Έδειξε χαρακτήρα στα κρίσιμα και «λύγισε» τους Hamburg Towers

Μετά από ένα ματς-θρίλερ για γερά νεύρα, με διαρκείς εναλλαγές στο σκορ στο φινάλε, ο μαχητικός Προμηθέας πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη επί των Hamburg Towers (81-77) και παρέμεινε στα υψηλά στρώματα της βαθμολογίας του ομίλου του στο 7Days EuroCup. Οι Πατρινοί, αν και είδαν τη γερμανική ομάδα να επιστρέφει από το -9 στο Β’ ημίχρονο και να αποκτά το momentum λίγο πριν το τέλος, έπαιξαν με περίσσιο πάθος και έβγαλαν μέταλλο και χαρακτήρα όταν η μπάλα «έκαιγε», με αποτέλεσμα να φτάσουν στην πολυπόθητη νίκη, η οποία ήταν η 3η σε 4 παιχνίδια, με την ομάδα του Μάκη Γιατρά να διατηρεί το «Δ. Τόφαλος»…απόρθητο φρούριο. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο George Conditt, ο οποίος κέρδισε τις μάχες των «αιθέρων», ενώ πολύ καθοριστική ήταν και η συμβολή των Young, Γκίκα και Simpson.

To παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να μπαίνουν νωθρά, αλλά να βρίσκουν σταδιακά ρυθμό με την πάροδο του χρόνου. Με τον Joe Young να «ζεσταίνεται» από τα μισά της Α’ περιόδου και έπειτα, οι «Προμηθείς» κατάφεραν και ανέτρεψαν το εις βάρος τους 5-11 και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +6 (21-15). Στην δεύτερη περίοδο, οι παίκτες του Μάκη Γιατρά συνέχισαν να παίζουν καλά στην επίθεση, με τον Conditt να δεσπόζει μέσα στη ρακέτα και να δίνει εύκολους πόντους και τους Simpson και Young να είναι άξιοι συμπαραστάτες του Πορτορικάνου center, την ώρα που για τη γερμανική ομάδα, μοναδική πραγματική απειλή ήταν ο Childs κοντά στο καλάθι. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 45-36 και ο Προμηθέας έδειχνε να ελέγχει την κατάσταση.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ πιο δυνατά, αιφνιδιάζοντας τον Προμηθέα. Με πολύ σκληρή άμυνα κατόρθωσαν να εγκλωβίσουν τα επιθετικά «ατού» των γηπεδούχων, ενώ τα μεγάλα σουτ των Mc Cullum και Woodard βοήθησαν τους Hamburg Towers να πλησιάσουν σε απόσταση αναπνοής και να κλείσουν το Γ’ δεκάλεπτο στο -1 (61-60). Η 4η περίοδος εξελίχθηκε σε ένα «μπρα ντε φερ» μεταξύ των δύο ομάδων, με διαρκείς εναλλαγές στην πρωτοπορία. Τα πάντα κρίθηκαν στο τελευταίο λεπτό, εκεί που μίλησε η ψυχή και το καθαρό μυαλό των παικτών του Μάκη Γιατρά. Με το σκορ στο 74-74, ο Young κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια τριών πόντων και με 3/3 βολές έδωσε προβάδισμα νίκης στους «Αχαιούς» (77-74, 38” πριν το τέλος). Στη συνέχεια, οι «Προμηθείς» έπαιξαν εκπληκτική άμυνα, ο Τσαϊρέλης έκλεψε τη μπάλα και ο Dangubic κάρφωσε στο ανοιχτό γήπεδο, βάζοντας τη σφραγίδα του στη νίκη του Προμηθέα. Στα τελευταία δευτερόλεπτα, οι Γερμανοί δεν μπόρεσαν να αλλάξουν την κατάσταση και ο Προμηθέας πανηγύρισε μια τεράστια νίκη και παρέμεινε αλώβητος στην Πάτρα.

TA ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-15, 45-36, 61-60, 81-77

Μετά τη λήξη, ο Μάκης Γιατράς ανέφερε μεταξύ άλλων: Συγχαρητήρια στους παίκτες μου για τη νίκη και στον κόσμο που μας στήριξε σήμερα, αν και το παιχνίδι πήγε να στραβώσει. Θέλουμε να έρθουν περισσότεροι στα επόμενα παιχνίδια, έχουμε πολύ καλή ομάδα και μπορούμε να καταφέρουμε πολλά πράγματα.