Ήττα στο φινάλε από τους London Lions

Μετά από ένα σκληρό ντέρμπι, στο οποίο το σκορ έμεινε σε χαμηλά επίπεδα, ο Προμηθέας Πάτρας δεν κατάφερε να διαφυλάξει την έδρα του απέναντι στους London Lions, γνωρίζοντας την ήττα (67-77). Καθοριστικής σημασίας ήταν το τελευταίο τετράλεπτο της αναμέτρησης, εκεί που το συγκρότημα του Γιάννη Χριστόπουλου, αν και προηγήθηκε με 64-62, δέχτηκε την τελική αντεπίθεση των Βρετανών, οι οποίοι έβαλαν μεγάλα σουτ και παράλληλα έβγαλαν σπουδαίες άμυνες. Κομβική αποδείχθηκε και η απουσία του πρώτου σκόρερ των Πατρινών, Joe Young, ο οποίος δεν κατάφερε να ξεπεράσει το πρόβλημα τραυματισμού που αποκόμισε στον αγώνα με την ΑΕΚ και να τεθεί στη διάθεση του προπονητή του. Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, Προμηθέας και London Lions ισοβαθμούν στα μέσα της βαθμολογίας, με ρεκόρ 4-3. Κορυφαίος του ματς ήταν ο Dekker για τους φιλοξενούμενους, ενώ από πλευράς Προμηθέα ξεχώρισαν Kulboka και Simpson.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ νωθρά το ματς, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι Λονδρέζοι, στοχεύοντας μέσα στο ζωγραφιστό με σημείο αναφοράς τον Κώστα Κουφά, ο οποίος υποχρέωσε τον Conditt να κάνει τρία πολύ γρήγορα φάουλ. Οι «Προμηθείς» δυσκολεύονταν πολύ και στις δύο πλευρές του παρκέ, με αποτέλεσμα οι London Lions να φτάσουν ακόμα και στο +10 (15-25), ενώ το Α’ δεκάλεπτο τελείωσε με σκορ 18-25. Στο Β’ δεκάλεπτο, οι Πατρινοί εμφανίστηκαν βελτιωμένοι, έσφιξαν πολύ την άμυνά τους και με «κρεσέντο» του Kulboka από τα 6,75 επέστρεψαν στο ματς (24-25, στο 13′). Όμως, το σύνολο του Ryan Schmidt, με ηγέτη τον Dekker έβρισκε τρόπους να μένει μπροστά στο σκορ και κατόρθωσε να πάει με προβάδισμα στην ανάπαυλα (36-40).

Στην επανάληψη, οι «πορτοκαλί» μπήκαν πολύ δυνατά, συνέχισαν να βγάζουν ενέργεια στην άμυνα και με τρίποντο του Kulboka πέρασαν μπροστά (46-43, στο 24′). Μέχρι το φινάλε του Γ’ δεκαλέπτου, το παιχνίδι είχε συνεχείς διακυμάνσεις, με τον Προμηθέα να ολοκληρώνει την περίοδο με…βραχεία κεφαλή (55-54). Το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι και το 36ο λεπτό, με τους Πατρινούς να περνούν μπροστά (64-62). Σε εκείνο το σημείο οι Άγγλοι βρήκαν ρυθμό και έτρεξαν ένα γρήγορο 0-9, το οποίο τους έδωσε σημαντικό προβάδισμα για το ροζ φύλλο (64-71, στο 38′). Οι φιλοξενούμενοι, με την ψυχολογία να είναι με το μέρος τους κατόρθωσαν να διαχειριστούν αυτό το προβάδισμα και να φτάσουν στην τελική επικράτηση (67-77), καθώς η προσπάθεια για αντεπίθεση των γηπεδούχων δεν καρποφόρησε.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-25, 36-40, 55-54, 67-77

Μετά τη λήξη του παιχνιδιού ο βοηθός προπονητής του Προμηθέα, Χάρης Μαρκόπουλος, μίλησε στη Συνέντευξη Τύπου, τονίζοντας μεταξύ άλλων: «Δεν ξεκινήσαμε καλά το παιχνίδι, όμως στο δεύτερο ημίχρονο κάναμε μεγάλη προσπάθεια, βγάζοντας πολλή ενέργεια στο παρκέ. Στην Γ’ περίοδο ελέγξαμε τον ρυθμό, όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο παρότι είχαμε καλές επιλογές, δεν μπήκαν τα σουτ, ενώ αντίστοιχα δεχτήκαμε κάποια δύσκολα καλάθια»