Έβγαλε ψυχωμένη αντίδραση και πάει για «τελικό» στην Πυλαία

Ένας απόλυτα σοβαρός και πειθαρχημένος Προμηθέας εμφανίστηκε στο παρκέ του «Δ.Τόφαλος», δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον ΠΑΟΚ και έφτασε σε μια εύκολη νίκη (77-63), ισοφαρίζοντας τη σειρά σε 1-1. Οι Πατρινοί παρουσιάστηκαν αποφασισμένοι να μην τελειώσει πρόωρα η σεζόν για αυτούς, έπαιξαν καταπληκτική άμυνα σε όλη τη διάρκεια του ματς, έβγαλαν εκτός ρυθμού πολλά από τα ατού των φιλοξενούμενων και δεν έχασαν σε κανένα σημείο το προβάδισμα, φτάνοντας στο πολυπόθητο ροζ φύλλο αγώνα. O Riley προσπάθησε να κερδίσει …μόνος του τον Προμηθέα, πετυχαίνοντας τους 32 από τους 63 πόντους του «δικεφάλου», όμως οι γηπεδούχοι είχαν πολυφωνία και πολλούς παίκτες σε καλή μέρα, με τον Cowan Jr. να ξεχωρίζει. Πλέον, τα πάντα θα κριθούν στον αγώνα της Κυριακής στην Πυλαία, εκεί όπου ο νικητής θα πάρει την πρόκριση για την τετράδα και θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό.

O αγώνας ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να παρουσιάζονται αγχωμένες, εμφανώς προσηλωμένες στους αμυντικούς τους προσανατολισμούς και αρκετά άστοχες. Οι Πατρινοί εγκλώβισαν τον «δικέφαλο» με την εξαιρετική τους άμυνα, ενώ στα τέλη του δεκαλέπτου, Dangubic και Γκίκας σκόραραν από την περιφέρεια, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα, ο Προμηθέας να έχει χτίσει μια μικρή διαφορά με την λήξη της Α’ περιόδου (20-13). Παρόμοια ήταν η εικόνα του παιχνιδιού και στη Β’ περίοδο, με την είσοδο του Conditt να δίνει ακόμα μεγαλύτερη ενέργεια στην άμυνα των «Αχαιών», καθώς ο Πορτορικάνος center …σκέπασε το καλάθι του Προμηθέα με τα εντυπωσιακά του μπλοκ. Με τρίποντο του Μουράτου, οι «Προμηθείς» έφτασαν και για πρώτη φορά στο +13 (32-19,στο 14′), με τους γηπεδούχους να διατηρούν διψήφιες διαφορές μέχρι και την ανάπαυλα. Τελικά, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με διαφορά 12 πόντων (41-29), με τους «πορτοκαλί» να ελέγχουν την κατάσταση σε μεγάλο βαθμό.

Στην επανάληψη, οι Θεσσαλονικείς προσπάθησαν να ανακάμψουν και να επιστρέψουν σε τροχιά διεκδίκησης της νίκης, με σημείο αναφοράς τον Riley, ο οποίος ήταν πραγματικός …πονοκέφαλος για την άμυνα του Προμηθέα, ωστόσο ήταν η μοναδική απειλή για τους Πατρινούς. Με διαδοχικά τρίποντα του Αμερικάνου γκαρντ, ο ΠΑΟΚ μείωσε στους 6 (48-42, στο 25′), δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς, όμως σε εκείνο το σημείο ένα γκολ – φάουλ του Μουράτου και ένα τρίποντο του Cowan Jr., βοήθησαν τον Προμηθέα να ξεμακρύνει και να κλείσει την Γ’ περίοδο στο +13 (57-44). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου κατάφερε να ελέγξει πλήρως το παιχνίδι και να μην επιτρέψει στους φιλοξενούμενους να κατεβάσουν την διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο. Cowan Jr. και Thomasson διαχειρίστηκαν άψογα τις τελευταίες κατοχές, ενώ η άμυνα των Πατρινών συνέχισε να λειτουργεί υποδειγματικά. Το τελικό 77-63 ήταν αυτό που σφράγισε τις προσπάθειες των δύο ομάδων, με τη σειρά να μεταφέρεται στη Θεσσαλονίκη για το τρίτο και πιο καθοριστικό παιχνίδι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-13, 41-29, 57-44, 77-63

Μετά τη λήξη του αγώνα, ο Γιάννης Χριστόπουλος ανέφερε στη Συνέντευξη Τύπου: «Σήμερα έπαιξε καταλυτικό ρόλο η ενέργεια που βγάλαμε στην άμυνα. Γνωρίζουμε πλέον καλά τον αντίπαλο και όλα θα κριθούν στον τρόπο προσέγγισης του παιχνιδιού. Πρέπει να είμαστε το ίδιο καλοί στην άμυνα και να σημαδέψουμε σωστά στην επίθεση.»