Άγγιξε την ανατροπή της χρονιάς στη Ρόδο, αλλά λύγισε στην παράταση

Ένα απίθανο παιχνίδι διεξήχθη το μεσημέρι του Σαββάτου στη Ρόδο, με τον Προμηθέα Πάτρας να ηττάται τελικά στην παράταση από τον Κολοσσό (114-109, κ.α 100-100), μετά από μια αναμέτρηση για γερά νεύρα, όπου οι «Αχαιοί» άγγιξαν μια επική ανατροπή. Οι γηπεδούχοι έφτασαν ακόμα και στο +21 και οι «Προμηθείς» βρίσκονταν διαρκώς πίσω στο σκορ, όμως με τον εκπληκτικό Cowan Jr. και άξιο συμπαραστάτη τον Reynolds να κυνηγούν πράγματα που έμοιαζαν… αδύνατα, οι «πορτοκαλί» έφτασαν μια ανάσα από τη νίκη και τελικά οδήγησαν το ματς στην παράταση. Εκεί, οι φιλοξενούμενοι πλήρωσαν το γεγονός πως είχαν ήδη καταναλώσει πολλές δυνάμεις για να γυρίσουν το ματς και γνώρισαν μια οριακή ήττα, σε ένα ματς που αφήνει μεν πικρή γεύση, αφού δεν ήρθε το ροζ φύλλο, ωστόσο είχε μεγάλο νικητή το… μπάσκετ και έδειξε σε όλη την Ελλάδα από τι μέταλλο είναι φτιαγμένος ο φετινός Προμηθέας. Πλέον, το ενδιαφέρον στρέφεται στον αγώνα της Τρίτης, με αντίπαλο τη Ντιζόν για το Basketball Champions League.

Το παιχνίδι στο ξεκίνημα ήταν run n’ gun και στα πρώτα 6 λεπτά είχαν σημειωθεί 38 πόντοι (19-19), με τους δύο αντιπάλους να ακολουθούν έναν φρενήρη ρυθμό στην επίθεση. Με τους Brajkovic και Μπιλλή να φθείρουν τη ρακέτα των Πατρινών και τον Perrantes να εκτελεί από μακριά, οι Ροδίτες έκαναν καλύτερο «φίνις» στο Α’ δεκάλεπτο, το οποίο τελικά ολοκλήρωσαν προηγούμενοι με +8 (33-25). Παρόμοια εικόνα είχε και η δεύτερη περίοδος, καθώς οι «Αχαιοί» κατάφεραν πολύ γρήγορα με ένα σερί 8-0, με πρωταγωνιστή τον Reynolds να ισοφαρίσουν (33-33, στο 12′), όμως με την ίδια ευκολία, οι γηπεδούχοι κατάφεραν στη συνέχεια να ξεμακρύνουν. Με μνημειώδη ευστοχία και ποικιλία πρωταγωνιστών, η ομάδα του Segura πήρε ξανά τα ηνία στο σκορ και πήγε στην ανάπαυλα με διψήφια διαφορά (57-47).

Στην επανάληψη, ο Κολοσσός μπήκε πολύ δυναμικά και με ένα σερί 13-2 έφτασε στο +21 (70-49) και πολλοί σε εκείνο το σημείο πίστεψαν πως τα πάντα είχαν κριθεί. Πολλοί, εκτός από τους παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου, που είχαν εντελώς διαφορετική άποψη. Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν σταδιακά να βρίσκουν σταθερές στο παιχνίδι τους, βελτίωσαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και κατάφεραν στο φινάλε της Γ’ περιόδου να μειώσουν (82-67), προετοιμάζοντας την τελική τους αντεπίθεση. Αυτή ήρθε στο τελευταίο τετράλεπτο του ματς, όταν και οι «Προμηθείς» έφεραν τα πάνω κάτω, ανατρέποντας το -14 (94-80, στο 36′). Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Cowan Jr., ο οποίος σε ακόμα ένα ματς ήταν συγκλονιστικός οι Πατρινοί αρχικά μείωσαν στους 2 (97-95, 20” πριν το τέλος), ενώ στη συνέχεια μετά από 1/2 βολές του Polley, ο αρχηγός βρήκε 5 συνεχόμενους πόντους. Αρχικά, ευστόχησε στη μία από τις δύο βολές που κέρδισε, με τους φιλοξενούμενους να μαζεύουν το επιθετικό ριμπάουντ και τον Cowan Jr. να πετυχαίνει τρίποντο και φάουλ, φέρνοντας σε θέση οδηγού τον Προμηθέα (98-100, 7” πριν τη λήξη). Στην τελευταία επίθεση του Κολοσσού, το μακρινό σουτ του Goudelock δεν βρήκε στόχο, όμως ο Perrantes πετάχτηκε ως από μηχανής θεός και με follow διαμόρφωσε το 100-100, στέλνοντας την αναμέτρηση στο έξτρα πεντάλεπτο.

Στην παράταση, αν και ο Προμηθέας μπήκε πιο δυνατά και είχε το προβάδισμα μέχρι το 43′ με τρίποντο του Reynolds (105-108), όμως το τελευταίο δίλεπτο άνηκε στον Κολοσσό, ο οποίος με ένα σερί 6-0 έφερε ξανά την αναμέτρηση στα μέτρα του (111-108). Στα 10” πριν τη λήξη, ο Cowan Jr. μείωσε σε 111-109 με 1/2 βολές, όμως ο τελευταίος λόγος άνηκε στον Goudelock, ο οποίος κέρδισε φάουλ για τρεις βολές από τον Μπαζίνα και τις αξιοποίησε, σφραγίζοντας μια πολύτιμη νίκη για την ομάδα του, που έφτασε τις 4 συνολικά στη Basket League.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 33-25, 57-47, 82-67, 100-100 ΠΑΡ. 114-109

Μετά το τέλος του αγώνα, ο Ηλίας Παπαθεοδώρου ανέφερε μεταξύ άλλων: Έγινε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι για τον κόσμο. Πάρα πολύ υψηλό σκορ και στην κανονική διάρκεια. Ο Κολοσσός ήταν καλύτερος για το μεγαλύτερο διάστημα, μπήκε με καλύτερη προσέγγιση, έλεγξε τον αγώνα και έχτισε μεγάλες διαφορές. Εμείς αργήσαμε να επιστρέψουμε. Όταν επιστρέψαμε, περάσαμε μπροστά σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο, αλλά δεχθήκαμε ένα buzzer beater ουσιαστικά και το παιχνίδι κρίθηκε στην παράταση. Συγχαρητήρια στον Κολοσσό για τη νίκη του, εμείς συνεχίζουμε»