“Άλωσε” το Παρίσι ο Προμηθέας Πάτρας

Αν και αγωνίστηκε κόντρα στην φορμαρισμένη Paris χωρίς τους Young και Simpson, δύο εκ των κορυφαίων σκόρερ του φέτος, ο ψυχωμένος Προμηθέας Πάτρας πήρε ένα τεράστιο “διπλό” μέσα στη Γαλλία (71-74) και επέστρεψε στις νίκες στο 7Days EuroCup. Η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου είχε για ακόμα μια φορά σαν…οδηγό την εξαιρετική της άμυνα, έβαλε μεγάλα σουτ στα κρίσιμα σημεία και, παρά την πίεση που άσκησαν οι γηπεδούχοι στα τελευταία λεπτά, έμεινε ψύχραιμη ως το τέλος και πήρε ένα πολύ σημαντικό αποτέλεσμα. Μετά από αυτή την νίκη, οι «Προμηθείς» σκαρφάλωσαν στην 3η θέση, εκεί που ισοβαθμούν με Buducnost και Paris, με ρεκόρ 5-3. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Cowan Jr., ενώ σημαντική ήταν και η συνεισφορά του Kulboka, καθώς και του Γκίκα, ο οποίος έβαλε κρίσιμα καλάθια στο τέλος. Πλέον, το ενδιαφέρον στρέφεται στον αγώνα της επόμενης Τρίτης κόντρα στην Hapoel Tel Aviv, με τον οποίον ολοκληρώνεται ο πρώτος γύρος.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκειά του και καμία ομάδα δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ. Το ξεκίνημα ήταν νευρικό με πάρα πολλά λάθη και άστοχα σουτ εκατέρωθεν. O Προμηθέας, αν και ήταν πολύ καλός στην άμυνα, είδε τα ριμπάουντ να εξελίσσονται σε «πληγή» στο Α’ μέρος, με τον Kamangate να δημιουργεί μεγάλη φθορά μέσα στη ρακέτα των «Αχαιών». Έτσι, η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους Γάλλους να έχουν ένα μικρό προβάδισμα (17-14). Στη δεύτερη περίοδο, αν και η Paris έφτασε και στο +6 (22-16, στο 12′), Τανούλης και Τσαϊρέλης άλλαξαν το momentum και ο Προμηθέας πέρασε μπροστά στο σκορ (26-29, στο 17′), πηγαίνοντας τελικά με προβάδισμα στην ανάπαυλα (34-36).

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν πόντο – πόντο, με τους «Αχαιούς» να προσπαθούν να ξεμακρύνουν, με ηγέτη τον Cowan Jr., ο οποίος έβαλε συνεχόμενα μεγάλα τρίποντα. Λίγο πριν τη λήξη της Γ’ περιόδου, οι «πορτοκαλί» έφτασαν στο +7 (42-49) και τελικά έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +4 με καλάθι του Μιχάλη Τσαϊρέλη (47-51). Όλα κρίθηκαν στην τελευταία περίοδο, εκεί που υπήρξαν τρομερές εναλλαγές συναισθημάτων. Δύο απανωτά τρίποντα του Νίκου Γκίκα και 3/3 βολές του Cowan Jr. έφεραν τον Προμηθέα σε θέση οδηγού, 3 λεπτά πριν τη λήξη (61-67). Σε εκείνο το σημείο, ένα «blackout» των φιλοξενούμενων επέτρεψε στην Paris να τρέξει ένα σερί 7-0 και να προσπεράσει στο σκορ (68-67, στο 39′). Την κρίσιμη στιγμή ωστόσο, οι παίκτες του Γιάννη Χριστόπουλου δεν πανικοβλήθηκαν και κατάφεραν να πάρουν και πάλι τα ηνία. Πρώτα ο Kulboka με 2/2 βολές έδωσε και πάλι προβάδισμα στους «Προμηθείς» (68-69, 19” πριν το τέλος), ενώ ακολούθησε λάθος των Γάλλων, έπειτα από καλή άμυνα του Προμηθέα. Στη συνέχεια το ματς οδηγήθηκε στη… ρωσική ρουλέτα των βολών, με τους Kulboka και Cowan Jr. να παραμένουν αλάνθαστοι και με 5/5 βολές να υπογράφουν τον θρίαμβο των «Αχαιών», καθώς το τελευταίο σουτ της Paris βρήκε σίδερο (71-74).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-14, 34-36, 47-51, 71-74

Μετά το τέλος του αγώνα, ο Γιάννης Χριστόπουλος δήλωσε μεταξύ άλλων: «Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στους παίκτες μου. Ήταν ένα παιχνίδι από οποίο είχαμε να μάθουμε πολλά και κυρίως πώς να διαχειριζόμαστε τα παιχνίδια στα κρίσιμα σημεία τους. Προχωράμε για το επόμενο παιχνίδι.»