Διπλασίασε τις νίκες του, με μαγικό Α’ μέρος και επιθετική πολυφωνία

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα κόντρα στην Καρδίτσα, ο Προμηθέας Πάτρας έκανε το 2×2 στο πρωτάθλημα της Basket League, επικρατώντας με 87-75. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έπαιξε πολύ όμορφο μπάσκετ, ειδικότερα στο πρώτο ημίχρονο, έκλεψε πολλές μπάλες και τελείωσε φάσεις στο ανοιχτό γήπεδο, αναδεικνύοντας διαφορετικούς πρωταγωνιστές κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης. Αξίζει να σημειωθεί πως οι Πατρινοί δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο του αγώνα, αφού ποτέ η διαφορά δεν έπεσε σε μονοψήφιο αριθμό. Πρώτος σκόρερ για τους «πορτοκαλί» ήταν ο αρχηγός τους, Anthony Cowan Jr., με 15 πόντους, ενώ πολύ καλό ματς έκανε και ο Chris Coffey, ο οποίος μάζεψε 14 ριμπάουντ. Πλέον, οι «Προμηθείς» στρέφουν την προσοχή τους στον αγώνα με την Οπάβα την προσεχή Τετάρτη στην Πάτρα, για την πρεμιέρα του Basketball Champions League.

Το παιχνίδι πήρε… τον δρόμο του από την Α’ περίοδο, εκεί όπου ο Προμηθέας ήταν σαρωτικός και έκλεισε τα πρώτα 10 λεπτά του ματς με το απίθανο +27 (37-10). Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έπαιξε πάρα πολύ γρήγορο και ουσιαστικό μπάσκετ στο ξεκίνημα, έτρεξε το γήπεδο με μεγάλη επιτυχία και ο αντίπαλος περιορίστηκε σε ρόλο… κομπάρσου στα πρώτα λεπτά, με τους γηπεδούχους να ξεδιπλώνουν στο παρκέ όλες τους τις αρετές σε άμυνα και επίθεση. Στη Β’ περίοδο, οι Θεσσαλοί προσπάθησαν να επιστρέψουν στο ματς και με αιχμή του δόρατος τον White κάτω από το καλάθι άρχισαν σταδιακά να βγάζουν κάποιες καλές φάσεις και έριξαν τη διαφορά στους 22 στο τέλος του ημιχρόνου (48-26).

Στην επανάληψη, ο Προμηθέας συνέχισε να ελέγχει απόλυτα την κατάσταση και να μην επιτρέπει στην Καρδίτσα να διεκδικήσει κάτι από το ματς. Ο Cowan Jr. ήταν ο «εγκέφαλος» του παιχνιδιού των «πορτοκαλί», συμβάλλοντας τα μέγιστα σε άμυνα και επίθεση, με την πολυδιάστατη δράση του στο παρκέ, ενώ ο Jaime Echenique ήταν ανίκητος κάτω από το καλάθι, με αποτέλεσμα ο Προμηθέας να κρατήσει σε υψηλές τιμές τη διαφορά στο τέλος του Γ΄ δεκαλέπτου (66-50), παρά τις φιλότιμες προσπάθειες της Καρδίτσας να αλλάξει το εις βάρος μομέντουμ. Στην τελευταία περίοδο, οι «Αχαιοί» δεν δυσκολεύτηκαν να κρατήσουν το υπέρ τους προβάδισμα, παρά το επιθετικό ξέσπασμα του Νίκου Δίπλαρου για τους φιλοξενούμενους. Έτσι, διαμορφώθηκε και το τελικό 87-75, με τους Πατρινούς φιλάθλους να πανηγυρίζουν τη δεύτερη νίκη του Προμηθέα στη σεζόν.

TA ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 37-10, 48-26, 66-50, 87-75

Μετά το τέλος του αγώνα, ο Ηλίας Παπαθεοδώρου, ανέφερε μεταξύ άλλων: «Συγχαρητήρια στους παίκτες μου για τη νίκη και ευχαριστώ τον κόσμο που ήρθε σήμερα στο γήπεδο να μας δει. Ελπίζω να τον ικανοποιήσαμε, με την εμφάνισή μας κυρίως στο Α’ ημίχρονο. Στην επανάληψη χάσαμε τη συγκέντρωσή μας και αρκετά αμυντικά ριμπάουντ. Πλέον, στρέφουμε την προσοχή μας στον αγώνα με την Οπάβα για το Basketball Champions League».