Ηρωική προσπάθεια, αλλά ήττα στην παράταση από την Buducnost

Μια ανάσα από μια από τις μεγαλύτερες ανατροπές στην ευρωπαϊκή του ιστορία έφτασε ο Προμηθέας, ο οποίος επέστρεψε από την «κόλαση» του -20, βρέθηκε «αγκαλιά» με τη νίκη, όμως τελικά ισοφαρίστηκε 2 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας και τελικά λύγισε στην παράταση από την ισχυρή Buducnost (95-89, 81-81 κ.δ), για την 3η αγωνιστική του 7Days EuroCup. Το παιχνίδι για 30 λεπτά δεν προμήνυε ότι οι «Προμηθείς» θα μπορούσαν να διεκδικήσουν τη νίκη, καθώς υπέπεσαν σε πολλά λάθη, την ώρα που οι Μαυροβούνιοι έβαζαν τα μεγάλα σουτ και διατηρούσαν μια διαφορά ασφαλείας. Στην τελευταία περίοδο, ωστόσο, οι Πατρινοί παρουσίασαν μια καταπληκτική εικόνα, γύρισαν το παιχνίδι και αν ήταν λίγο πιο προσεκτικοί στις μικρές λεπτομέρειες, θα έφευγαν και με το ροζ φύλλο από την αναμέτρηση. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα του Προμηθέα στο φετινό του ευρωπαϊκό ταξίδι, με τους «πορτοκαλί» να αφήνουν υποσχέσεις και να στέλνουν μήνυμα πως φέτος δεν θα αποτελέσουν εύκολη λεία για κανέναν αντίπαλο. Koρυφαίος για την ομάδα του Μάκη Γιατρά ήταν ο Joe Young, ενώ από πλευράς γηπεδούχων μεγάλη ζημιά έκαναν οι Booth, Κaba και Bell – Haynes.

Aπό το ξεκίνημα της αναμέτρησης, η Buducnost ήταν αυτή που ήλεγχε τα πράγματα και με πολύ επιθετική άμυνα στο 2ο δεκάλεπτο κατάφερε να αποδιοργανώσει την επίθεση του Προμηθεά. Χαρακτηριστικό της κυριαρχίας των γηπεδούχων ήταν το γεγονός πως σκόραραν 50 πόντους στο Α’ ημίχρονο, ενώ δέχθηκαν μόλις 35. Σε αυτό το διάστημα, οι εκλάμψεις των «Αχαιών» στο ματς ήταν ελάχιστες, με την ομάδα του Vlada Jovanovic να φτάνει απολύτως φυσιολογικά στο +15 στην ανάπαυλα. Τη μεγαλύτερη ζημιά στο πρώτο μισό έκανε ο Kaba, ο οποίος δέσποζε μέσα στο «ζωγραφιστό» και δημιούργησε φθορά στη γραμμή των ψηλών του Προμηθέα.

Στην επανάληψη, ο Προμηθέας αν και στο ξεκίνημα μείωσε στους 10 (50-40), είδε τους γηπεδούχους να ξεμακραίνουν ξανά και να στέλνουν τη διαφορά στους 20 (67-47, στο 28′), για να κλείσουν τελικά τη Γ’ Περίοδο στο +17 (69-52). Tα πάντα άλλαξαν στην Δ’ Περίοδο, με τον Προμηθέα να βγάζει τεράστια ψυχικά αποθέματα και να πραγματοποιεί ένα εντυπωσιακό…come back. Οι «πορτοκαλί» κατέβασαν αρχικά τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (73-65, στο 35′) και λίγο αργότερα έφτασαν στην ολική ανατροπή. Δύο τρίποντα του Γκίκα και ένα του Cowan Jr. έφεραν…τούμπα το ματς (77-79, 35” πριν τη λήξη), με τον Προμηθέα να περνά μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά μετά το πρώτο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με follow κάρφωμα του Κaba, όμως ο Young με υπέροχη ατομική ενέργεια έβαλε ξανά την ομάδα του Μάκη Γιατρά σε θέση οδηγού (79-81, 7” πριν τη λήξη). Σε εκείνο το σημείο όμως, ο Προμηθέας δεν έπαιξε καλή άμυνα και επέτρεψε στον Booth να ισοφαρίσει με ένα εύκολο drive (81-81, 2” πριν το τέλος) και να στείλει το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο, αφού στην τελευταία κατοχή ο Τσαϊρέλης κόπηκε από τον Lazic.

Στην παράταση, ο Προμηθέας φάνηκε εξαντλημένος από την υπερπροσπάθεια του 4ου δεκαλέπτου και αστόχησε σε συνεχόμενες προσπάθειες, ενώ, από την άλλη, δέχθηκε πολλά μεγάλα σουτ, με κύριους εκφραστές τον Booth και τον Bell – Haynes. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα, οι Μαυροβούνιοι να προηγηθούν με σκορ 95-82 και να καθαρίσουν το ματς. Το μόνο που κατάφερε το συγκρότημα του Μάκη Γιατρά ήταν να μειώσει σε 95-89, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Πλέον, η προσοχή του Προμηθέα στρέφεται στον αγώνα του Σαββάτου στην Καρδίτσα, ενώ την επόμενη Τρίτη οι Πατρινοί θα υποδεχτούν το Αμβούργο στο «Δ. Τόφαλος», με στόχο την επιστροφή στις νίκες στην Ευρώπη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-23, 50-35, 69-52, 81-81 ΠΑΡ. 95-89

Μετά το τέλος του αγώνα, ο Μάκης Γιατράς δήλωσε μεταξύ άλλων: «Όπως πήγε το παιχνίδι αυτοκτονήσαμε. Το ματς κρίθηκε σε πολύ μικρές λεπτομέρειες. Συγχαρητήρια στη Buducnost, είναι μια έμπειρη ομάδα και κέρδισε δίκαια».