Έπεσε μαχόμενος στο ΟΑΚΑ ο Προμηθέας

Την εξαιρετική του αγωνιστική κατάσταση πιστοποίησε ακόμα μια φορά ο Προμηθέας Πάτρας, ο οποίος πάλεψε μέχρι τέλους το παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό, χάνοντας τελικά στις λεπτομέρειες (87-79), μετά από ένα δραματικό ματς. Οι Πατρινοί, αν και έπαιξαν χωρίς τον Joe Thomasson, βρέθηκαν σε πολύ καλή βραδιά, έβγαλαν διαφορετικούς πρωταγωνιστές μέσα στο ματς και λίγο έλειψε να επαναλάβουν τον θρίαμβο της σεζόν 2020-21, όμως το κακό τελευταίο τρίλεπτο ήταν αυτό που κόστισε στην ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου και την οδήγησε στην ήττα. Με αυτό το αποτέλεσμα οι «πορτοκαλί» υποχώρησαν στο 9-7 της Basket League και ισοβαθμούν με άλλες 4 ομάδες (ΑΕΚ, ΠΑΟΚ, Περιστέρι, Άρης) από την 3η έως την 7η θέση της κατάταξης, με τη μάχη για την τετράδα να προμηνύεται συναρπαστική. Οι «Προμηθείς» για τις επόμενες 20 ημέρες δεν θα έχουν αγωνιστικές υποχρεώσεις, λόγω της διακοπής για το Final 8 του Κυπέλλου και για τα «παράθυρα» της FIBA, με το επόμενο παιχνίδι να προγραμματισμένο να ειναι για τις 4 Μαρτίου με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ στην Πάτρα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τον Προμηθέα στην πρώτη περίοδο. Με υποδειγματική άμυνα και πολύ καλές επιλογές στην επίθεση, οι «πορτοκαλί» αιφνιδίασαν τον Παναθηναϊκό και προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά (14-24), παίρνοντας πολύ σημαντικές βοήθειες από τους Simpson και Cowan. Στη Β’ περίοδο, οι “πράσινοι” κατάφεραν με ένα γρήγορο σερί να μειώσουν στους 5 (21-26, στο 13′), ωστόσο με την παρουσία του Conditt μέσα στο καλάθι, οι «Προμηθείς» έβρισκαν τον τρόπο να διατηρούν μια ικανοποιητική διαφορά ως τα μέσα του δεκαλέπτου (21-30). Από εκεί και έπειτα όμως, το «τριφύλλι» είχε ένα πολύ καλό διάστημα, κυρίως επιθετικά και με μπροστάρη τον Ponitka ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση και πήγε με προβάδισμα στα αποδυτήρια (43-40).

Στην επανάληψη, ο Προμηθέας μπήκε και πάλι δυνατά, φάνηκε ανεπηρέαστος από το σερί των «πράσινων» στο φινάλε του ημιχρόνου και εξακολούθησε να είναι πολύ ανταγωνιστικός. Με δύο τρίποντα των Ponitka και Μποχωρίδη, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε για πρώτη φορά με +5 (52-47, στο 24′), όμως οι Πατρινοί δεν πτοήθηκαν, έτρεξαν ένα επιμέρους 2-9 και πήραν ξανά προβάδισμα στο σκορ με γκολ – φάουλ του Dangubic (54-56, στο 26′). Ακολούθησε ένα νέο σερί των γηπεδούχων, που με τρίποντο του Lee πήγαν στο +6 (62-56, στο 28′), με την Γ’ περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 66-63 και τους λογαριασμούς να μένουν…ορθάνοιχτοι για την τελευταία περίοδο. Εκεί, το παιχνίδι πήγαινε πόντο – πόντο, μέχρι και το 37ο λεπτό, όταν και με καλάθι του Simpson ο Προμηθέας ισοφάρισε σε 76-76 και όλα έδειχναν πως το φινάλε θα είναι θρίλερ. Ωστόσο, οι «πράσινοι» με ένα τυχερό καλάθι του Gudaitis και ένα δύσκολο τρίποντο του Bacon αποσπάστηκαν με +5 (81-76, στο 38′), κόβοντας τα… φτερά των «Αχαιών». Ταυτόχρονα, οι φιλοξενούμενοι είχαν κακές επιλογές επιθετικά και έχασαν τα μεγάλα σουτ, με αποτέλεσμα να μην μπορέσουν να διεκδικήσουν ως το τέλος τη νίκη. Το τελικό 87-79 ήταν αυτό που σφράγισε τις προσπάθειες των δύο ομάδων, αφήνοντας μια «γλυκόπικρη» γεύση στον Προμηθέα, ο οποίος στάθηκε αξιοπρεπέστατα μέσα στο ΟΑΚΑ, έχασε όμως την ευκαιρία για ένα τεράστιο διπλό.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-24, 43-40, 66-63, 87-79

Μετά τη λήξη, ο Γιάννης Χριστόπουλος τόνισε μεταξύ άλλων: «Μέχρι να φτάσουμε στο τελευταίο τρίλεπτο, εκεί που έγιναν λάθη που μας στοίχισαν, παίξαμε όπως θέλουμε να παίζουμε. Ήμασταν καλοί στην άμυνα και δείξαμε χαρακτήρα και προσήλωση. Έχουμε πολλά να διδαχθούμε από αυτό το παιχνίδι, συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό για τη νίκη».