Του στοίχισαν τα «νεκρά» διαστήματα και υπέκυψε στην Ισπανία

Αν και σε ένα αρκετά μεγάλο κομμάτι του αγώνα ο Προμηθέας Πάτρας ήταν ανταγωνιστικός και έπαιξε καλό μπάσκετ, η πολύ κακή Α’ περίοδος και ένα παρατεταμένο «νεκρό» διάστημα στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου, ήταν αυτά που κόστισαν στους Πατρινούς, οι οποίοι ηττήθηκαν από την ισχυρή Gran Canaria (91-72). Oι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν το μεγαλύτερο βάθος στο ρόστερ τους και την ποιότητά τους και έφτασαν στην 9η νίκη τους σε 11 παιχνίδια στο 7Days EuroCup, παίρνοντας με αυτό τον τρόπο… ρεβάνς, για την ήττα του Α’ γύρου. Από την άλλη, οι «Προμηθείς» υποχώρησαν στην 6η θέση με ρεκόρ 6-5 και την επόμενη εβδομάδα θα τα δώσουν όλα απέναντι στη Buducnost, ώστε να πάρουν τη νίκη που θα τους φέρει ξανά σε τροχιά τετράδας. Ο Ιnglis ήταν ο πρώτος σκόρερ των Ισπανών και μαζί με τους Benite και Salvo έκαναν τη μεγαλύτερη ζημιά στους «Αχαιούς», οι οποίοι είχαν σε καλή μέρα τους Kulboka και Cowan Jr.

To παιχνίδι ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς για τον Προμηθέα, ο οποίος στα πρώτα λεπτά του αγώνα μπήκε πάρα πολύ μουδιασμένα, γνώρισε τον πλήρη αιφνιδιασμό από τη Gran Canaria και όταν άρχισε να βρίσκει τα πατήματά του, είχε βρεθεί ήδη στο -18 (25-7, στο 8′), με το Α’ δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 29-14, χάρη σε γκολ – φάουλ του Conditt στην εκπνοή. Στην δεύτερη περίοδο, οι παίκτες του Γιάννη Χριστόπουλου βελτιώθηκαν αισθητά στην άμυνα και μέσω αυτής πήραν ενέργεια, την οποία μετουσίωσαν σε πόντους στην επίθεση, με αποτέλεσμα να κατεβάσουν σχετικά γρήγορα την διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο (29-21, στο 13′), με καλάθι του Cowan. Στην συνέχεια, τη σκυτάλη πήρε ο Simpson, που μαζί με τον Thomasson κρατούσαν όρθιους τους φιλοξενούμενους, με την διαφορά να παγιώνεται κοντά στους 10 πόντους και το ημίχρονο να τελειώνει, με την Gran Canaria να προηγείται με 41-31.

Στην επανάληψη, ένα επιθετικό κρεσέντο του Kulboka βοήθησε τον Προμηθέα να μειώσει πολύ γρήγορα στους 4 (42-38, στο 23′), δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς. Ωστόσο, εκεί που οι Πατρινοί είχαν το momentum, υπέστησαν ένα…black out και η Gran Canaria άλλαξε τη ροή του αγώνα, εκμεταλλευόμενη τις άστοχες βολές των «πορτοκαλί» και τον πλουραλισμό στην επίθεση, με αποτέλεσμα να τρέξει ένα σερί 13-0 και να εκτοξεύσει ξανά τη διαφορά σε πολύ υψηλά επίπεδα (55-38, στο 27′). Παρά την προσπάθεια των «Αχαιών» να ισορροπήσουν την κατάσταση, η διαφορά παρέμεινε μεγάλη και η Γ’ περίοδος ολοκληρώθηκε με την ισπανική ομάδα στο +14 (67-53). Τα τελευταία λεπτά του αγώνα αποδείχθηκαν τυπική διαδικασία, καθώς η Gran Canaria, έχοντας την ψυχολογία με το μέρος της, έστειλε την διαφορά ακόμα πιο ψηλά (84-60, στο 35′), απαγορεύοντας οποιαδήποτε σκέψη ανατροπής στον Προμηθέα. Το τελικό 91-72 ήταν αυτό που σφράγισε τις προσπάθειες των δύο ομάδων, με την Gran Canaria να καλύπτει και το -11, με το οποίο είχε χάσει στην Πάτρα (93-82).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-14, 41-31, 67-53, 91-72

Μετά το τέλος του αγώνα, ο Γιάννης Χριστόπουλος ανέφερε: «Κάναμε μια φτωχή εμφάνιση, ειδικά στο κομμάτι της έντασης. Συγχαρητήρια στην Gran Canaria για τη νίκη της».