Stoiximan GBL BCL

Δεν προσπέρασε ποτέ και ηττήθηκε δίκαια στο Αλεξάνδρειο ο Προμηθέας

Ο Προμηθέας Πάτρας Βίκος Cola γνώρισε την πρώτη του ήττα στη φετινή Greek Basketball League, αφού υπέκυψε στη Θεσσαλονίκη, απέναντι στον ανώτερο Άρη (86-75). Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου δεν βρέθηκε σε καλή μέρα και έκανε πάρα πολλά λάθη στο ματς, ενώ ελάχιστοι παίκτες διακρίθηκαν για τους φιλοξενούμενους. Οι Πατρινοί κυνηγούσαν στο σκορ από το ξεκίνημα και δεν μπόρεσαν ποτέ να ισοφαρίσουν ή να περάσουν μπροστά και δίκαια γνώρισαν την ήττα, σε ένα ματς που οι ”κίτρινοι” ήθελαν πάρα πολύ, αφού δεν είχαν άλλη νίκη στο πρωτάθλημα ως τώρα. Από πλευράς Άρη, τη μεγαλύτερη ζημιά έκαναν ο Νόλεϊ στο Α’ μέρος και ο Τολιόπουλος στην επανάληψη, ενώ για τους ”Προμηθείς” διασώθηκε ο Λούντζης με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ, σε μια συνολικά άσχημη βραδιά. Πλέον, το ενδιαφέρον στρέφεται στον αγώνα της Τετάρτης με αντίπαλο την Γαλατασαράι για το Basketball Champions League.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς για τον Προμηθέα, που με το ”καλημέρα” στην αναμέτρηση έμεινε πίσω με 11 πόντους (11-0), ενώ το πρώτο καλάθι εντός παιδιάς ήρθε με τη συμπλήρωση των 6 λεπτών από τον Ιγούντου, δείγμα του άγχους των ”πορτοκαλί”, που προήλθε από την εξαιρετική άμυνα του Άρη. Με τον Νόλεϊ να σουτάρει με εξαιρετικά ποσοστά και τον Μπανκς να κάνει θραύση κοντά στο καλάθι, οι γηπεδούχοι έκλεισαν το Α’ δεκάλεπτο στο +12 (23-11), την ώρα που για την ομάδα μας τίποτα δεν λειτουργούσε. Στη δεύτερη περίοδο, οι ”πορτοκαλί” άρχισαν να βρίσκουν κάποιες σταθερές επιθετικά, με τον Κένι Ουίλιαμς να βάζει κάποια μεγάλα σουτ, τον Λούντζη να δίνει λύσεις σε σκορ και δημιουργία και τον Ουόκερ να αφυπνίζεται επιθετικά, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα η διαφορά να μειωθεί περισσότερο από ποτέ (32-31, στο 16′). Σε εκείνο το σημείο, ωστόσο, οι Πατρινοί δεν είχαν ψυχραιμία και υπέπεσαν σε σωρεία λαθών, με αποτέλεσμα οι ”κίτρινοι” να βρουν τον τρόπο να ξεφύγουν ξανά με 8 (43-35, στο 19′) και το ημίχρονο να κλείνει τελικά στο -6 (43-37), χάρη σε buzzer beater του Λούντζη.

Στην επανάληψη, ο Γκιουζέλης έγινε… παράγοντας στο ματς και με δύο διαδοχικά τρίποντα από τις γωνίες βοήθησε τον Άρη να κρατήσει την διαφορά (49-42, στο 24′), σε ένα σημείο που οι υπόλοιποι είχαν σιγήσει. Σε εκείνο το σημείο, τη σκυτάλη ανέλαβε ο Βασίλης Τολιόπουλος, ο οποίος δημιούργησε τεράστιο πρόβλημα με τα συνεχόμενα κάθετα drive προς τη ρακέτα των ”Αχαιών”, που όλα κατέληγαν σε καλάθι. Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου ανακάτευε συνεχώς την τράπουλα και προσπαθούσε να βρει το ιδανικό σχήμα για να γυρίσει το ματς, όμως οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν να παγιώσουν την διαφορά και να μπουν στο τελευταίο δεκάλεπτο με ”προίκα” το +9 (62-53). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Άρης μπήκε αποφασισμένος να τελειώσει το ματς και προηγήθηκε με 70-56, 6 λεπτά πριν το φινάλε, βάζοντας γερά θεμέλια για τη νίκη. Ένα γρήγορο 4-0 του Προμηθέα με κύριο εκφραστή τον Λούντζη δεν στάθηκε ικανό να αλλάξει το μομέντουμ, με τον Τολιόπουλο να σφραγίζει την ”κιτρινόμαυρη” επικράτηση, με απίθανο τρίποντο από τα 10 μέτρα (75-60, στο 36′). Στον εναπομείναντα χρόνο, οι ”πορτοκαλί” πάλεψαν, όμως ήταν αδύνατο να γυρίσουν αυτό το ματς, με τον Άρη να φτάνει σε μια σημαντική επικράτηση (86-75).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-11, 43-37, 62-53, 86-75

Μετά το τέλος του αγώνα, ο Ηλίας Παπαθεοδώρου ανέφερε: “Συγχαρητήρια στον Άρη για τη νίκη. Είχε σαφώς μεγαλύτερη θέληση από εμάς και κέρδισε όλες τις μάχες στο ένας εναντίον ενός. Δεν καταφέραμε να ελέγξουμε τον ρυθμό και ακόμα και όταν βγάλαμε κάποιες καλές άμυνες, σπαταλήσαμε τις ευκαιρίες στην επίθεση. Προχωράμε, έχουμε μπροστά μας το κρίσιμο ματς της Τετάρτης με την Γαλατασαράι”.