πάτρα. Από την άλλη, η θεσσαλική ομάδα παρέμεινε ουραγός με ρεκόρ 1-9 και η προσπάθεια για την σωτηρία δυσκόλεψε ακόμα περισσότερο.

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με συγκέντρωση, έχοντας σαν εφαλτήριο την καλή τους άμυνα. Με τον Κακλαμανάκη να αποτελεί το σημείο αναφοράς μέσα στη ρακέτα, οι «πορτοκαλί» επέβαλαν τον δικό τους ρυθμό και προηγήθηκαν με +6 (13-19), για να κλείσουν το Α’ δεκάλεπτο στο +4 (15-19). Στη Β’ περίοδο τα πράγματα άλλαξαν άρδην, με τους γηπεδούχους να ανατρέπουν πλήρως την κατάσταση και με ένα σερί 13-2 να περνούν μπροστά με 7 πόντους διαφορά (28-21, στο 14′), με τους Γκιουζέλη και Pridgett να πρωταγωνιστούν. Ωστόσο, στην συνέχεια οι Πατρινοί κατόρθωσαν να ισορροπήσουν ξανά το ματς και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, με το συγκρότημα του Βαγγέλη Αγγέλου στο +2 (37-35).

Το Γ’ δεκάλεπτο ήταν το πιο καταλυτικό για την τελική έκβαση του παιχνιδιού. Οι «Προμηθείς» μπήκαν αποφασισμένοι στην επανάληψη να επιβάλλουν τον δικό τους ρυθμό και κατάφεραν γρήγορα να ανακτήσουν το προβάδισμα, με την διαφορά να πηγαίνει και στο +9 για τους «πορτοκαλί» (38-47). Από εκεί και έπειτα, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κρατήσουν αυτή τη διαφορά, με το Γ’ δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 47-56. Στην τελευταία περίοδο, ο Προμηθέας διαφύλαξε το προβάδισμά του, με τον Βασίλη Μουράτο να γίνεται πρωταγωνιστής στο κρίσιμο σημείο. Δύο λεπτά πριν τη λήξη, όταν και η Καρδίτσα είχε μετατρέψει το 57-70 σε 63-70 και απειλούσε τον Προμηθέα, ο γκαρντ των «Αχαιών» είχε…κρύο αίμα και με δύο διαδοχικά τρίποντα διαμόρφωσε το 63-76 και καθάρισε το ματς. Έκτοτε, οι «κυανόλευκοι» δεν είχαν απάντηση και το τελικό 68-81 ήταν το τελικό σκορ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-19, 37-35, 47-56, 68-81

Μετά το τέλος του αγώνα, ο Γιάννης Χριστόπουλος ανέφερε μεταξύ άλλων: «Ήταν μια σημαντική νίκη για εμάς. Αναλύοντας τα δεδομένα που υπήρχαν και με τα προβλήματα που εμφανίστηκαν, ήταν μια πολύ κρίσιμη μάχη. Οι παίκτες έδειξαν μέταλλο και χαρακτήρα, χτίζοντας μέσα από την άμυνα και παίζοντας στη συνέχεια καλά και στην επίθεση».