Νίκη αφιερωμένη στη μνήμη του Ανδρέα Μελιγδή

Το παιχνίδι με τον Άρη ήταν ένα από αυτά, στα οποία το αγωνιστικό σκέλος περνάει σε δεύτερη μοίρα. Η ατμόσφαιρα ήταν από νωρίς φορτισμένη, καθώς η αναμέτρηση διεξήχθη στον απόηχο της απώλειας του Ανδρέα Μελιγδή, ενός προσώπου που ταυτίστηκε όσο λίγοι με τον Οργανισμό του Προμηθέα και ήταν πρωτεργάτης των επιτυχιών της Ακαδημίας του Συλλόγου. Στο αγωνιστικό κομμάτι, εμφανίστηκε ένας «ψυχωμένος» Προμηθέας στο παρκέ, ο οποίος μετά από ένα σκληρό ντέρμπι επικράτησε με 64-61 του Άρη και επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα. Το ματς ήταν συγκλονιστικό, με τις άμυνες να κυριαρχούν και τους «Αχαιούς» να βρίσκουν το σθένος και την…καρδιά στο φινάλε και να το κερδίζουν, χάρη σε τρίποντο του Kulboka, σχεδόν με την εκπνοή του παιχνιδιού. Έτσι, οι «Προμηθείς» ανέκαμψαν βαθμολογικά και ψυχολογικά, σε μια νίκη αφιερωμένη στον εκλιπόντα Ανδρέα Μελιγδή, όπως ανέφερε και ο κόουτς Χριστόπουλος μετά την λήξη της αναμέτρησης.

Το παιχνίδι ήταν εξ αρχής πολύ δυνατό, με τους δύο αντιπάλους να σκοράρουν με το…σταγονόμετρο, ενώ στο παρκέ έπεφταν…κορμιά για κάθε κατοχή, με πολλά λάθη εκατέρωθεν και σκληρές μάχες μέσα στη ρακέτα. Στην Α’ περίοδο, καμία από τις δύο ομάδες δεν κατόρθωσε να επιβάλλει την κυριαρχία της και ο Προμηθέας ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο στο +3 (19-16), αντλώντας ώθηση από τα πολλά κερδισμένα ριμπάουντ, καθώς και από την…αύρα που έδωσε ο Joe Thomasson, ο οποίος έκανε το ντεμπούτο του με τη φανέλα των «πορτοκαλί», αφήνοντας πολύ καλές εντυπώσεις. Αντίστοιχη εικόνα υπήρξε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με εξαίρεση το πρώτο τρίλεπτο, εκεί που οι Πατρινοί έφτασαν στο +10 (29-19, στο 14′), παίζοντας τρομερή άμυνα και έχοντας πολλούς διαφορετικούς πρωταγωνιστές στο επιθετικό κομμάτι. Στη συνέχεια, ο Άρης ισορρόπησε σταδιακά το ματς, έχοντας τον Notae σε καλή μέρα και παίρνοντας αρκετές λύσεις και από τον Βασίλη Τολιόπουλο. Έτσι, οι «κίτρινοι» κατάφεραν να…ψαλιδίσουν την διαφορά και τελικά το ημίχρονο έκλεισε με τον Προμηθέα στο +5 (36-31).

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο αγώνας έγινε ακόμα πιο δυνατός, οι άμυνες δέσποζαν ακόμα περισσότερο και οι δύο ομάδες δυσκολεύονταν χαρακτηριστικά να συνδεθούν με το καλάθι. Στα μισά του Γ’ δεκαλέπτου, η ομάδα του Ιωάννη Καστρίτη προσπέρασε μετά από πολλή ώρα (44-45, στο 26′), εκμεταλλευόμενη τις κακές επιλογές του «μπλοκαρισμένου» επιθετικά Προμηθέα. Σε εκείνο το σημείο όμως, οι «πορτοκαλί» έτρεξαν ένα επιμέρους σερί 5-0 και με τρίποντο του Γκίκα πήραν μια μεγάλη ανάσα, για να κλείσουν τελικά τη Γ’ περίοδο προηγούμενοι (49-47). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, το ενδιαφέρον έμεινε αμείωτο, με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα για την νίκη. Ο Προμηθέας στο μεγαλύτερο διάστημα κρατούσε τα ηνία στο σκορ, έστω και με…βραχεία κεφαλή, όμως ο Άρης ισοφάρισε με κάρφωμα του Sanogo 6 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε (61-61). Η τελευταία λέξη, ωστόσο, άνηκε στους παίκτες του Γιάννη Χριστόπουλου. Μετά από time out, οι Πατρινοί οργάνωσαν υποδειγματικά την επίθεσή τους, ο Kulboka εκτέλεσε με «ψυχρό» αίμα από τη γωνία και χάρισε τη νίκη στον Προμηθέα, με τον κόσμο να…παραληρεί στις εξέδρες του Δ. Τόφαλος. Στα εναπομείναντα 2,5 δευτερόλεπτα, οι παίκτες του Άρη δεν μπόρεσαν να βρουν στόχο και έτσι ο Προμηθέας πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη (64-61), η οποία ήταν η πέμπτη στο πρωτάθλημα της Basket League.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-16, 36-31, 49-47, 64-61

Στη συνέντευξη τύπου οι δύο προπονητές έκαναν ιδιαίτερη μνεία στον Ανδρέα Μελιγδή, με τον προπονητή του Άρη, Γιάννη Καστρίτη, να εξαίρει την προσωπικότητα και τον χαρακτήρα του, ενώ ο Γιάννης Χριστόπουλος τόνισε χαρακτηριστικά: «Θέλω να αφιερώσω αυτή τη νίκη σε μια ψυχή που βρίσκεται εκεί ψηλά και είμαι σίγουρος πως σήμερα θα ήταν πολύ χαρούμενος».