Ακόμα πιο κοντά στην τετράδα ο Προμηθέας, «άλωσε» και τα Άνω Λιόσια

Την τρίτη του νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια κόντρα στην ΑΕΚ πέτυχε ο Προμηθέας Πάτρας, ο οποίος πέρασε νικηφόρα από το κλειστό των Άνω Λιοσίων (87-91) και έκανε ένα πολύ σημαντικό βήμα για ένα πλασάρισμα στην πρώτη τετράδα της κανονικής διάρκειας της Basket League. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου κυριάρχησε στα μεγαλύτερα διαστήματα του αγώνα, άντεξε στην αντεπίθεση της «Ένωσης» στα τέλη του Γ’ δεκαλέπτου και στις αρχές της τελευταίας περιόδου και δραπέτευσε με μια πολύ σημαντική νίκη από τη Δυτική Αττική. Κορυφαίοι για τους «Αχαιούς» ήταν ο Χέιλ, ο Στίβενς και ο Κόφεϊ, ενώ πολύ καλή δουλειά, χωρίς να λάμψουν έκαναν Μπαζίνας και Κόνιαρης. Από την άλλη, για την «Ένωση» ξεχώρισαν Μόργκαν και Κουζέλογλου, δεν ήταν όμως αρκετοί για να αποφευχθεί η ήττα. Οι Πατρινοί στρέφουν πλέον την προσοχή τους στον αγώνα κόντρα στην Χάποελ Χολόν, την προσεχή Τετάρτη στο Δ. Τόφαλος και θέλουν το γήπεδο γεμάτο, ώστε να σφραγίσουν μια μεγάλη πρόκριση στους «8» του Basketball Champions League.

To παιχνίδι από το πρώτο δεκάλεπτο ήταν στον έλεγχο του Προμηθέα, ο οποίος μπήκε δυνατά και έχτισε κάποιες μικρές διαφορές στο ξεκίνημα. Το inside game των Πατρινών ήταν αποτελεσματικό στα πρώτα λεπτά και με τον Στίβενς να δεσπόζει μέσα στη ρακέτα, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έφτασε μέχρι το +6 (6-12) και έκλεισε την Α’ περίοδο στο +3 (14-17). Αντίστοιχα και στο Β’ δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι πατούσαν πολύ καλύτερα στο παρκέ και με τους Κόνιαρη και Μπαζίνα να ηρεμούν το παιχνίδι και να δημιουργούν με επάρκεια και τους Κόφεϊ να τελειώνουν τις φάσεις, οι «Προμηθείς» κατάφεραν να κυριαρχήσουν απόλυτα και να πάνε στην ανάπαυλα με «προίκα» το +8 (32-40).

Στην επανάληψη, οι «Αχαιοί» μπήκαν πιο δυνατά και με τους Χέιλ και Ρέινολντς να βάζουν μεγάλα σουτ, η διαφορά έφτασε μέχρι το +14 (41-55, στο 25′), σε ένα σημείο που πολλοί πίστεψαν πως ο Προμηθέας θα περνούσε εύκολα από τα Άνω Λιόσια. Σε εκείνο το σημείο, ο «δικέφαλος» αντέδρασε και με τους Κουζμίνσκας και Μόργκαν να τελειώνουν τις φάσεις κοντά στο καλάθι και τον Καράμπελα να πετυχαίνει ένα μεγάλο σουτ στην εκπνοή του δεκαλέπτου, το συνολικό επιμέρους σκορ έφτασε στο 20-5 και η ΑΕΚ πέρασε μπροστά (61-60). Η τελευταία περίοδος είχε διαρκείς εναλλαγές στο σκορ. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, έγινε ένα ματς για γερά νεύρα, με το προβάδισμα να εναλλάσσεται διαρκώς. Ο Κουζέλογλου βγήκε μπροστά για την «Ένωση» και έβαλε μεγάλα σουτ, όμως οι «πορτοκαλί» έμεναν ζωντανοί χάρη στα επιθετικά ριμπάουντ των Κόφεϊ και Στίβενς, καθώς και την εκτελεστική δεινότητα του Χάντερ Χέιλ, ο οποίος βγήκε μπροστά σε μια μέτρια βραδιά του Κάουαν. Ο Αμερικάνος, στο κρισιμότερο σημείο του αγώνα έβαλε ένα πολύ σημαντικό καλάθι, κάνοντας το σκορ 83-85 1 λεπτό πριν το φινάλε, ενώ στην αμέσως επόμενη φάση ο Κάουαν έκλεψε από τον Κουζέλογλου και με 1/2 βολές διαμόρφωσε το 83-86 και έδωσε ένα μικρό αβαντάζ στους Πατρινούς. Στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο Χέιλ ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή της φιλανθρωπίας και με 4/4 βολές σφράγισε τη νίκη για τους Πατρινούς (87-91), οι οποίοι πανηγύρισαν το 5ο διπλό της ιστορίας τους επί της ΑΕΚ.

Μετά τη λήξη του αγώνα, ο Ηλίας Παπαθεοδώρου ανέφερε τα εξής: “Ήταν μια πολύ καλή εβδομάδα για εμάς, με πολύ σημαντικές νίκες. Η ΑΕΚ μας πίεσε πάρα πολύ και μπλόκαρε κάποια ατού μας, όμως καταφέραμε να ανταπεξέλθουμε. Χρωστάμε πολλά στον Νάσο Μπαζίνα και στον Αντώνη Κόνιαρη, που όσο βρίσκονταν στο παρκέ, η ομάδα δεν είχε σκαμπανεβάσματα. Πήραμε πράγματα από πολλούς παίκτες και αυτό είναι που κρατάμε στο τέλος. Πήραμε και πάρα πολλά ριμπάουντ στο ματς, αυτό είναι περισσότερο θέμα διάθεσης. Είναι ευλογία για εμάς να έχουμε δύο παίκτες σαν τον Κάουαν και τον Χέιλ.”