Άγγιξε μυθική ανατροπή, η πρόκριση θα κριθεί στην Πάτρα

Μετά από ένα απίστευτο ματς στη Θεσσαλονίκη, ο Προμηθέας Πάτρας άγγιξε μια επική ανατροπή απέναντι στον Άρη, ωστόσο τελικά υπέκυψε στις λεπτομέρειες (89-85, κ.α 76-76) και όλα θα κριθούν σε Game 3 στην Πάτρα, με τον νικητή να παίρνει το εισιτήριο για την τετράδα της Basket League. Οι ”πορτοκαλί” έδειξαν τρομερή αυταπάρνηση και επέστρεψαν από το -25 (68-43, στο 29′), πηγαίνοντας στην παράταση ένα παιχνίδι που έμοιαζε χαμένο από χέρι και αρκετοί πίστευαν πως οι Πατρινοί θα το παρατούσαν. Παρόλα αυτά, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου επέδειξε αξιοζήλευτο μέταλλο και χαρακτήρα, ωστόσο δεν κατάφερε να ολοκληρώσει μια ανατροπή, για την οποία θα μιλούσε όλη η Ελλάδα. Σπουδαία εμφάνιση για Χέιλ, Κάουαν και Χάμιλτον στο Δ’ δεκάλεπτο, καταλυτική η συνεισφορά του Καραγιαννίδη για τους φιλοξενούμενους, για να επιστρέψουν στο ματς. Την Πέμπτη στις 20:15 το τελευταίο ματς μεταξύ των δύο ομάδων, που θα κρίνει και την πρόκριση.

Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα κύλησε στο τέμπο που ήθελαν οι γηπεδούχοι. Αν και ο Προμηθέας προηγήθηκε με 11-14 στο 7ο λεπτό, αντλώντας ενέργεια από τις πολύ καλές άμυνες του Νάσου Μπαζίνα, Μποχωρίδης και Χάρελ έβαλαν μεγάλα σουτ και οι ”κίτρινοι” πήραν στα χέρια τους το προβάδισμα στο τέλος του Α’ δεκαλέπτου (21-16). Στη Β’ περίοδο, η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη συνέχισε να στηρίζεται σε μεγάλο βαθμό στον επιθετικό οίστρο του Ρόνι Χάρελ, ο οποίος δημιούργησε πολλά προβλήματα στην άμυνα του Προμηθέα, με τους Θεσσαλονικείς να φτάνουν στο +7 με κάρφωμα του Ντε Σόουζα (35-28, στο 17′) και να κλείνουν το πρώτο μέρος με τρίποντο του Χάρελ από τη γωνία, που τους έστειλε για πρώτη φορά στο +8 (41-33).

Στην επανάληψη, οι ”κίτρινοι” μπήκαν πάρα πολύ δυνατά και πάρα πολύ γρήγορα κατόρθωσαν να τρέξουν ένα επιμέρους σκορ 10-2, με συνεχόμενους αιφνιδιασμούς και αποτελεσματικό παιχνίδι στο transition, για να φτάσουν για πρώτη φορά στο +16 (51-35, στο 24′). Στη συνέχεια, δράση ανέλαβε ο Ντε Σόουζα, ο οποίος έγινε αιχμή του δόρατος μέσα στο ζωγραφιστό και με συνεχόμενους δικούς του πόντους ανέβασε τη διαφορά στους 22 (59-37). Οι ”Προμηθείς” δεν έβρισκαν αντίδοτο, παρέμεναν σε ρόλο παρατηρητή στο ματς και η Δ’ περίοδος έκλεισε με τον Άρη στο +23 (68-45), κάνοντας πολλούς να πιστέψουν πως τα πάντα είχαν κριθεί. Στην τελευταία περίοδο, ο Ηλίας Παπαθεοδώρου χαμήλωσε το σχήμα και έριξε στη μάχη τους Καραγιαννίδη και Μπαζίνα, οι οποίοι έβγαλαν ενέργεια στην άμυνα και με ένα επιμέρους σκορ 4-17, με τους Χέιλ και Χάμιλτον να ηγούνται στην επίθεση, οι ”Αχαιοί” κατέβασαν μετά από πολλή ώρα τη διαφορά σε μονοψήφιο (72-62, στο 36′). Ακολούθησαν δύο μεγάλα τρίποντα από Χέιλ και Κάουαν και ένα πολύ δύσκολο γκολ – φάουλ του Χάμιλτον, που έριξαν τη διαφορά στους 2 (75-73, 43” πριν τη λήξη), δίνοντας μια άγρια ομορφιά στο ματς. Οι Πατρινοί έβγαλαν σπουδαία άμυνα, ο Χέιλ όμως αστόχησε στο τρίποντο της νίκης και ο Τολιόπουλος με 2 βολές είχε την ευκαιρία να σφραγίσει τη νίκη, 4 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Ο Έλληνας γκαρντ έχασε όμως τη δεύτερη βολή, οι γηπεδούχοι δεν έκαναν φάουλ και ο Χέιλ με ένα απίθανο Buzzer Beater, λίγο μπροστά από το κέντρο, έστειλε τον αγώνα στην παράταση (76-76).

Στην παράταση, ο Άρης μπήκε πιο δυνατά και προηγήθηκε ξανά με +4 (82-78, στο 43′), όμως ο Προμηθέας απάντησε με δύο ενέργειες του Κάουαν, πρώτα με ασίστ στον Καραγιαννίδη, που κάρφωσε με δύναμη και στη συνέχεια με τρίποντο του αρχηγού, που έδωσε το πρώτο προβάδισμα στους ”Αχαιούς” μετά την Α’ περίοδο (82-83, στο 43′). Σε εκείνο το σημείο, ο Ντε Σόουζα το πήρε πάνω του και έδωσε ξανά προβάδισμα στον Άρη (85-83, στο 44′), με τον Καραγιαννίδη να ισοφαρίζει εκ νέου (85-85, 43” πριν το τέλος). Ο Τολιόπουλος με 3/3 βολές έδωσε ξανά αβαντάζ στους ”κίτρινους” (88-85, 20” πριν το τέλος), με τον Χέιλ να χάνει τη μπάλα στην επίθεση του Προμηθέα, χάνοντας από τον Χάρελ. Ο Τολιόπουλος είχε 1/2 βολές και αυτή τη φορά κατόρθωσε να κλειδώσει τη νίκη του Άρη, που έκανε το 89-85 και το 1-1 στη σειρά.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-16, 41-33, 68-45, 76-76 Παρ. 89-85

Μετά τη λήξη του ματς, ο Ηλίας Παπαθεοδώρου δήλωσε: Ο Άρης ήταν καλύτερος από εμάς στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού. Εμείς όταν χαμηλώσαμε το σχήμα, βάλαμε κάποια σουτ και γυρίσαμε το ματς, όμως δεν καταφέραμε να πάρουμε στο τέλος τη νίκη. Πρέπει να είμαστε καλύτεροι στον αγώνα της Πάτρας, για να πάρουμε εμείς την πρόκριση.