ESAKE BCL

Αντιστάθηκε σθεναρά στο ΟΑΚΑ, αλλά ηττήθηκε από τον ισχυρό Παναθηναϊκό

Παρά την αγωνιστική απραξία τριών εβδομάδων, από την οποία προερχόταν ο Προμηθέας Πάτρας, η εμφάνιση απέναντι στον Παναθηναϊκό ήταν κάτι παραπάνω από ενθαρρυντική, με την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου να γνωρίζει μια οριακή ήττα (90-82), απέναντι σε έναν πάρα πολύ ισχυρό αντίπαλο. Οι Πατρινοί, παρά το γεγονός πως βρέθηκαν να κυνηγούν στο Α’ μέρος με διαφορά 20 πόντων (44-24), στην επανάληψη έκαναν ένα εξαιρετικό παιχνίδι, μείωσαν ως τους 2 (70-68) και άγχωσαν τους «πράσινους», οι οποίοι στο τέλος κατόρθωσαν να φτάσουν στο ροζ φύλλο, βάζοντας μεγάλα σουτ. Εξαιρετικοί για τον Προμηθέα ήταν Eτσενίκε και Ρέινολντς, ενώ για τους νικητές, κορυφαίος ήταν ο Γκραντ και καθοριστικός ο Μωραΐτης, που έβαλε μεγάλα σουτ όταν πλησίασε ο Προμηθέας. Επόμενο παιχνίδι για τους «πορτοκαλί» την προσεχή Κυριακή στο Περιστέρι, για το φινάλε των Play In της Basket League, χωρίς να υπάρχει βαθμολογικό ενδιαφέρον.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για τον Προμηθέα, ο οποίος είδε από νωρίς τον Παναθηναϊκό να ξεφεύγει. Αν και στο πρώτο τρίλεπτο, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις στα πρόσωπα των Ετσενίκε και Χρυσικόπουλου και έμειναν κοντά (8-7), στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός πάτησε γκάζι και με τους Γκραντ και Γκριγκόνις να είναι οι κύριοι εκφραστές του παιχνιδιού του «τριφυλλιού», το Α’ δεκάλεπτο τελείωσε με σκορ 24-8, με τους «πορτοκαλί» να χάνουν νωρίς την επαφή τους με το σκορ. Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου ήρθε και η αποβολή του Ηλία Παπαθεοδώρου, ο οποίος διαμαρτυρήθηκε έντονα για φάουλ σε αντικανονικό μαρκάρισμα του Μωραΐτη στον Πάπας, οι διαιτητές δεν έδωσαν κάτι και έτσι ο τεχνικός του Προμηθέα αντέδρασε έντονα και πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια, με τον Δημήτρη Μενουδάκο να αναλαμβάνει χρέη head coach. Με τον Λεσόρ να αναλαμβάνει δράση κοντά στη ρακέτα, ο Παναθηναϊκός ανέβασε τη διαφορά στους 20 (44-24), με τους φιλοξενούμενους να συμμαζεύουν την κατάσταση στα τελευταία λεπτά του Α’ μέρους και να πηγαίνουν στην ανάπαυλα στο -14 (50-36).

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Προμηθέας μεταμορφώθηκε προς το καλύτερο και με ένα εντυπωσιακό κρεσέντο έξω από τα 6,75 με εκφραστές τους Χάμιλτον, Ρέινολντς και Κόνιαρη, η διαφορά μειώθηκε στους 10 (63-53, στο 36′). Η άμυνα του Παναθηναϊκού άρχισε πια να μοιάζει ευάλωτη, οι Πατρινοί είχαν πάρει το μομέντουμ του αγώνα και το Γ’ δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο (68-60). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Χέιλ πήρε το όπλο του και με δύο δικά του τρίποντα έστειλε τη διαφορά στο ένα καλάθι (70-68, στο 33′), παγώνοντας το γεμάτο ΟΑΚΑ. Σε εκείνο το σημείο, ωστόσο, δύο συνεχόμενα τρίποντα από τον Μωραΐτη βοήθησαν τους «πράσινους» να ξεμακρύνουν εκ νέου (76-68, στο 34′). Οι «Προμηθείς» συνέχισαν να παλεύουν και με ένα τρίποντο του Ρέινολντς, ένα γκολ – φάουλ του Ετσενίκε και ένα όμορφο lay up του Κάουαν πλησίασαν στους 4 (81-77, στο 37′), ωστόσο αυτή ήταν και η τελευταία αναλαμπή για τους φιλοξενούμενους. Ακολούθησε ένα σερί 9-0 για τον Παναθηναϊκό, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τζέριαν Γκραντ, με τους γηπεδούχους να τελειώνουν την υπόθεση – νίκη (90-77, στο 39′). Το μόνο που κατάφερε στο τέλος ο Προμηθέας ήταν να κατεβάσει ξανά τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο, με το τελικό 90-82 να σφραγίζει τις προσπάθειες των δύο αντιπάλων.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-8, 50-36, 68-60, 90-82

Στο τέλος του αγώνα, ο Δημήτρης Μενουδάκος δήλωσε: “Το τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου αλλά και σε όλο το δεύτερο ημίχρονο παίξαμε πολύ καλά, τα παιδιά έδωσαν το 100% τους και τους αξίζουν πολλά συγχαρητήρια για αυτό”.