Ήττα στο Αλεξάνδρειο, με ΠΑΟΚ στα Play Offs

Η αρνητική παράδοση του Προμηθέα Πάτρας στην έδρα του Άρη δεν έσπασε ούτε φέτος, με τους Πατρινούς να γνωρίζουν την ήττα (95-79). Οι φιλοξενούμενοι δεν παρουσίασαν καλό αγωνιστικό πρόσωπο στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, έμειναν από νωρίς πίσω στο σκορ με διψήφιες διαφορές και δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο να ανακάμψουν και να περάσουν μπροστά. Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, οι «Αχαιοί» ολοκλήρωσαν την κανονική διάρκεια της Basket League στην 5η θέση με ρεκόρ 12-10 και θα αντιμετωπίσουν τον ΠΑΟΚ στον Α’ γύρο των Play Offs, με μειονέκτημα έδρας. Το μεγάλο «όπλο» των γηπεδούχων ήταν ο επιθετικός πλουραλισμός, με τέσσερις παίκτες να ξεπερνούν τους 15 πόντους (Notae, Horchler, Τολιόπουλος και Goodwin), την ώρα που για τους «Προμηθείς» οι διακριθέντες ήταν ελάχιστοι, με τον Thomasson να ξεχωρίζει. Το ενδιαφέρον πλέον για τον Προμηθέα στρέφεται στο μεγάλο παιχνίδι της Τετάρτης με αντίπαλο την Bourg στο «Δ. Τόφαλος», για τη φάση των «16» του Eurocup.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο για τον Προμηθέα. Ο ψυχωμένος Άρης, εκμεταλλευόμενος την…αύρα από το γεμάτο Αλεξάνδρειο, μπήκε πολύ δυνατά, εγκλώβισε τα ατού των φιλοξενούμενων και έφτασε πάρα πολύ γρήγορα σε διψήφιες διαφορές (21-10, στο 8′), ενώ λίγο αργότερα οι «κίτρινοι» έφτασαν ακόμα και στο +15 (26-11). Οι «Προμηθείς» άρχισαν σταδιακά να ανακάμπτουν από το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου και με τρίποντο του Kulboka μείωσαν στους 11 (28-17). Στην δεύτερη περίοδο, το ματς είχε αρκετά σκαμπανεβάσματα, καθώς κάθε φορά που ο Προμηθέας πλησίαζε, ο Άρης έβρισκε τους τρόπους να ξεμακρύνει. Το 28-22 έγινε πολύ γρήγορα 33-22, ενώ λίγο αργότερα η διαφορά μειώθηκε στους 5 με τρίποντο του Μουράτου (45-40, στο 18′), όμως η απάντηση του Άρη ήταν ξανά άμεση και το σκορ έγινε 51-40, με τους Θεσσαλονικείς να πηγαίνουν με +11 στην ανάπαυλα.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν εκ νέου με ορμή στο γήπεδο και συντήρησαν με ευκολία διψήφια απόσταση από τον αντίπαλό τους, η οποία ολοένα και αυξανόταν. Με πλουραλισμό στο σκοράρισμα, σε διάφορα σημεία του ματς, ο Άρης κατάφερνε να αναχαιτίσει κάθε προσπάθεια αντεπίθεσης του Προμηθέα, ο οποίος έβλεπε με τη σειρά του, τα μεγάλα του όπλα να μένουν χαμηλά σε σχέση με τα στάνταρ τους. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα, η απόσταση να φτάσει στη μέγιστη τιμή της στο τέλος του Γ’ δεκάλεπτου, με τους «κίτρινους» να φτάνουν στο +19 (76-57). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Πατρινοί δεν παράτησαν το παιχνίδι και έκαναν την απέλπιδα προσπάθεια, κατεβάζοντας την διαφορά σε μονοψήφια τιμή για πρώτη φορά στο δεύτερο μέρος, δύο λεπτά πριν το τέλος (86-77). Σε εκείνο το σημείο, ωστόσο, ένα τρίποντο του Horchler, έκοψε τα…φτερά των φιλοξενούμενων και ουσιαστικά σφράγισε την νίκη του Άρη, ο οποίος έφτασε με άνεση στο τελικό 95-79.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-17, 51-40, 76-57. 95-79

Μετά τη λήξη του αγώνα, ο Γιάννης Χριστόπουλος ανέφερε: «Kάθε παιχνίδι έχει τη δική του ξεχωριστή σημασία, εμείς πρέπει να προετοιμαστούμε κατάλληλα για να αντιμετωπίσουμε τον ΠΑΟΚ και να προχωρήσουμε στο πρωτάθλημα, κάτι που θέλουμε και μπορούμε».