Τεράστιος Προμηθέας, κέρδισε την Buducnost και έβαλε πλώρη για τετράδα

Πραγματοποιώντας μια από τις καλύτερες εμφανίσεις του τη φετινή σεζόν, ο Προμηθέας Πάτρας έκαμψε την αντίσταση της Buducnost (81-72) και έκανε μεγάλο άλμα για την τετράδα του 7Days EuroCup. Η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου εμφανίστηκε πολύ σοβαρή, έπαιξε εξαιρετική άμυνα μέσα στη ρακέτα και δεν έχασε το προβάδισμα σχεδόν σε κανένα σημείο του αγώνα, φτάνοντας με άνεση στο ροζ φύλλο. Με αυτό το αποτέλεσμα, οι Πατρινοί έφτασαν τις 7 νίκες σε 12 αναμετρήσεις και ισοβαθμούν με τους Μαυροβούνιους, από τους οποίους ωστόσο υπερτερούν σε πιθανή ισοβαθμία. Απόλυτος πρωταγωνιστής του παιχνιδιού ήταν ο Arnoldas Kulboka, ο οποίος σε μια από τις πιο παραγωγικές βραδιές της καριέρας του σημείωσε 30 πόντους, ενώ πολύ καλό παιχνίδι έκαναν και οι Dangubic και Hogue. Πλέον, το ενδιαφέρον των «Αχαιών» στρέφεται στον εντός έδρας αγώνα με τον Κολοσσό Ρόδου το προσεχές Σάββατο.

O Προμηθέας μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε στο πρώτο τρίλεπτο να προηγηθεί με 11-5, αιφνιδιάζοντας τους φιλοξενούμενους. Mε την πάροδο του χρόνου η Buducnost βρήκε κάποιες επιθετικές λύσεις, με το Α’ δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τις δύο ομάδες πολύ κοντά στο σκορ (20-18). Στη δεύτερη περίοδο, οι «Προμηθείς» με συνεχόμενα τρίποντα των Kulboka, Cowan και Simpson ξέφυγαν και πάλι με 9 (31-22, στο 14′). Οι Μαυροβούνιοι κατόρθωσαν να ισορροπήσουν κάπως το παιχνίδι μέχρι και το φινάλε του πρώτου μέρους, ωστόσο οι «Αχαιοί» κράτησαν μια διαφορά 8 πόντων (41-33), με την οποία πήγαν στην ανάπαυλα, παίρνοντας πολύ σημαντικές βοήθειες μέσα στη ρακέτα από τον Hogue, που έκανε το καλύτερό του παιχνίδι από τη μέρα που ήρθε στην Πάτρα, καθώς και τον Dangubic, που συνέβαλε τα μέγιστα σε άμυνα και επίθεση.

Στην επανάληψη, ο Kulboka ήταν αυτός που ανέλαβε δράση, βλέποντας το καλάθι της Buducnost σαν…βαρέλι. Ο Λιθουανός forward ήταν ασταμάτητος και έδωσε μεγάλη ώθηση στον Προμηθέα, ο οποίος έφτασε στην πρώτη διψήφια διαφορά της βραδιάς (49-38, στο 24′). Με ένα επιθετικό κρεσέντο του Popovic, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πλησιάσουν στους 5 (53-48, στο 27′), όμως ο Kulboka πήρε ξανά τη σκυτάλη και οι «Προμηθείς» έκλεισαν το Γ’ δεκάλεπτο στο +13 (63-50). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι «πορτοκαλί» αντιμετώπισαν το ματς με την σοβαρότητα που του άρμοζε και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στη Buducnost, η οποία δεν απείλησε σε κανένα σημείο της περιόδου. Μάλιστα, λίγο πριν το φινάλε του αγώνα, ο Προμηθέας προηγήθηκε ακόμα και με 17 πόντους (81-64), με τη Buducnost να καταφέρνει απλώς να μειώσει στο τελικό 81-72.

Μετά την λήξη της αναμέτρησης ο προπονητής του Προμηθέα Πάτρας, κ. Γιάννης Χριστόπουλος, ανέφερε τα εξής: «Οι παίκτες μου αξίζουν συγχαρητήρια, έδειξαν μέταλλο και χαρακτήρα σήμερα. Κάναμε πολύ καλή δουλειά στην άμυνα και μέσω αυτής χτίσαμε την επίθεση μας. Υπάρχει πρόοδος μέσα στην ομάδα, όμως έχουμε κι άλλα περιθώρια βελτίωσης και ο χρόνος είναι ο καλύτερος γιατρός για να φτάσουμε στο επίπεδο που θέλουμε.»

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-18, 41-33, 63-50, 81-72