ESAKE BCL

Απόδραση από το Μαρούσι με επιθετικό «show» και 3η θέση!

Με την επίθεσή του να πετάει… φωτιές σε ένα ακόμα παιχνίδι, ο Προμηθέας Πάτρας δεν είχε κανένα πρόβλημα να περάσει νικηφόρα από τον Αγ. Θωμά, επικρατώντας εύκολα του Αμαρουσίου (70-95), σε μια απόλυτα πειστική και κυριαρχική εμφάνιση. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, με εξαίρεση το Α’ δεκάλεπτο που συνάντησε αντίσταση, με τους γηπεδούχους να μπαίνουν δυνατά και με ενθουσιασμό, σε όλο το υπόλοιπο παιχνίδι κατόρθωσε να ελέγξει άριστα το τέμπο, να βγάλει διαφορετικούς πρωταγωνιστές και να φτάσει εν τέλει στο πιο άνετο φετινό διπλό. Oι «πορτοκαλί» είχαν 4 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, με πρώτο σκόρερ τον Χέιλ και καθοριστική συνεισφορά από τον Κόφεϊ. Πλέον, οι Πατρινοί ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 9-5 και εξακολουθούν να κρατούν την 3η θέση, ενώ το επόμενο Σάββατο θα υποδεχτούν το Περιστέρι στο Δ. Τόφαλος, που βρίσκεται μια θέση και έναν βαθμό πιο κάτω, σε μια οριακή μάχη που θα κρίνει πολλά για την συνέχεια. Από την άλλη, το Μαρούσι υποχώρησε στο 5-9 και εξακολουθεί να δίνει τη μάχη του για τη σωτηρία.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μόνο για ένα δεκάλεπτο, με τους Χιλ και Ραντούλιτσα να ξεκινούν ζεστοί και τους «κιτρινόμαυρους» να προηγούνται με 15-11 στα πρώτα λεπτά. Ο Προμηθέας δεν πανικοβλήθηκε και με τον Τζόουνς να παίρνει επιθετικές πρωτοβουλίες και τον Χέιλ να βοηθάει με την είσοδό του, το Α’ δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 20-19. Στην Β’ περίοδο, η άμυνα του Προμηθέα ήταν αυτή που έκανε τη διαφορά, αφού οι φιλοξενούμενοι επέτρεψαν στο Μαρούσι να πετύχει μόλις 11 πόντους. Στο ίδιο διάστημα, η επίθεση συνέχισε να δουλεύει «ρολόι», με τον Χέιλ να σκοράρει κατά ριπάς, τον Κάουαν να δημιουργεί και τον Κόφεϊ να κερδίζει σημαντικές μάχες μέσα στη ρακέτα. Κάπως έτσι, το -1 του Α’ δεκαλέπτου μετατράπηκε σε +14 στο ημίχρονο (31-45), με ένα επιμέρους σκορ 11-26.

Στην επανάληψη, ο Προμηθέας μπήκε αποφασισμένος να… τελειώσει την δουλειά και πράγματι αυτό συνέβη με συνοπτικές διαδικασίες, με την άμυνα να παίρνει ξανά πολύ καλό βαθμό. Στην επίθεση, ο Στίβενς έδωσε και αυτός ώθηση με την παρουσία του κοντά στο καλάθι, ενώ στην εξίσωση προστέθηκε και ο Ρέινολντς. Οι «Προμηθείς» σε όλη τη Γ’ περίοδο «φλέρταραν» με διαφορές 20 πόντων και τελικά ολοκλήρωσαν το δεκάλεπτο στο +19 (46-65), έχοντας βάλει γερά θεμέλια για να δραπετεύσουν με το διπλό από την Αθήνα. Στην τελευταία περίοδο, ο ρυθμός άνοιξε και σημειώθηκαν συνολικά 54 πόντοι (24-30), αφού οι σκοπιμότητες πήγαν περίπατο, ελέω της μεγάλης διαφοράς που είχαν οικοδομήσει οι Πατρινοί. Το τελικό 70-95 ήταν αυτό που σφράγισε την 9η νίκη του Προμηθέα στο πρωτάθλημα και πρώτη μέσα στο 2024 για τη Basket League, με τους «πορτοκαλί» να αφήνουν πίσω με τον πιο πειστικό τρόπο την ήττα στην Καρδίτσα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-19, 31-45, 46-65, 70-95

Μετά το ματς, ο Ηλίας Παπαθεοδώρου ανέφερε μεταξύ άλλων στις δηλώσεις του: «Ελέγξαμε το ματς μετά το Α’ δεκάλεπτο, πετύχαμε τους στόχους που είχαμε θέσει στην άμυνά μας και περιορίσαμε παίκτες – κλειδιά του Αμαρουσίου. Οι απουσίες είναι μέσα στο πρόγραμμα και έχουμε μάθει να ζούμε με αυτές. Οι νεαροί παίκτες μας δίνουν το παρών και βοηθούν πάρα πολύ την ομάδα».