Κακό τρίτο δεκάλεπτο και ήττα από την Hapoel Tev Aviv

Αν και για ένα ημίχρονο ο Προμηθέας ήταν πολύ ανταγωνιστικός απέναντι στη Hapoel Tel Aviv και το παιχνίδι έμοιαζε να είναι στα μέτρα των Πατρινών, ένα παρατεταμένο «blackout» στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν αυτό που στοίχισε, με αποτέλεσμα να επέλθει φυσιολογικά η ήττα (83-100). Η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου αντιμετώπισε πολύ μεγάλο πρόβλημα στο κομμάτι του ριμπάουντ, με τους Ισραηλινούς να κυριαρχούν στη front line με τα δυνατά κορμιά τους, παράγοντας που έπαιξε καταλυτικό ρόλο για την τελική έκβαση του ματς. Αυτή ήταν η 4η ήττα σε 9 παιχνίδια για τους «Προμηθείς», οι οποίοι πάντως εξακολουθούν να βρίσκονται σε θέση ισχύος, στη μάχη για την πρόκριση στους «16» του 7Days EuroCup. Πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο McRae για τη Hapoel, ενώ από πλευράς Προμηθέα πάλεψαν ο Τανούλης και ο Young, ο οποίος επέστρεψε στη ενεργό δράση μετά από απουσία δύο εβδομάδων. Πλέον, το ενδιαφέρον στρέφεται στον αγώνα της Δευτέρας στο Περιστέρι, με αντίπαλο την ομώνυμη ομάδα, ενώ η επόμενη ευρωπαϊκή μάχη των «Αχαιών» έχει προγραμματιστεί για το νέο έτος, με αντίπαλο την Trento στο «Δ. Τόφαλος».

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι μπήκαν με ορμή και διάθεση να παίξουν καλή άμυνα και κατόρθωσαν πολύ γρήγορα να προηγηθούν με 10-2, στα μισά της πρώτης περιόδου. Στη συνέχεια ωστόσο, οι Ισραηλινοί ισορρόπησαν το ματς και βρήκαν ένα καλό διάστημα στα τελειώματα του δεκαλέπτου, το οποίο εν τέλει ολοκληρώθηκε με τον Προμηθέα να διατηρεί…βραχεία κεφαλή (15-14). Στο δεύτερο δεκάλεπτο υπήρχαν συνεχείς διακυμάνσεις στο σκορ. Με σημείο αναφοράς τον Γιώργο Τανούλη, οι «Αχαιοί» έμεναν ανταγωνιστικοί, την ώρα που η Hapoel άρχισε να «ζεσταίνεται» επιθετικά, με τους Mc Rae και Munford να βρίσκονται σε πολύ καλή βραδιά. Τελικά, με ένα μικρό σερί στο φινάλε του Α’ μέρους, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στην ανάπαυλα με +5 (32-37).

Το σημείο που κρίθηκαν όλα ήταν τα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους. Εκεί, ο Προμηθέας εμφανίστηκε με έλλειψη συγκέντρωσης και η Hapoel Tev Aviv το εκμεταλλεύτηκε, κάνοντας ένα σερί 16-0, ανεβάζοντας τη διαφορά στους 23 (32-55, στο 25′). Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να συνέλθουν, με τον Γιάννη Χριστόπουλο να…ανακατεύει την τράπουλα, ωστόσο το Γ’ δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τη διαφορά σε πολύ υψηλές τιμές (53-73). Η τελευταία περίοδος ήταν περισσότερο διαδικαστικού χαρακτήρα, καθώς η Hapoel Tev Aviv είχε σφραγίσει τη νίκη και μάλιστα κατάφερε να φτάσει τη διαφορά μέχρι και το +29 (71-100, στο 37′).. Τελικά, με ένα σερί 12-0 στα τελευταία τρία λεπτά, ο Προμηθέας διαμόρφωσε το τελικό 83-100, μαζεύοντας κάπως την έκταση του σκορ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-14, 32-37, 53-73, 83-100

Μετά τη λήξη του ματς ο Γιάννης Χριστόπουλος δήλωσε μεταξύ άλλων: «Στην τρίτη περίοδο δεν παίξαμε καλά. Δεν κάναμε την δουλειά που έπρεπε στην άμυνα και επιτρέψαμε στην Hapoel να σκοράρει εύκολα καλάθια στο transition, ενώ εμείς είχαμε κακές επιλογές και πήραμε δύσκολα σουτ».