Ήττα στις λεπτομέρειες και αποκλεισμός στην Πυλαία

Mετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, που κρίθηκε στις λεπτομέρειες μετά από τρομερές ανατροπές και διακυμάνσεις, ο Προμηθέας γνώρισε την ήττα από τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη (81-78) και αποκλείστηκε από την τετράδα της Basket League. Οι Πατρινοί, όπως και στον πρώτο αγώνα, πλήρωσαν το κάκιστο ξεκίνημα στην αναμέτρηση και προσπάθησαν για ακόμα μια φορά να επιστρέψουν από διψήφιες διαφορές. Η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου, έχοντας τον Cowan Jr. σε καταπληκτική μέρα, κατόρθωσε να προηγηθεί λίγο πριν το φινάλε, όμως στο τέλος η ευστοχία του «δικεφάλου» και κάποια χαμένα ριμπάουντ στα τελευταία δευτερόλεπτα, δεν επέτρεψαν στους «Αχαιούς» να φύγουν με το ροζ φύλλο από την Πυλαία. Αυτός ήταν και ο πρώτος αποκλεισμός των «πορτοκαλί» από την τετράδα μετά από τέσσερις διαδοχικές παρουσίες από την σεζόν 2017-18 και με αυτό τον τρόπο ολοκληρώθηκε μια ιδιαίτερη σεζόν, γεμάτη συγκινήσεις σε Ελλάδα και Ευρώπη. Από την άλλη, ο ΠΑΟΚ προκρίθηκε στις 4 καλύτερες ομάδες της Ελλάδος, μετά από πέντε χρόνια απουσίας.

Το παιχνίδι άρχισε με τον Προμηθέα να μπαίνει νωθρά στο ματς, με την άμυνα των φιλοξενούμενων να παίρνει…χαμηλό βαθμό στα πρώτα λεπτά. Franke και Τσιακμάς έβαλαν τα σουτ από την περιφέρεια, οι ψηλοί του ΠΑΟΚ κυριάρχησαν μέσα στη ρακέτα και οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν με 6 πόντους διαφορά (19-13, στο 8′). Η είσοδος του Conditt έδωσε «πνοή» στους «Αχαιούς» και με αυτόν να γίνεται σημείο αναφοράς, οι «Προμηθείς» μείωσαν στο τέλος της Α’ περιόδου (23-21). Στο Β’ δεκάλεπτο, με πρωταγωνιστή τον Franke, ο οποίος ηγήθηκε στον τομέα του σκοραρίσματος, ο ΠΑΟΚ βρήκε ρυθμό και έφτασε σε διψήφιες διαφορές (46-30, στο 17′). Η αντίδραση για τον Προμηθέα ήρθε στο τελευταίο δίλεπτο, με τον Thomasson και τον Μουρατό να «ξεκλειδώνουν» την άμυνα των γηπεδούχων με τα περιφερειακά τους σουτ και τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στους 5 πριν την ανάπαυλα (47-42).

Στην επανάληψη, το παιχνίδι ήταν ντέρμπι καθ’ όλη τη διάρκειά του, με τον ΠΑΟΚ να προηγείται στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού. Πέραν του Franke, οι Polley και Hands έγιναν και αυτοί σημαντικοί παράγοντες του ματς, την ώρα που ο Προμηθέας, κάθε φορά που έφτανε σε απόσταση αναπνοής, δεν έβρισκε τον τρόπο να ολοκληρώσει την ανατροπή και έδινε την ευκαιρία στον «δικέφαλο» να ξεμακρύνει. Κάτι αντίστοιχο συνέβη και στο τελευταίο δίλεπτο του Γ’ δεκαλέπτου, με τους «πορτοκαλί» να μην έχουν καθαρό μυαλό και τους «ασπρόμαυρους» να κλείνουν την περίοδο στο +7 (64-57), με buzzer beater τρίποντο του Polley από την γωνία. Στην τελευταία περίοδο, το σύνολο του Γιάννη Χριστόπουλου προσπάθησε να φτάσει στην ολική ανατροπή και πέρασε μπροστά με τρίποντο του Cowan Jr. (69-70, στο 37′). Ο ΠΑΟΚ προσπέρασε εκ νέου (73-70), όμως με «δράστη» ξανά τον Αμερικανό, οι «Αχαιοί» ανέκτησαν ξανά την πρωτοπορία (73-74, στο 38′). Σε εκείνο το σημείο, ένα τρομερό τρίποντο του Hands υπό πίεση ήταν αυτό που…έκοψε τα φτερά του Προμηθέα και έδωσε μεγάλη ανάσα στους Θεσσαλονικείς (76-74). Στο τελευταίο λεπτό, τα διαδοχικά χαμένα ριμπάουντ ήταν αυτά που «πλήγωσαν» τους φιλοξενούμενους, με το ματς να οδηγείται στη διαδικασία των βολών, εκεί που ο Franke υπέγραψε τη νίκη – πρόκριση του ΠΑΟΚ (81-78).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-21, 47-42, 64-57, 81-78
Μετά το τέλος του ματς, ο Γιάννης Χριστόπουλος ανέφερε: «Διαχειριστήκαμε με λανθασμένο τρόπο αρκετά πράγματα, τόσο στο τέλος, όσο και κατά τη διάρκεια του αγώνα. Δεχτήκαμε κάποια μεγάλα σουτ στο φινάλε, νωρίτερα είχαμε βάλει εμείς κάποια και γυρίσαμε το ματς. Αυτό είναι το μπάσκετ, αυτά είναι τα Play Offs».