Υπέκυψε στην ανωτερότητα του Ολυμπιακού

Ανυπέρβλητο αποδείχθηκε για τον Προμηθέα το εμπόδιο του Ολυμπιακού, με τους «ερυθρόλευκους» να περνούν νικηφόρα από το «Δ. Τόφαλος» (72-100) και να συνεχίζουν την αήττητη πορεία τους στο ελληνικό πρωτάθλημα. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν εξ αρχής πάρα πολύ δυνατά στο ματς και με εντυπωσιακά ποσοστά ευστοχίας «καθάρισαν» την αναμέτρηση από το πρώτο μέρος, μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στους «Αχαιούς». Από την πλευρά τους, οι «πορτοκαλί» είχαν κάποια καλά διαστήματα στον αγώνα, ήταν όμως πάρα πολύ δύσκολο να ακολουθήσουν τον…ξέφρενο ρυθμό των Πειραιωτών και πλέον στρέφουν την προσοχή τους στον κρίσιμο αγώνα με την Turk Telekom το βράδυ της Τρίτης. Βεζένκοφ και Mc Kissick ήταν οι κορυφαίοι του παιχνιδιού, ενώ για τους Πατρινούς πρώτος σκόρερ ήταν ο Γιώργος Τανούλης, ο οποίος ξεκίνησε στο βασικό σχήμα για τρίτο σερί ματς.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Προμηθέα να είναι αρκετά ανταγωνιστικός στα πρώτα 6 λεπτά και με τους Young και Kulboka να ευστοχούν σε μακρινά σουτ παρέμενε κοντά στο σκορ (15-15). Από εκεί και έπειτα όμως, η εντυπωσιακή ευστοχία του Ολυμπιακού επέτρεψε στην ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να ξεμακρύνει και να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο +19 (20-39), με την τριπλέτα Mc Kissick, Βεζένκοφ και Black να κάνει τη μεγαλύτερη ζημιά. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι εξακολούθησαν να συντηρούν μια μεγάλη διαφορά και να την αυξάνουν (26-50, στο 16′), με τους γηπεδούχους να βρίσκουν κάποιες λύσεις στο πρόσωπο του Simpson, ο οποίος με τρία συνεχόμενα τρίποντα δεν άφησε την διαφορά να ξεφύγει κι άλλο και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό στο +20 (37-57).

Στην επανάληψη, ο αγώνας ήταν περισσότερο διαδικαστικού χαρακτήρα. Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά έδειχναν να έχουν πλέον περισσότερο στο μυαλό τους το κρίσιμο ευρωπαϊκό ματς που έχουν να παίξουν σε λιγότερο από δύο 24ωρα, ενώ ο ρυθμός του Ολυμπιακού συνέχισε να είναι καταιγιστικός, με την διαφορά να φτάνει στους 39 πόντους στο φινάλε του Γ’ δεκαλέπτου (48-87). Το μόνο που κατάφεραν οι «Προμηθείς» ήταν να μειώσουν το σκορ στο φινάλε, με τον Μάκη Γιατρά να χρησιμοποιεί για αρκετή ώρα και τον Άγγελο Λάγιο, ο οποίος επέστρεψε στην ενεργό δράση μετά τον τραυματισμό του και άφησε πολύ καλές εντυπώσεις.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-39, 37-57, 48-87, 72-100
Μετά τη λήξη του αγώνα, ο Μάκης Γιατράς ανέφερε: «Για να κερδίσεις έναν αντίπαλο σαν τον Ολυμπιακό θα πρέπει να είσαι τρομερή μέρα και αυτός σε πολύ κακή. Σήμερα συνέβη το ανάποδο. Ο Ολυμπιακός ήταν πάρα πολύ καλός, ενώ εμείς όχι. Έχουμε μπροστά μας τον αγώνα με την Turk Telekom την Τρίτη και θα επικεντρωθούμε σε αυτόν».