Ακόμα μια 100άρα για τον επιβλητικό Προμηθέα

Παίζοντας για ακόμα μια φορά απολαυστικό μπάσκετ, ο Προμηθέας Πάτρας δεν είχε κανένα πρόβλημα να πετύχει ακόμα μια επιβλητική νίκη κόντρα στο Λαύριο (100-73) και να σκαρφαλώσει στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα, παρέα με τον Ολυμπιακό και τον Άρη, με ρεκόρ 4-1. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου σε ακόμα ένα εντός έδρας παιχνίδι προσέφερε ένα εντυπωσιακό θέαμα στον κόσμο της, σκοράροντας κατά ριπάς και αναδεικνύοντας διαφορετικούς πρωταγωνιστές, σκορπώντας χαμόγελο στους Πατρινούς φιλάθλους, που έδωσαν βροντερό παρών στο «Δ. Τόφαλος». Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τους «πορτοκαλί» ήταν ο Anthony Cowan Jr. και Hunter Hale, οι οποίοι για ακόμα μια φορά «βομβάρδισαν» το αντίπαλο καλάθι, με 22 και 24 πόντους αντίστοιχα. Μελανό σημείο της αναμέτρησης, ο σοβαρός τραυματισμός του Jericole Hellems του Λαυρίου. Επόμενη αναμέτρηση για τους «Αχαιούς», το επόμενο Σάββατο στο ΣΕΦ κόντρα στον Ολυμπιακό.

Το ματς κρίθηκε από πολύ νωρίς, με τον Προμηθέα να μπαίνει σε ακόμα ένα ματς «φουριόζος», με το πόδι πατημένο στο γκάζι. Με ακρογωνιαίους λίθους τους Ηale και Echenique, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έφερε πάρα πολύ γρήγορα το παιχνίδι στα δικά της μέτρα και έχτισε πολύ γρήγορα στο ματς διψήφιες διαφορές (25-12, στο 7′), για να κλείσει το Α’ δεκάλεπτο στο +13 (33-20). Στην δεύτερη περίοδο, ο Προμηθέας όχι μόνο δεν χαλάρωσε, αλλά συνέχισε να είναι καταιγιστικός, βελτιώνοντας και τα λιγοστά ψεγάδια του μέσα στον αγώνα. Mε αξιοθαύμαστη συνέπεια σε άμυνα και επίθεση, οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 30-14, για να πάνε στην ανάπαυλα με το απίστευτο +29 (63-34).

Στην επανάληψη, όπως ήταν αναμενόμενο, οι «Αχαιοί» κατέβασαν το τέμπο και δεν συνέχισαν σε αυτόν τον δαιμονιώδη ρυθμό, ωστόσο το γεγονός αυτό δεν ήταν ικανό να αλλάξει τα δεδομένα στον αγώνα, με τους «πορτοκαλί» να συντηρούν με άνεση διαφορές κοντά στους 30 πόντους. Το Γ’ δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 80-53, με τους φιλοξενούμενους να… κερδίζουν οριακά την περίοδο (17-19). Στην τελευταία περίοδο, οι Πατρινοί πέτυχαν άλλους 20 πόντους, για να σφραγίσουν με αυτό τον τρόπο την τρίτη τους 100άρα στη φετινή σεζόν, γνωρίζοντας έτσι την αποθέωση από τον κόσμο που βρέθηκε στο γήπεδο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 33-20, 63-34, 80-53, 100-71

Μετά το τέλος του αγώνα, ο Ηλίας Παπαθεοδώρου ανέφερε μεταξύ άλλων: «Παίξαμε απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα, με εξαιρετικούς παίκτες, που έχει κερδίσει αντιπάλους με σπουδαία ποιότητα και για αυτό το λόγο προετοιμαστήκαμε κατάλληλα για αυτό το ματς και φτάσαμε στη νίκη. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου για τη νίκη και στον κόσμο για τη στήριξη»