Φιλική νίκη επί του Περιστερίου bwin, με “καυτό” Young

Με νίκη συνδυάστηκαν τα «αποκαλυπτήρια» του νέου Προμηθέα μπροστά στο κοινό του, καθώς η ομάδα του Μάκη Γιάτρα επικράτησε του Περιστερίου bwin με 80-76, μετά από έναν αγώνα με πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα και πλούσιο θέαμα που σίγουρα αποζημίωσε τους φιλάθλους που βρέθηκαν στο κλειστό Δ. Τόφαλος. Η αναμέτρηση είχε χαρακτηριστικά επίσημου ματς, καθώς οι δύο ομάδες έβγαλαν πολλή ένταση και πάθος στο παρκέ, παλεύοντας μέχρι τέλους για τη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι στην λήξη του ημιχρόνου ήταν μπροστά στο σκορ (34-36), ενώ έφτασαν να προηγούνται με διαφορά 9 πόντων στις αρχές του β’ μέρους (34-43, στο 22′), κλείνοντας τελικά την 3η περίοδο στο +8 (47-55). Ωστόσο, στο τελευταίο δεκάλεπτο οι «Προμηθείς» πραγματοποίησαν την τελική τους αντεπίθεση με μπροστάρη τον Joe Young, ο οποίος με 6/6 τρίποντα ανέτρεψε την κατάσταση και έφερε τον Προμηθέα μπροστά στο σκορ (67-65, στο 36′). Τα τελευταία λεπτά ήταν συναρπαστικά, με τους «Αχαιούς» να μένουν ψύχραιμοι στο φινάλε και να φτάνουν στη νίκη. Για τους Πατρινούς του Μάκη Γιατρά, ο οποίος είχε την ευκαιρία δοκιμάσει την ετοιμότητα της ομάδας του σε ένα πολύ ανταγωνιστικό παιχνίδι, διακρίθηκαν πλην του Young, οι Kulboka και Cowan Jr., ενώ εκτός έμειναν λόγω τραυματισμών οι Τσαϊρέλης, Τανούλης, Βασιλείου, Fasasi και Πλώτας. Το ερχόμενο Σάββατο (17/9 – 18:00) ακολουθεί ένα ακόμα δυνατό φιλικό παιχνίδι, με τον Προμηθέα να υποδέχεται στο Δ. Τόφαλος τον πρωταθλητή Ολυμπιακό.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-21, 34-36, 47-55, 80-76

Βέβαια, το αγωνιστικό κομμάτι της αναμέτρησης Προμηθέα-Περιστέρι περνάει σε δεύτερη μοίρα, καθώς το παιχνίδι είχε φιλανθρωπικό χαρακτήρα και μάλιστα για έναν πολύ σημαντικό σκοπό. Συγκεκριμένα, τα έσοδα από τα εισιτήρια της αναμέτρησης διατέθηκαν στον Οργανισμό «Safety Project» για την αγορά μιας θερμοκοιτίδας για τη Μονάδα Νοσηλείας των Νεογνών του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου Πατρών, ενώ έξω από το «Δ. Τόφαλος» υπήρχε ενημέρωση από την Εθελοντική ομάδα Χάρισε Ζωή, που μας καλούσε να γίνουμε όλοι Εθελοντές Δότες Μυελού των Οστών. Στο πλαίσιο αυτών των σημαντικών κοινωνικών δράσεων, βρέθηκαν στο γήπεδο διακεκριμένοι καλλιτέχνες, οι οποίοι διασκέδασαν μικρούς και μεγάλους. Πριν το τζάμπολ του παιχνιδιού τραγούδησε η Ειρήνη Παπαδοπούλου, ενώ στο ημίχρονο το κοινό…ξεσηκώθηκε από το γνωστό συγκρότημα 1550. Την παρουσίαση του show έκανε ο ηθοποιός, Κώστας Σόμμερ, ενώ το παρών στην εκδήλωση έδωσε στο ο στιχουργός Φοίβος. Ταυτόχρονα, υπήρξαν και άλλα happenings με μασκότ και ξυλοπόδαρους, που έπαιξαν με τα μικρά παιδιά.

Τέλος, μετά τη λήξη του αγώνα η κα. Ελένη Βασιλοπούλου, πρόεδρος του «Safety Project», βράβευσε τις δύο ομάδες και τους καλλιτέχνες για την συμμετοχή τους στον «Αγώνα Ζωής» και έβγαλαν όλοι μαζί αναμνηστική φωτογραφία στο κέντρο του γηπέδου.