Έχασε στην Περιβόλα, κοιτάζει την συνέχεια

Σε μέτριο απόγευμα βρέθηκε ο Προμηθέας Πάτρας στο τοπικό ντέρμπι με τον Απόλλωνα στην Περιβόλα και γνώρισε την ήττα από τους «μελανόλευκους» (68-57), οι οποίοι έκαναν σημαντικό βήμα παραμονής. Οι «Προμηθείς» είχαν σε πολύ κακή μέρα τα επιθετικά τους ατού, οι γηπεδούχοι κέρδισαν κατά κράτος την μάχη των ριμπάουντ και κάπως έτσι ήρθε η νίκη για το συγκρότημα του Νίκου Βετούλα. Παράλληλα, διεκόπη ένα σερί πάρα πολύ καλών εμφανίσεων για τον Προμηθέα, ο οποίος έχει παίξει πραγματικά καλό μπάσκετ μέσα στο 2023 και όλοι οι στόχοι των «πορτοκαλί» παραμένουν ορθάνοιχτοι, σε Ελλάδα και Ευρώπη. Αξίζει να σημειωθεί πως αυτή ήταν και η πρώτη ήττα στην ιστορία του Προμηθέα από τον Απόλλωνα, ο οποίος έβαλε «φρένο» στην αρνητική για αυτόν παράδοση, μετά από 5 ανεπιτυχή αποτελέσματα. Πλέον, το ενδιαφέρον για τον Προμηθέα στρέφεται στο παιχνίδι της Τρίτης στο Ισραήλ, με αντίπαλο την Hapoel Tel Aviv.

Aπό την αρχή του παιχνιδιού ο Απόλλωνας μπήκε με περισσότερη ενέργεια, όντας τρομερά εύστοχος από την περίμετρο, με τον Mack να κάνει την διαφορά σε αυτό το κομμάτι (13-5, στο 4′). Oι φιλοξενούμενοι σε όλη τη διάρκεια του Α’ δεκάλεπτου έψαχναν να βρουν ρυθμό και προσπαθούσαν να ισορροπήσουν την κατάσταση, όμως οι γηπεδούχοι εξακολουθούσαν να πατούν πολύ καλύτερα στο γήπεδο και ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο στο +9 (23-14). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η επιθετική αφύπνιση του Thomasson οδήγησε τους «Προμηθείς» στο καλύτερο διάστημά τους στο ματς. Η βελτίωση στην άμυνα, σε συνδυασμό με τις πολύ καλές επιλογές του Αμερικανού σε δημιουργία και εκτέλεση έφεραν την ανατροπή στο σκορ, με το 25-14 να γίνεται 26-27 (15′), με ένα σερί 1-13. Ο Απόλλωνας ωστόσο επανήλθε και έβαλε εκ νέου μεγάλα σουτ με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Mack. Έτσι, οι γηπεδούχοι ανέκτησαν το προβάδισμα και πήγαν με +6 στα αποδυτήρια (37-31).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλωνας έχτισε ξανά μεγάλες διαφορές εκμεταλλευόμενος την αστοχία των παικτών του Προμηθέα, οι οποίοι δυσκολεύονταν πάρα πολύ στην επίθεση, χάνοντας αρκετά ελεύθερα σουτ, που θα μπορούσαν να αλλάξουν την ψυχολογία. Με τον Γιώργο Μπόγρη να δίνει πολλές λύσεις μέσα από τη ρακέτα, οι γηπεδούχοι έφτασαν για πρώτη φορά στο +13 (53-40, στο 28′), για να κλείσουν τελικά την Γ’ περίοδο στο +9 (55-46). Στην τελευταία περίοδο, η επίθεση ήταν αυτή που…πρόδωσε και πάλι τον Προμηθέα, ο οποίος δεν μπόρεσε να διεκδικήσει τη νίκη. Ενδεικτικά, στα πρώτα 7 λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου, οι «πορτοκαλί» σκόραραν μόλις δύο πόντους, δίνοντας την ευκαιρία στους «μελανόλευκους» να ξεφύγουν κι άλλο (63-48). Η αφύπνιση των τελευταίων λεπτών δεν ήταν αρκετή για τους φιλοξενούμενους, καθώς ο Απόλλωνας προστάτεψε την υπέρ του διαφορά και έφτασε στην τελική επικράτηση (68-57).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-14, 37-31, 55-46, 68-57

Μετά το τέλος του αγώνα, ο Γιάννης Χριστόπουλος ανέφερε μεταξύ άλλων στη Συνέντευξη άλλων: «Συγχαρητήρια στον Απόλλωνα για τη νίκη. Χάσαμε πολλά ριμπάουντ και δεν είχαμε καλές επιλογές στην επίθεση, κάτι που έδωσε την ευκαιρία στον αντίπαλο να βρει εύκολα καλάθια στο transition. Προχωράμε για την συνέχεια».