ESAKE BCL

Απολαυστικός ο Προμηθέας, κέρδισε με άνεση το τοπικό ντέρμπι

Ένας Προμηθέας καταιγιστικός, έκανε ένα ιδανικό παιχνίδι και μετέτρεψε το τοπικό ντέρμπι σε παράσταση για ένα ρόλο, νικώντας τον Απόλλωνα με 106-68, στην τέταρτη κατοστάρα της σεζόν για τους ”πορτοκαλί”. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο, όπου οι φιλοξενούμενοι ακολουθούσαν στο σκορ και εμφάνισαν ένα ανταγωνιστικό πρόσωπο, με πληθώρα επιλογών και εντυπωσιακή ευστοχία έξω από τα 6,75, αλλά και μέσα από τη ρακέτα, πάτησε γκάζι και εξαφανίστηκε από τον ορίζοντα του Απόλλωνα, καθαρίζοντας με άνεση το παιχνίδι. Σε ακόμα ένα ματς, ο Προμηθέας ανέδειξε διαφορετικούς πρωταγωνιστές, με τον Hale να αναδεικνύεται MVP του ματς. Αυτή η νίκη ήταν η 5η σε 7 ματς για τους Πατρινούς, που το επόμενο Σάββατο θα αγωνιστούν στο Αλεξάνδρειο, με αντίπαλο τον Άρη, για την 8η αγωνιστική.

Το παιχνίδι ήταν ουσιαστικά ντέρμπι μόνο στο Α’ δεκάλεπτο, εκεί όπου οι «μελανόλευκοι» ήταν πολύ εύστοχοι, με τον Μουράτο να φτάνει γρήγορα τους 14 πόντους και τον Brown να δίνει σπουδαίες λύσεις μέσα από το ζωγραφιστό, την ώρα που για τον Προμηθέα, η επίθεσή του ήταν αυτή που τον κράτησε μπροστά στο σκορ, έστω και με βραχεία κεφαλή (28-27). Στη συνέχεια του αγώνα, οι ισορροπίες μεταβλήθηκαν, καθώς οι «Προμηθείς» έσφιξαν αρκετά την άμυνά τους και την ίδια στιγμή συνέχισαν να «πυροβολούν» κατά ριπάς έξω από τα 6,75. Hale, Reynolds και Κόνιαρης έβαλαν μεγάλα σουτ από μακριά και κάπως έτσι οι «πορτοκαλί» έκλεισαν το Α’ μέρος στο +17 (61-44), βάζοντας γερά θεμέλια για τη νίκη.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Προμηθέας εξακολούθησε να είναι καταιγιστικός και τελείωσε τον αγώνα πολύ γρήγορα, αφού παγίωσε την διαφορά πάνω από τους 20 πόντους, συνεχίζοντας να σκοράρει με συνέπεια έξω από τα 6,75. Ταυτόχρονα, ο Απόλλωνας έμεινε μόλις στους 11 πόντους στη Γ’ περίοδο και κάπως έτσι, οι «πορτοκαλί» μπήκαν στην τελευταία περίοδο, έχοντας ως «προίκα» ένα +27 (82-55). Φυσικά, στο τελευταίο κομμάτι του ματς δεν θα μπορούσε να διαφοροποιηθεί κάτι ως προς τον τελικό νικητή, με τους γηπεδούχους να προσφέρουν θέαμα και εντυπωσιακές φάσεις, με το τελικό 106-68 να σφραγίζει τις προσπάθειες των δύο αντιπάλων.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-27, 61-44, 82-55, 106-68

Μετά το τέλος του ματς, ο Ηλίας Παπαθεοδώρου ανέφερε μεταξύ άλλων: «Ήταν μια σημαντική νίκη για εμάς. Πέρα από το Α’ δεκάλεπτο, στο οποίο δεν παίξαμε όσο καλά θα θέλαμε, ειδικά στην άμυνα, στην συνέχεια επιβάλλαμε πλήρως τον ρυθμό μας και τα καταφέραμε.»