ESAKE BCL

Ήττα χωρίς κόστος στο Tel Aviv, κοιτάζει τα νοκ άουτ

Δεν μπόρεσε να εμφανιστεί μαχητικός ο Προμηθέας Πάτρας στο τελευταίο του παιχνίδι για τη φάση των ομίλων του ΕuroCup και γνώρισε την ήττα από την Hapoel Tel Aviv στο Ισραήλ (108-69). Η ήττα αυτή μπορεί να χαρακτηριστεί ως ανώδυνη, καθώς οι «Αχαιοί» είχαν εξασφαλίσει από την προηγούμενη αγωνιστική την 4η θέση και το πλεονέκτημα έδρας για τη φάση των «16» και το παιχνίδι με τους Ισραηλινούς είχε μονόπλευρο βαθμολογικό ενδιαφέρον, καθώς η Hapoel κυνηγάει την 2η θέση. Το παιχνίδι δεν χρήζει ιδιαίτερης κριτικής, αφού οι γηπεδούχοι μπήκαν από την αρχή πολύ πιο δυνατά, έχτισαν μεγάλες διαφορές, χτυπώντας μέσα από το ζωγραφιστό, ενώ οι παίκτες του Γιάννη Χριστόπουλου περιορίστηκαν σε ρόλο…κομπάρσου. Hoard και Ginat ξεχώρισαν στο παιχνίδι, την ώρα που για τον Προμηθέα πάλεψε ο Thomasson, ενώ πήραν και αρκετό χρόνο συμμετοχής οι νεαροί Πλώτας και Τανούλης. Το ενδιαφέρον πλέον στρέφεται στις δύο κομβικές εντός έδρας αναμετρήσεις με ΑΕΚ και Περιστέρι για την Basket League, ενώ αύριο οι Πατρινοί θα μάθουν και τον αντίπαλό τους στους «16» του EuroCup, που θα είναι η ομάδα που θα τερματίσει 5η στον άλλο όμιλο.

Το παιχνίδι κυλούσε από νωρίς στα μέτρα της ομάδας του Danny Franco, η οποία με όπλο της την επίθεση και τον γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι της, κατάφερε από νωρίς να οικοδομήσει διψήφιες διαφορές (19-9, στο 6′). Η προσπάθεια του Προμηθέα να απαντήσει, με τρίποντα των Dangubic και Γκίκα (19-16, στο 7′) αποδείχθηκε πρόσκαιρη, καθώς οι γηπεδούχοι βρήκαν ξανά ρυθμό και τελείωσαν το Α’ δεκάλεπτο στο +9 (28-19). Το δεύτερο δεκάλεπτο αποδείχθηκε εφιαλτικό για το συγκρότημα του Γιάννη Χριστόπουλου, καθώς η Hapoel συνέχισε να παίζει σε φουλ ρυθμούς, εκμεταλλευόμενη τα κενά των «πορτοκαλί» μέσα στη ρακέτα. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η διαφορά να εκτοξεύεται συνεχώς, για να φτάσει στους 28 στο τέλος του πρώτου μέρους (59-31).

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν περισσότερο τυπική διαδικασία, καθώς η διαφορά ήταν σε κάθε περίπτωση μη αναστρέψιμη. Ο Γιάννης Χριστόπουλος βρήκε την ευκαιρία να ξεκουράσει κάποιους βασικούς παίκτες, καθώς το πρόγραμμα είναι ιδιαίτερο φορτωμένο για τον Προμηθέα το τελευταίο διάστημα, με πολλά συνεχόμενα ματς, ενώ χρησιμοποιήθηκαν και οι Πλώτας και Τανούλης, παίρνοντας σημαντικές ευρωπαϊκές…παραστάσεις. Η Hapoel Tel Aviv από την άλλη, ορμώμενη και από τον κόσμο της, συνέχισε να παίζει κατά διαστήματα πολύ όμορφο μπάσκετ, για να φτάσει στο τελικό 108-69.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-19, 59-31, 76-52, 108-69

Μετά το τέλος του αγώνα, ο Γιάννης Χριστόπουλος ανέφερε: «Συγχαρητήρια στη Hapoel για τη νίκη της. Εμείς έχουμε μπροστά μας ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι»