Επιβίωσε στο θρίλερ και πήρε «διπλή» νίκη ο Προμηθέας

Μετά από ένα παιχνίδι – διαφήμιση για το πρωτάθλημα της Basket League, με συναρπαστική εξέλιξη που καθήλωσε τον κόσμο που βρέθηκε στο «Δ. Τόφαλος», ο Προμηθέας Πάτρας πήρε μια πολύ σπουδαία νίκη επί του Κολοσσού Ρόδου (80-76). Μάλιστα, το κέρδος ήταν διπλό για τους Πατρινούς, καθώς κάλυψαν και την διαφορά 2 πόντων, με την οποία είχαν χάσει στη Ρόδο και διατηρούν το πάνω χέρι σε περίπτωση ισοβαθμίας με τους Ροδίτες. Αυτή ήταν η τέταρτη διαδοχική νίκη για τους «Προμηθείς» στο ελληνικό πρωτάθλημα και πλέον, με ρεκόρ 8-6 ισοβαθμούν στην 4η θέση με Περιστέρι και Κολοσσό και ατενίζουν με πολύ μεγάλη αισιοδοξία την συνέχεια. Πρώτος σκόρερ του Προμηθέα ήταν ο Thomasson, ενώ καθοριστική ήταν η συνεισφορά των Conditt και Cowan Jr., ειδικά στο φινάλε. Το ενδιαφέρον των «πορτοκαλί» στρέφεται τώρα στην εκτός έδρας αποστολή τους στο Αμβούργο για το EuroCup, ενώ για τη Basket League, η επόμενη αναμέτρηση είναι το ερχόμενο Σάββατο, ξανά στην Πάτρα, με αντίπαλο την Καρδίτσα.

Η πρώτη περίοδος του αγώνα ήταν πολύ μέτρια από πλευράς θεάματος. Οι άμυνες κυριάρχησαν, ενώ τα καλάθια έρχονταν με το…σταγονόμετρο. Αν και στα πρώτα 5 λεπτά του ματς ο Προμηθέας προηγήθηκε με σκορ 7-2, ο Κολοσσός Ρόδου βρήκε επιθετικές λύσεις στο πρόσωπο του Young και έκλεισε προηγούμενος την Α’ περίοδο (11-12). Στη Β’ περίοδο, η κατάσταση διαφοροποιήθηκε πλήρως, με τον Προμηθέα να παίζει κατά διαστήματα απολαυστικό μπάσκετ. Με τον Conditt να υψώνει…τείχος μέσα στη ρακέτα και τον Thomasson να «ζεσταίνεται» επιθετικά, οι Πατρινοί πραγματοποίησαν ένα πολύ παραγωγικό δεκάλεπτο, σημειώνοντας 35 πόντους, με τους φιλοξενούμενους να αδυνατούν να ακολουθήσουν και το ημίχρονο να κλείνει με διαφορά 14 πόντων για την ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου (46-32).

Στην επανάληψη, η Ρόδος προσπάθησε να ισορροπήσει το παιχνίδι, ανεβάζοντας την ένταση της άμυνας της. Αν και οι γηπεδούχοι, έφτασαν ως το +19 με καλάθι του Dangubic (59-40, στο 25′), στα τελευταία 5 λεπτά έμειναν…άσφαιροι εντός παιδιάς, κάτι που ο Κολοσσός δεν άφησε να περάσει ανεκμετάλλευτο και μείωσε στους 11 στα τέλη του Γ’ δεκαλέπτου (60-49). Στην τελευταία περίοδο, οι Ροδίτες συνέχισαν την αντεπίθεσή τους και μετέτρεψαν σε θρίλερ τον αγώνα. Αρχικά ο Χάρης Γιαννόπουλος με δύο τρίποντα μείωσε στους 3 (64-61, στο 35′), ενώ λίγο αργότερα ο Κατσίβελης, με δύσκολο τρίποντο εκτός ισορροπίας έφερε την απόσταση στον πόντο (69-68, στο 37′). Μάλιστα. οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να περάσουν και μπροστά στο σκορ με βολές του Dixon (71-72, στο 38′). Ο τελευταίος λόγος στο ματς, ωστόσο, άνηκε στους Πατρινούς. Βγάζοντας ένταση και πάθος, ορμώμενοι από την τρομερή στήριξη του κόσμου τους, οι γηπεδούχοι έκαναν πολύ καλό «φίνις» στην αναμέτρηση. Αρχικά ο Cowan Jr. με γκολ – φάουλ έδωσε ξανά προβάδισμα (74-72), ενώ στην συνέχεια ο Conditt με κάρφωμα έστειλε στον +4 τον Προμηθέα (76-72). Στα τελευταία δευτερόλεπτα, το ματς οδηγήθηκε στη…ρουλέτα των βολών, με τον Kulboka να μένει απόλυτα ψύχραιμος και να σφραγίζει την μεγάλη επικράτηση των «Αχαιών» με 2/2 βολές (80-76).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-12, 46-32, 60-49, 80-76

Μετά το τέλος του αγώνα, ο Γιάννης Χριστόπουλος τόνισε στη Συνέντευξη Τύπου: «Ήταν ένα πολύ δύσκολο ματς για εμάς, κάτι που το αποδεικνύει και η πορεία του Κολοσσού στο πρωτάθλημα. Χτίσαμε κάποιες μεγάλες διαφορές, όμως δεν τις προστατέψαμε. Παρ’ όλα αυτά πήραμε μια μεγάλη νίκη και διαχειριστήκαμε καλά και τη νίκη στην Ευρώπη».