Έπεσε μαχόμενος στα Άνω Λιόσια, κοιτάζει τη συνέχεια…

Μετά από ένα σκληρό ντέρμπι, το οποίο κρίθηκε στις λεπτομέρειες, ο Προμηθέας δεν κατάφερε να φύγει νικητής από τα Άνω Λιόσια και γνώρισε οριακή ήττα από την ΑΕΚ (73-70). Η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου, στο ντεμπούτο του Πατρινού προπονητή στον πάγκο της, πλήρωσε κάποια κενά επιθετικά διαστήματα, ενώ κομβικό ρόλο στο ματς έπαιξε και ο τραυματισμός του Joe Young, ο οποίος χτύπησε μόλις στην πρώτη φάση του παιχνιδιού και δεν κατάφερε να συνεχίσει. Με αυτή τη νίκη ο «δικέφαλος» συνεχίζει τις υψηλές πτήσεις με ρεκόρ 6-2, ενώ ο Προμηθέας υποχώρησε στο 2-4. Κορυφαίος του αγώνα για τους γηπεδούχους ήταν ο Madsen, ο οποίος έκανε εξαιρετική δουλειά μέσα στο «ζωγραφιστό», ενώ από πλευράς Προμηθέα ο Arnoldas Kulboka ήταν απολαυστικός, με 22 πόντους και 6 ριμπάουντ. Το ενδιαφέρον πλέον για τους «πορτοκαλί» στρέφεται στον πολύ σημαντικό αγώνα της Τρίτης με αντίπαλο τους London Lions στην Πάτρα.

Το παιχνίδι «στράβωσε» από πολύ νωρίς για τον Προμηθέα, καθώς μόλις στην πρώτη επίθεση του αγώνα, ο Joe Young έπεσε άτσαλα στο παρκέ και αποχώρησε υποβασταζόμενος. Το γεγονός αυτό ανάγκασε τον Γιάννη Χριστόπουλο να αναπροσαρμόσει τα επιθετικά του πλάνα, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα οι Πατρινοί να αργήσουν πάρα πολύ να βρουν ρυθμό στην επίθεση και το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με την «Ένωση» στο +4 (15-11). Στη δεύτερη περίοδο, οι άμυνες του Γκίκα και τα μεγάλα σουτ του Kulboka έδωσαν «πνοή» επιθετικά στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι αν και βρέθηκαν στο -7 (27-20, στο 14′), κατάφεραν να ισοφαρίσουν άμεσα (30-30, στο 18′). Τελικά, το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με τους γηπεδούχους να κρατούν μια μικρή διαφορά (34-31).

Στην επανάληψη, οι «Προμηθείς» μπήκαν πολύ δυνατά και με πρωταγωνιστές τους Simpson και Kulboka έφτασαν για πρώτη φορά στο +4 (41-45, στο 25′). Σε εκείνο το σημείο, όμως, η ΑΕΚ έβγαλε αντίδραση και με σύμμαχο την πολύ καλή της άμυνα γύρισε και πάλι το παιχνίδι (55-53, στο 29′). Ωστόσο, ο τελευταίος λόγος στο Γ’ δεκάλεπτο άνηκε στον Βασίλη Μουράτο, πού με ένα απίστευτο buzzer beater από τη σέντρα, έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου (55-56). Tα πάντα κρίθηκαν στην τελευταία περίοδο, εκεί που η ΑΕΚ είχε περισσότερο καθαρό μυαλό και την τύχη με το μέρος της. Με το σκορ στο 67-66, 3 λεπτά πριν από το τέλος, οι γηπεδούχοι με δύο αναπάντητα τρίποντα με τους Mc Griff και Frazier έβαλαν γερά θεμέλια για τη νίκη (73-66, στο 38′). Οι «Αχαιοί» δεν παράτησαν το ματς και μείωσαν σε 73-70 με καλάθι του Conditt και 2 βολές του Cowan, όμως Γκίκας και Kulboka ήταν άστοχοι, στα τρίποντα που επιχείρησαν για να στείλουν το ματς στην παράταση και η ΑΕΚ πανηγύρισε μια πολύ σημαντική νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-11, 34-31, 55-56, 73-70

Μετά το τέλος του αγώνα, ο Γιάννης Χριστόπουλος δήλωσε μεταξύ άλλων: «Λειτουργήσαμε ικανοποιητικά στο αμυντικό κομμάτι, βγάζοντας ενέργεια και δείχνοντας προσήλωση στην άμυνα. Ωστόσο, στην επίθεση ήμασταν παρορμητικοί, βιαστήκαμε κάποιες φορές και είχαμε κενά διαστήματα. Θέλουμε να χτίσουμε πάνω στη συνέπεια και να είμαστε το ίδιο καλοί για μεγάλα διαστήματα σε άμυνα και επίθεση».