Με το δεξί στο πρωτάθλημα ο Προμηθέας

Με όπλο την εξαιρετική του επίθεση και τα υψηλά ποσοστά ευστοχίας, ο Προμηθέας πέρασε νικηφόρα από το Λαύριο (80-90) και ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στη φετινή Basket League με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Οι «Προμηθείς», αν και αγωνίστηκαν χωρίς τον Joe Young και αιφνιδιάστηκαν στην αρχή από το πολύ καλό ξεκίνημα των γηπεδούχων, οι οποίοι ήταν κι αυτοί πολύ εύστοχοι από την περιφέρεια, βελτιώθηκαν πάρα πολύ κατά τη διάρκεια του ματς και έφτασαν εν τέλει στο ροζ φύλλο χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία. Πρωταγωνιστές για τους φιλοξενούμενους ήταν οι Kulboka, Cowan και Simpson, ενώ από πλευράς Λαυρίου ξεχώρισαν οι R.J Cole και Γερομιχαλός. Αυτή ήταν η 6η διαδοχική νίκη του Προμηθέα σε πρεμιέρα πρωταθλήματος, με τους «Αχαιούς» να διατηρούν αυτή την εντυπωσιακή παράδοση σε εναρκτήρια ματς. Αξίζει να σημειωθεί πως πριν την έναρξη του αγώνα η γηπεδούχος ομάδα τίμησε τους Μουράτο και Κακλαμανάκη για την προσφορά τους στον Σύλλογο του Λαυρίου.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, το Λαύριο μπήκε πολύ δυνατά και με ευστοχία από τα 6,75, με κύριο εκφραστή τον Cole, έκλεισε την Α’ περίοδο στο +5 (26-21). Στο Β’ δεκάλεπτο η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην, με τον Προμηθέα να «βομβαρδίζει» το αντίπαλο καλάθι από την περιφέρεια και να κλείνει την περίοδο με επιμέρους σκορ 17-33. Ο Simpson ήταν ο παίκτης που με τέσσερα διαδοχικά τρίποντα άλλαξε τη ροή του ματς και οι Πατρινοί πήγαν στην ανάπαυλα στο +11 (43-54). Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν τη νωθρότητα των «πορτοκαλί» στα πρώτα λεπτά και κατάφεραν να μειώσουν στους 2 (56-58, στο 25′), χάρη σε επιθετικό «κρεσέντο» του Γερομιχαλού. Σε εκείνο το σημείο, ωστόσο, ο Cowan Jr. ήταν ο παίκτης «κλειδί», που πήρε την ομάδα του Μάκη Γιατρά στις πλάτες του και με συνεχόμενα δικά του καλάθια ανέβασε και πάλι την τιμή της διαφοράς. Το Γ’ δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 66-73, ενώ στην τελευταία περίοδο, οι «Προμηθείς» διαχειρίστηκαν άψογα το προβάδισμά τους και έφτασαν με άνεση στην τελική επικράτηση.

Το ενδιαφέρον για το συγκρότημα του Μάκη Γιατρά στρέφεται στην ευρωπαϊκή του πρεμιέρα, καθώς οι Πατρινοί θα ταξιδέψουν στην Ιταλία για να αντιμετωπίσουν την Trento το βράδυ της Τετάρτης. Για την Basket League, ο Προμηθέας θα υποδεχτεί τον Ιωνικό το επόμενο Σάββατο, στο πρώτο επίσημο εντός έδρας ματς της νέας σεζόν.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-21, 43-54, 66-73, 80-90

Μετά το τέλος του αγώνα, ο Μάκης Γιατράς δήλωσε, μεταξύ άλλων: «Εύχομαι υγεία σε παίκτες, προπονητές και παράγοντες, εν όψει της νέας σεζόν. Δεν είχαμε μεγάλο δείγμα από την ομάδα του Λαυρίου, καθώς δεν την είχαμε δει σε κάποιο επίσημο παιχνίδι. Δεν ξεκινήσαμε καλά το ματς, στη συνέχεια όμως βελτιωθήκαμε, βάλαμε τα τρίποντα και πήραμε μια σχετικά άνετη νίκη. Πλέον έχουμε μπροστά μας την πρεμιέρα του EuroCup, θέλουμε να κάνουμε μια καλή πορεία και να περάσουμε στην επόμενη φάση. Για να κερδίσουμε στην Ιταλία πρέπει να παρουσιαστούμε καλύτεροι από ότι σήμερα».