Έβαλε «πλώρη» για τους «16» ο εξαιρετικός Προμηθέας

Πραγματοποιώντας μια από τις «γεμάτες» εμφανίσεις του στη φετινή σεζόν, ο Προμηθέας πανηγύρισε μια άνετη νίκη επί της Trento (84-71) και άνοιξε…τα φτερά του για την πρόκριση στα νοκ άουτ του 7Days EuroCup. Οι Πατρινοί είχαν πλουραλισμό στην επίθεση, άντλησαν μεγάλη ενέργεια από την καλή τους άμυνα, δεν έχασαν σχεδόν ποτέ το προβάδισμα και έφτασαν σε μια δικαιότατη νίκη, που ήταν η 6η τους σε 10 αναμετρήσεις. Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, οι «Προμηθείς» ισοβαθμούν στην 4η θέση με τις Buducnost και Hapoel Tel Aviv, ενώ στον αντίποδα οι Ιταλοί παρέμειναν εκτός οκτάδας, με ρεκόρ 2-8 και θα χρειαστούν μια μικρή υπέρβαση, εάν θέλουν να κυνηγήσουν την πρόκριση. Koρυφαίος του αγώνα για τους «Αχαιούς» ήταν ο George Conditt, ο οποίος έστησε το δικό του…πάρτι μέσα στη ρακέτα, ενώ άκρως θετικός ήταν ο Kulboka, καθώς και ο Thomasson, που δείχνει να έχει προσαρμοστεί άμεσα στις απαιτήσεις της ομάδας, αν και βρίσκεται για μικρό διάστημα στην Πάτρα.

Στην Α’ περίοδο του παιχνιδιού ο Προμηθέας ήταν αυτός που μπήκε πιο δυνατά και είχε τον έλεγχο. Με σωστό και ορθολογικό μπάσκετ, η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου προηγήθηκε πολύ γρήγορα με διψήφια διαφορά (20-10, στο 8′), με το δεκάλεπτο να τελειώνει στο +7 (23-16). Στην δεύτερη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να διαφοροποιήσουν την κατάσταση, είχαν το καλύτερο τους διάστημα στο ματς με αιχμές του δόρατος τον Flaccadori και τον Crawford και κατόρθωσαν να περάσουν και μπροστά στο σκορ (31-36, στο 17′). Σε εκείνο το σημείο, με τον Conditt να κερδίζει όλες τις μάχες μέσα στο ζωγραφιστό, οι Πατρινοί αντέδρασαν και με ένα επιμέρους σκορ 14-2, έκλεισαν το ημίχρονο με προβάδισμα 7 πόντων (45-38).

Στην επανάληψη, το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι και τα μισά του Γ’ δεκαλέπτου, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται συνεχώς στο προβάδισμα και το ματς να μοιάζει αμφίρροπο (49-49, στο 25′). Τότε, όμως, ο Προμηθέας πάτησε…γκάζι και εξαφανίστηκε από τον ορίζοντα των Ιταλών με ένα σερί 17-2 (66-51, στο 28′), με τον Simpson να έχει καθοριστική συμβολή σε εκείνο το διάστημα. Από εκεί και έπειτα, ο Προμηθέας δεν απειλήθηκε ποτέ ξανά επί της ουσίας. Σε όλο το διάστημα του τελευταίου δεκαλέπτου η διαφορά παρέμενε σταθερά σε διψήφια νούμερα και κάθε φορά που η Trento προσπαθούσε να μειώσει, οι Πατρινοί έδειχναν απόλυτη προσήλωση και συγκέντρωση και ξέφευγαν και πάλι στο σκορ. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα, η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου να φτάσει σε μια πολύ σημαντική νίκη (84-71), ενώ στο φινάλε οι παίκτες καταχειροκροτήθηκαν από τους φιλάθλους που βρέθηκαν στο «Δ. Τόφαλος».

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-16, 45-38, 66-55, 84-71

Μετά τη λήξη του αγώνα, ο Γιάννης Χριστόπουλος εξέφρασε την ικανοποίησή του, τονίζοντας μεταξύ άλλων: “Πήραμε μια πολύ σπουδαία νίκη. Είναι σημαντικός παράγοντας για εμάς να ξεκινάμε την επίθεσή μας από την άμυνα. Είμαι χαρούμενος που το είδα αυτό στο δεύτερο ημίχρονο”.