Νίκη επί του Κολοσσού και 3η θέση στο Super Cup για τον Προμηθέα

Με ψηλά το κεφάλι αποχαιρέτησε τον θεσμό του Super Cup ο Προμηθέας, ο οποίος πραγματοποίησε μια άκρως πειστική εμφάνιση επί του Κολοσσού Ρόδου, πήρε τη νίκη γοήτρου στον Μικρό Τελικό (71-95) και κατέκτησε την 3η θέση του τουρνουά. Οι «Αχαιοί», με εξαίρεση το πρώτο πεντάλεπτο του ματς, στο υπόλοιπο του αγώνα παρουσιάστηκαν πολύ σοβαροί και προσηλωμένοι στο πλάνο τους και μετέτρεψαν τον αγώνα σε έναν…υγιεινό περίπατο. Oι «πορτοκαλί» είχαν πλουραλισμό στο παιχνίδι τους και αρκετούς διακριθέντες, με τον Joe Young να αναδεικνύεται πρώτος σκόρερ με 23 πόντους και εκπληκτική εμφάνιση στο Β’ ημίχρονο.

Ο Κολοσσός μπήκε με ενθουσιασμό στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με 10-0 στο πρώτο τρίλεπτο, κάτι που λειτούργησε σαν «καμπανάκι» για τον Προμηθέα, ο οποίος από εκεί και πέρα επέδειξε την δέουσα σοβαρότητα. Πρόλαβε να γυρίσει το ματς πριν την ολοκλήρωση του Α’ δεκαλέπτου (20-23), ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο κατάφερε να οικοδομήσει διψήφιες διαφορές και να κλείσει το ημίχρονο στο +12 (32-44). Στην επανάληψη, οι προσπάθειες του Κολοσσού να επιστρέψει σε τροχιά διεκδίκησης της νίκης δεν καρποφόρησαν, καθώς ο Joe Young ανέλαβε τη σκυτάλη από την περιφέρεια και με 5/7 τρίποντα καθάρισε το παιχνίδι για λογαριασμό των Πατρινών.

Πλέον, το ενδιαφέρον για το συγκρότημα του Μάκη Γιατρά στρέφεται στο πρωτάθλημα της Basket League, το οποίο ξεκινάει το ερχόμενο Σαββατοκύριακο, με τους «Προμηθείς» να δοκιμάζονται στην έδρα του Λαυρίου.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-23, 32-44, 48-68, 71-95

Μετά το τέλος του αγώνα, ο Μάκης Γιατράς ανέφερε, μεταξύ άλλων: «Ήταν ένα δυνατό τουρνουά. Χθες δεν ήμασταν αυτοί που έπρεπε κόντρα στον Ολυμπιακό, όμως η ποιότητα του Ολυμπιακού είναι πολύ μεγάλη. Σήμερα, αν και ξεκινήσαμε πολύ άσχημα και βρεθήκαμε πίσω στο σκορ με 10-0, στη συνέχεια ήμασταν σοβαροί, παλέψαμε και στο τέλος κερδίσαμε τον αγώνα».