ESAKE BCL

«Έπεσε» με υπερηφάνεια, στροφή σε Πρωτάθλημα και Ευρώπη

Ο Προμηθέας Πάτρας ήταν αξιοπρεπέστατος απέναντι στον Ολυμπιακό, πάλεψε με όλες του τις δυνάμεις για την έκπληξη, όμως ένα κακό πεντάλεπτο στη Γ’ Περίοδο, σε συνδυασμό με την έλλειψη κορμιών για να αντιμετωπίσουν την υπεροπλία του αντιπάλου στη ρακέτα, στοίχισαν εν τέλει στην πατρινή ομάδα, που έμεινε εκτός τελικού (91-77). Οι «Αχαιοί» έβγαλαν εξαιρετικά διαστήματα στο παρκέ, κοίταξαν στα μάτια τους Πειραιώτες, ειδικά στα πρώτα 25 λεπτά και αποχαιρέτησαν την Κρήτη με ψηλά το κεφάλι. Κορυφαίοι για τους «πορτοκαλί» ήταν οι Κάμερον Ρέινολντς και Άντονι Κάουαν, ενώ και ο Χάιμε Ετσενίκε έδωσε μεγάλες μάχες μέσα στο καλάθι, αλλά δεν στάθηκε αρκετός. Πλέον, το ενδιαφέρον για την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου στρέφεται στις υποχρεώσεις της σε Basket League και Basketball Champions League, ενώ ο ο Ολυμπιακός θα μονομαχήσει με τον Παναθηναϊκό για το τρόπαιο στον αυριανό μεγάλο τελικό.

Το ματς ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να μπαίνει πιο δυνατά στην αναμέτρηση και να ελέγχει την κατάσταση στα πρώτα λεπτά, εκμεταλλευόμενος την οντότητα του Μουσταφά Φαλ μέσα στη ρακέτα, ο οποίος ήταν κυρίαρχος και δημιουργούσε προβλήματα στους «Προμηθείς», είτε σκοράροντας, είτε δημιουργώντας. Από την άλλη, ο Προμηθέας έχασε πάρα πολλά ριμπάουντ στα πρώτα λεπτά και έτσι η Α’ περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 23-15. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην, με τον Κάμερον Ρέινολντς να αλλάζει τη ροή του ματς, με τα περιφερειακό του σουτ και τους «Αχαιούς» να παίρνουν το προβάδισμα (29-30, στο 16′). Μέχρι το φινάλε του Α’ μέρους υπήρξαν αρκετές εναλλαγές στο σκορ, με τους Πατρινούς να παίρνουν για τελευταία φορά προβάδισμα με 35-36, όμως οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν καλύτερο φίνις και με 5 διαδοχικούς πόντους του Πετρούσεφ πήγαν στα αποδυτήρια με +4 (40-36).

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, οι «Προμηθείς» συνέχισαν να είναι απειλητικοί και με τρίποντο του Χέιλ μείωσαν ξανά στον πόντο (46-45, στο 24′). Σε εκείνο το σημείο, ωστόσο, η απάντηση του Ολυμπιακού ήταν καίρια, με τον Φαλ να κυριαρχεί ξανά στους… αιθέρες και τους Πίτερς και Κάνααν να ανοίγουν το γήπεδο με το περιφερειακό τους σουτ. Έτσι, οι «ερυθρόλευκοι» έτρεξαν ένα επιμέρους 12-0 και ξέφυγαν με +13 (58-45), με τη διαφορά να παγιώνεται κοντά στους 15 πόντους και την Γ’ περίοδο να τελειώνει με σκορ 70-55. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι «Προμηθείς» δεν εγκατέλειψαν την προσπάθεια και με τους Πάπας, Κάουαν και Χέιλ να δίνουν ενέργεια κατεβάζοντας τη διαφορά από τους 17 (83-66, στο 35′), στους 10 (85-75, στο 38′). Κάποιες λανθασμένες επιλογές και οι άστοχες βολές στέρησαν την δυνατότητα στους Πατρινούς να μειώσουν περισσότερο, με τον Ολυμπιακό να διαχειρίζεται το προβάδισμά του και να φτάνει τελικά στη νίκη (91-77).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-15, 40-36, 70-55, 91-77

Μετά το τέλος του αγώνα, ο Ηλίας Παπαθεοδώρου ανέφερε μεταξύ άλλων: «Συγχαρητήρια στους παίκτες μου για την καλή εμφάνιση. Η διαφορά δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα μας. Είμαστε χαρούμενοι για την ενέργεια που δείξαμε απέναντι σε αυτή την ομάδα, που σέβεται κάθε αντίπαλό της και γι’ αυτό είμαστε ικανοποιημένοι από την εικόνα μας. Μακάρι να μπορούσαμε να είμαστε ανταγωνιστικοί για μεγαλύτερο διάστημα.».