Βρίσκει ρυθμό ο Προμηθέας, πέρασε και από τη Νίκαια

Την τρίτη του συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα της Basket League και την έβδομη συνολικά στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Προμηθέας Πάτρας, ο οποίος κέρδισε στη Νίκαια τον Ιωνικό (66-74) και συνεχίζει να ανεβάζει στροφές. Το συγκρότημα του Γιάννη Χριστόπουλου ήλεγξε τον ρυθμό της αναμέτρησης στη μεγαλύτερη διάρκειά της, έχοντας σαν όπλο του την εξαιρετική του άμυνα και δεν απειλήθηκε σχεδόν καθόλου, φτάνοντας έτσι σε ένα πολύ σημαντικό διπλό. Με αυτή την επιτυχία οι Πατρινοί ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 7-6 και ατενίζουν με μεγαλύτερη αισιοδοξία το μέλλον, παραμένοντας πάντα κοντά στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας. Eξαιρετική απόδοση από πλευράς Προμηθέα είχαν ο Thomasson και ο Kulboka, ενώ καταλυτική ήταν και η παρουσία του Conditt μέσα στη ρακέτα. Πλέον, το ενδιαφέρον των «Αχαιών» στρέφεται στα δύο κομβικά παιχνίδια σε Ευρώπη και Ελλάδα, με Buducnost και Κολοσσό Ρόδου αντίστοιχα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με ιδανικό τρόπο για τους «Προμηθείς», οι οποίοι μπήκαν ορεξάτοι στο ματς και προηγήθηκαν γρήγορα με 0-6 στο πρώτο δίλεπτο, ενώ λίγο αργότερα έφτασαν και σε διψήφια διαφορά, χάρη σε τρίποντο του Kulboka στο transition (10-20, στο 7′). Ωστόσο, το «φίνις» του Προμηθέα στο Α’ δεκάλεπτο δεν ήταν εξίσου καλό, με τους γηπεδούχους να κάνουν το δικό τους ξέσπασμα και να μειώνουν στον πόντο (22-23). Στη Β’ περίοδο, οι γηπεδούχοι πέρασαν για μια και μοναδική φορά μπροστά στο σκορ (25-23, στο 11′), όμως αυτό λειτούργησε σαν «καμπανάκι» για τους παίκτες του Γιάννη Χριστόπουλου, οι οποίοι με κινητήριο μοχλό τον Cowan έτρεξαν ένα επιμέρους 9-0 και πήραν προβάδισμα 7 πόντων (25-32, στο 14′). Από εκεί και έπειτα, ο Προμηθέας διατήρησε τα ηνία, με τον Thomasson να παίρνει την σκυτάλη στην επίθεση, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με την ομάδα της Πάτρας στο +10 (35-45).

Στην επανάληψη, ο Ιωνικός προσπάθησε να μειώσει στα πρώτα λεπτά και έφτασε ως το -6 (41-47, στο 22′), όμως η αντίδραση των φιλοξενούμενων ήταν ξανά άμεση. Με τους Γκίκα και Simpson να προστίθενται και αυτοί στην…εξίσωση του παιχνιδιού η διαφορά ανέβηκε κι άλλο, φτάνοντας μέχρι τους 20 πόντους (44-64, στο 28′), με τους Πατρινούς να παίζουν καταπληκτική άμυνα στο ίδιο διάστημα. Τελικά, το Γ’ δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 48-64, με τον Προμηθέα να μπαίνει από θέση ισχύος στην τελευταία περίοδο. Εκεί, ο Ιωνικός, αντλώντας σημαντική βοήθεια από τον κόσμο του, προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι και με πρωταγωνιστές τους Μαυροκεφαλίδη και Hawkins τα κατάφερε εν μέρει, μειώνοντας στους 6 (60-66, στο 36′). Παρά την πίεση που άσκησαν οι Νικαιώτες, ο Προμηθέας κατάφερε να ανταπεξέλθει. Πρώτα ο Conditt με γκολ – φάουλ και εν συνεχεία ο Simpson με σουτ μέσης απόστασης κράτησαν τη διαφορά σε απόσταση ασφαλείας (62-73, στο 38′), με τον Ιωνικό να μην έχει άλλες απαντήσεις και τον Προμηθέα να φτάνει στο ροζ φύλλο (66-74).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-23, 35-45, 48-64, 66-74

Μετά τη λήξη του αγώνα, ο Γιάννης Χριστόπουλος δήλωσε μεταξύ άλλων: «Τα παιδιά έδειξαν μέταλλο. Κάναμε αυτό που έπρεπε στην άμυνα, περιορίζοντας τα ατού του Ιωνικού, ενώ και στην επίθεση παίξαμε πολύ ομαδικά».