ESAKE BCL

Καλή εμφάνιση, αλλά ήττα για τον Προμηθέα απέναντι στον Ολυμπιακό

Ο Προμηθέας για μια ακόμα φορά άφησε πολλές υποσχέσεις για το μέλλον με την απόδοση του απέναντι στον Ολυμπιακό στο Δ. Τόφαλος, αλλά εντέλει γνώρισε την πρώτη του ήττα (72-81) μετά από τέσσερα νικηφόρα φιλικά προετοιμασίας. Παρά τις πολλές απουσίες, για τον Ολυμπιακό έλειπαν όλοι οι διεθνείς πλην του Μιχάλη Λούντζη, ενώ για τον Προμηθέα δεν έπαιξαν οι Τανούλης, Πλώτας, Βασιλείου και ο νεοαποκτηθείς Conditt, οι δύο προπονητές έβγαλαν χρήσιμα συμπεράσματα για την ετοιμότητα της ομάδας τους, αλλά και του αντιπάλου. Θυμίζουμε, άλλωστε, ότι Προμηθέας και Ολυμπιακός θα τεθούν αντιμέτωποι στον ημιτελικό του Super Cup σε δύο εβδομάδες στη Ρόδο.

Στο αγωνιστικό σκέλος, η αναμέτρηση είχε δύο διαφορετικές όψεις. Στο Α’ μέρος, ο Προμηθέας ήταν ανώτερος και με πρωταγωνιστή τον Kulboka, ο οποίος σούταρε εξαιρετικά από μακριά, είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του, κλείνοντας το ημίχρονο με +6 (36-30). Στην επανάληψη, όμως, οι φιλοξενούμενοι εμφανίστηκαν μεταμορφωμένοι προς το καλύτερο και με ένα επιμέρους σκορ 15-28 στο Γ’ δεκάλεπτο, γύρισαν το παιχνίδι, με κορυφαίο τον Mc Kissic. Στην τελευταία περίοδο οι «Αχαιοί» δεν είχαν δυνάμεις να κυνηγήσουν την ανατροπή και έτσι οι Πειραιώτες έφυγαν με το ροζ φύλλο από το Δ. Τόφαλος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-17, 36-30, 51-58, 72-81

Μετά το τέλος του ματς, ο Μάκης Γιατράς ανέφερε μεταξύ άλλων: «Παίξαμε ένα ανταγωνιστικό παιχνίδι κόντρα σε μια ομάδα Ευρωλίγκας. Δείξαμε ένα ανταγωνιστικό πρόσωπο στο πρώτο ημίχρονο σε άμυνα και επίθεση. Στο Β’ ημίχρονο κάναμε λάθη και υπήρχαν βεβιασμένες επιλογές επιθετικά, οι οποίες σε συνδυασμό με την αμυντική ανισορροπία, επέτρεψαν στον Ολυμπιακό να κάνει ένα μεγάλο σερί. »

Κλείνοντας, αξίζει να αναφερθεί ότι την προσεχή Τρίτη (17:00) ο Προμηθέας θα παίξει ένα ακόμα φιλικό με ομάδα Ευρωλίγκας, καθώς θα φιλοξενήσει στο Δ. Τόφαλος την Maccabi Tel Aviv.