ESAKE BCL

Ξέμεινε από λύσεις και ηττήθηκε στο Περιστέρι

Οι κομβικές απουσίες των Simpson και Conditt, σε συνδυασμό με τις κακές επιδόσεις βασικών παικτών του στο επιθετικό κομμάτι, ήταν οι παράγοντες που στοίχισαν στον Προμηθέα, ο οποίος γνώρισε την ήττα στο Περιστέρι (88-68). Η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου μπήκε εξ αρχής νωθρά στο παιχνίδι και ήταν αναγκασμένη από πολύ νωρίς να κυνηγάει τον αντίπαλο, χωρίς να καταφέρει σε κανένα σημείο να περάσει μπροστά στο σκορ . Έτσι, το ρεκόρ των «Αχαιών» στη Basket League έπεσε στο 3-5. Καθοριστική στη νίκη των «κυανοκιτρίνων» ήταν η συνεισφορά των Denmon και Francisco, ενώ από πλευράς Προμηθέα ξεχώρισαν Cowan και ο Kulboka. Πλέον, το ενδιαφέρον των «πορτοκαλί» στρέφεται στον αγώνα της Παρασκευής στην Καρδίτσα, εκεί που θα ψάξουν έναν καλό…επίλογο στο 2022.

Από το ξεκίνημα του ματς, ο Προμηθέας βρέθηκε αναγκασμένος να ψάχνει την ανατροπή, καθώς το Περιστέρι μπήκε πολύ πιο δυνατά στο ματς, εκμεταλλευόμενο την αστοχία και τις κακές επιλογές των φιλοξενούμενων. Μάλιστα, με ένα τρίποντο και φάουλ του Denmon οι γηπεδούχοι έφτασαν μέχρι και το +9 (19-10, στο 9′), για να κλείσει τελικά το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 19-13, χάρη σε τρίποντο του Cowan Jr. Με την έναρξη της Β’ περιόδου, οι Πατρινοί έβγαλαν αντίδραση και κατόρθωσαν να μειώσουν στους 2 (21-19, στο 12′). Σε εκείνο το σημείο ωστόσο, το Περιστέρι αφυπνίστηκε, είχε περισσότερο καθαρό μυαλό και κατάφερε να φτάσει ξανά στο +9 (30-21, στο 15′), ενώ λίγο αργότερα η διαφορά ανέβηκε και στους 11 (38-27, στο 17′). Με 5 συνεχόμενους πόντους του Νίκου Γκίκα οι «Προμηθείς» πλησίασαν στο -6 (38-32, στο 19′), όμως οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη είχαν καλύτερο «φίνις» στο Α’ μέρος και με 4 αναπάντητους πόντους πήγαν στην ανάπαυλα με διψήφια διαφορά (42-32).

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να συντηρήσουν αυτή τη διαφορά και να την «παγιώσουν» κοντά στους 10 πόντους, παρά τις προσπάθειες των Πατρινών να μπουν ξανά στο…κόλπο της διεκδίκησης της νίκης. Με τον Francisco να δημιουργεί και να εκτελεί με την ίδια συνέπεια και τους Juiston και Αγραβάνη να εκμεταλλεύονται τα κενά στη front line του Προμηθέα, η ομάδα της Δυτικής Αττικής έφτασε μέχρι και το +14 (58-44), με την Γ’ περίοδο να τελειώνει με σκορ 58-48 και τους Περιστεριώτες να κρατούν μια καλή διαφορά. Στην τελευταία περίοδο, οι «Προμηθείς» πάλεψαν μέχρι και το 35ο λεπτό, όταν και ο Μουράτος με τρίποντο μείωσε στους 9 (66-57), δίνοντας ελπίδες στην ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου. Στη συνέχεια, όμως, οι παίκτες του Περιστερίου βρήκαν πολύ περισσότερες λύσεις, με τον Προμηθέα να μένει από δυνάμεις, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να αυξηθεί πολύ η διαφορά στο φινάλε, με το τελικό 88-68 να αδικεί την συνολική παρουσία των «πορτοκαλί» στο ματς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-13, 42-32, 58-48, 88-68

Μετά το τέλος του αγώνα, ο Γιάννης Χριστόπουλος τόνισε: «Είναι ξεκάθαρο πως σε τέτοια παιχνίδια πρέπει να ανταπεξέρχεσαι. Είμαι σίγουρος πως το μέλλον θα είναι καλύτερο για εμάς».