ESAKE BCL

Επίσημη “πρώτη” στην Πάτρα με νίκη για τον Προμηθέα

Με τον καλύτερο τρόπο εξελίχθηκε το πρώτο φετινό επίσημο παιχνίδι του Προμηθέα μπροστά στο κοινό του, με τους Πατρινούς να παίζουν κατά διαστήματα πολύ όμορφο μπάσκετ και να επικρατούν του αξιόμαχου Ιωνικού (97-84). Η ομάδα του Μάκη Γιατρά, αν και στα πρώτα λεπτά μπήκε μουδιασμένα στο ματς και έδειξε να αντιμετωπίζει προβλήματα, κυρίως στην άμυνα, βρήκε ρυθμό με την πάροδο του χρόνου, εκμεταλλεύτηκε το βάθος του ρόστερ και την πληθώρα επιλογών και έφτασε τελικά σε μια σχετικά άνετη νίκη, κάνοντας έτσι το 2×2 στη Basket League. Koρυφαίος του αγώνα ήταν ο ασταμάτητος Joe Young, ο οποίος σημείωσε 34 πόντους, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Cowan Jr. με 16 πόντους και 6 ασίστ. Ο Arnoldas Kulboka πρόσθεσε στο ενεργητικό του ακόμα ένα double double, με 14 πόντους και 10 ριμπάουντ, την ώρα που για τους φιλοξενούμενους ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης είχε 21 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Στο αγωνιστικό σκέλος, οι Νικαιώτες ήταν πολύ ανταγωνιστικοί για όσο είχαν αντοχές. Έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +4 (19-23), με κορυφαίους τους Μαυροκεφαλίδη και Αρσενόπουλο, ενώ στο ξεκίνημα του Β’ δεκαλέπτου έφτασαν και στο +9 (19-28). Σε εκείνο το σημείο, οι γηπεδούχοι αφυπνίστηκαν και με «κρεσέντο» ευστοχίας από την περιφέρεια με Young και Γκίκα, ανέτρεψαν το παιχνίδι και πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 8 πόντων (49-41). Οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν κοντά στο σκορ μέχρι τα μέσα Γ’ δεκαλέπτου (53-51), όμως από εκεί και έπειτα ο Προμηθέας…πάτησε γκάζι και έβαλε γερά θεμέλια για τη νίκη. Έκλεισε την 3η περίοδο στο +12 (73-61) και έκτοτε δεν απειλήθηκε ποτέ ξανά, για να φτάσει με άνεση στο τελικό 97-84 και να εισπράξει το θερμό χειροκρότημα από το φίλαθλο κοινό στο «Δ. Τόφαλος».

Πλέον, η προσοχή των «πορτοκαλί» στρέφεται και πάλι στην Ευρώπη και στον αγώνα – πρόκληση που έχουν να δώσουν την προσεχή Τετάρτη στην Πάτρα, με αντίπαλο την ισχυρή Gran Canaria. Για την Basket League, η επόμενη αποστολή των «Αχαιών» είναι το Σαββατοκύριακο στη Ρόδο, με αντίπαλο τον Κολοσσό.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-23, 49-41, 73-61, 97-84

Μετά το τέλος του αγώνα, ο Μάκης Γιατράς δήλωσε μεταξύ άλλων: «Ευχαριστούμε τον κόσμο που μας στήριξε σήμερα. Τους έχουμε ανάγκη και την Τετάρτη, να έρθουν ακόμα περισσότεροι και να μας βοηθήσουν για να πάρουμε τη νίκη».