Μεταμορφώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο και συνέχισε το σερί ο Προμηθέας

Αν και στο πρώτο ημίχρονο αιφνιδιάστηκε από την Καρδίτσα, έμεινε πίσω στο σκορ και έδειχνε να τα βρίσκει…σκούρα, ο Προμηθέας Πάτρας πραγματοποίησε ένα εξαιρετικό δεύτερο μέρος, το οποίο του ήταν αρκετό για να φτάσει στην 5η συνεχόμενη νίκη του στη Basket League (76-66). Η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου έπαιξε καλό μπάσκετ κατά διαστήματα, επιστράτευσε και πάλι την εξαιρετική της άμυνα και έφτασε στο 9ο ροζ φύλλο της σε 15 αναμετρήσεις στο πρωτάθλημα. Πρωταγωνιστής των Πατρινών ήταν ο Kulboka, ο οποίος αν και έμεινε άποντος στο πρώτο μέρος, ήταν καταιγιστικός στην επανάληψη και οδήγησε την ομάδα του στην ανατροπή. Μετά από αυτή τη νίκη, οι «Αχαιοί» έπιασαν την ΑΕΚ και το Περιστέρι στην 3η θέση της βαθμολογίας και βλέπουν με ακόμα μεγαλύτερη αισιοδοξία την συνέχεια.

Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα ήταν «φτωχό» από πλευράς παραγωγικότητας για τους γηπεδούχους, που «βραχυκύκλωσαν» από την καλή άμυνα της Καρδίτσας και υπέπεσαν σε πολλές λανθασμένες επιλογές. Στο Α’ δεκάλεπτο, οι «Αχαιοί» είχαν ένα μικρό προβάδισμα (20-14), παίρνοντας σκορ κυρίως από τους Simpson και Hogue, οι οποίοι έκαναν αμφότεροι πολύ καλό ματς. Ωστόσο, τα δεδομένα άλλαξαν στην δεύτερο περίοδο, εκεί που οι «Θεσσαλοί» ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους. Με πρωταγωνιστή τον Galinat, οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα πολύ καλό δεκάλεπτο, περιόρισαν τους «πορτοκαλί» μόλις στους 7 πόντους και πήγαν στην ανάπαυλα με διαφορά 8 πόντων (27-35).

Στην επανάληψη, αν και βρέθηκε πίσω ακόμα και με διψήφια διαφορά (27-37, στο 21′), ο Προμηθέας «ξύπνησε» και βελτιώθηκε αισθητά σε άμυνα και επίθεση. Με τον Kulboka να βάζει δύο μεγάλα σουτ, η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου μείωσε ξανά σε απόσταση αναπνοής (35-37, στο 23′). Η Καρδίτσα συνέχισε να είναι μαχητική και ξέφυγε ξανά με 6 πόντους (43-49), όμως οι «Προμηθείς» βρήκαν και πάλι απαντήσεις και έφεραν το ματς στα ίσια μετά από πάρα πολλή ώρα με τρίποντο του Γκίκα (49-49, στο 27′), ενώ λίγο αργότερα πήραν τα ηνία με νέο τρίποντο του Kulboka (54-49), για να κλείσουν τελικά το δεκάλεπτο στο +7 (58-51). Στην τελευταία περίοδο, οι Πατρινοί έχτισαν πάνω στο προβάδισμα που οικοδόμησαν στο φινάλε του Γ’ δεκαλέπτου και δεν έχασαν σε κανένα σημείο το προβάδισμα. Η διαφορά παγιώθηκε κοντά στους 10 πόντους και κάθε φορά που οι φιλοξενούμενοι πλησίαζαν, οι παίκτες του Γιάννη Χριστόπουλου έβρισκαν άμεσα λύσεις. Δύο λεπτά πριν τη λήξη, η Καρδίτσα έκανε την απέλπιδα προσπάθεια και με ένα σερί 5-0 μείωσε στους 5 (70-65, στο 38′), όμως ο Προμηθέας δεν πανικοβλήθηκε και με κάρφωμα του Conditt έκοψε…τα φτερά των φιλοξενούμενων (72-65, στο 39′). Στο τελευταίο λεπτό, οι «Θεσσαλοί» δεν μπόρεσαν να απειλήσουν ξανά τους «Αχαιούς» και το τελικό 76-66 ήταν αυτό που σφράγισε ακόμα μια νίκη του Προμηθέα μπροστά στο κοινό του.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-14, 27-35, 56-51, 76-66.

Μετά το τέλος του αγώνα, ο Γιάννης Χριστόπουλος δήλωσε μεταξύ άλλων: «Σήμερα η ομάδα μου έδειξε δύο πρόσωπα. Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν παθητικοί στην άμυνα και επιπόλαιοι στην επίθεση. Στο Β’ μέρος πιέσαμε καλά τη μπάλα και χτίσαμε την επίθεσή μας μέσα από την άμυνα. Ήταν μια σημαντική νίκη, προχωράμε για το επόμενο παιχνίδι με τη Slask».