Επιβλητική νίκη τετράδας επί του Άρη και σύνθημα εν όψει Μάλαγα

Πραγματοποιώντας ένα αδιανόητο αμυντικά παιχνίδι και με υπέροχο μπάσκετ σε όλη τη διάρκεια του Β’ ημιχρόνου, ο Προμηθέας Πάτρας σημείωσε μια από τις πιο εντυπωσιακές νίκες της ιστορίας του, συντρίβοντας τον Άρη με το εντυπωσιακό 84-51. Οι Πατρινοί είχαν σε μεγάλα κέφια αρκετούς παίκτες τους, με τον Ετσενίκε να αναδεικνύεται MVP με dominant παρουσία μέσα στη ρακέτα, ενώ ιδιαίτερα λαμπερό ήταν το ντεμπούτο του Μπράις Χάμιλτον, που σημείωσε 15 πόντους και είχε πολύτιμη συνεισφορά στο παιχνίδι, δείχνοντας από το πρώτο παιχνίδι με την πορτοκαλί φανέλα πως είναι έτοιμος να συνδράμει τα μέγιστα στο σύνολο του Ηλία Παπαθεοδώρου. Από πλευράς Άρη, τα βασικά ατού έμειναν σε ρηχά νερά, απόρροια της απίθανης άμυνας των γηπεδούχων. Με αυτή τη νίκη οι «Προμηθείς» κλείδωσαν το πλεονέκτημα έδρας για τα Play Offs και ετοιμάζονται για τη μεγάλη ρεβάνς της Τρίτης για το Basketball Champions League, με αντίπαλο την πανίσχυρη Μάλαγα.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν κάκιστο από πλευράς θεάματος, με πολλά λάθη και άστοχα εκατέρωθεν, με τις δύο ομάδες να μοιάζουν μουδιασμένες και χωρίς ενέργεια στο παρκέ. Στο Α’ δεκάλεπτο, καμία ομάδα δεν μπόρεσε να κυριαρχήσει, αφού ο Προμηθέας μπήκε πιο δυνατά με κύριο εκφραστή τον Ετσενίκε, ο Άρης όμως έφερε το ματς στα ίσια στο φινάλε (13-13). Παρόμοια ήταν η εξέλιξη και στη Β’ περίοδο της αναμέτρησης. Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη πατούσαν καλύτερα στο πρώτο κομμάτι και μάλιστα μπήκαν με προβάδισμα στο τελευταίο δίλεπτο του ημιχρόνου (23-27, στο 18′), όμως ο Προμηθέας έκανε καλύτερο φίνις και με ένα σερί 7-0 πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος (30-27).

Στην επανάληψη, οι «Προμηθείς» μπήκαν φουριόζοι στο παρκέ και με εντυπωσιακό κρεσέντο των Χέιλ και Ετσενίκε, έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 13-0 και προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +16 (43-27, στο 23′), βάζοντας θεμέλια για τη νίκη. Η πρόσκαιρη αντεπίθεση των «κίτρινων» βρήκε άμεσα απάντηση, με τον Χάμιλτον να προστίθεται στην εξίσωση και να βοηθάει τους «Αχαιούς» να χτίσουν μεγάλες διαφορές. Mε περίσσια ενέργεια σε άμυνα και επίθεση, οι «πορτοκαλί» άρχισαν να βάζουν πολλά μεγάλα σουτ και με τους Ρέινολντς και Πάπας να βάζουν και αυτοί σουτ μακρινής απόστασης και την άμυνα να «δαγκώνει», η διαφορά έφτασε στους 25 πόντους στο φινάλε της Γ’ περιόδου (64-39). Η τελευταία περίοδος ήταν τυπική διαδικασία, οι Πατρινοί διαχειρίστηκαν άψογα το προβάδισμά τους και δεν συνάντησαν καμία απολύτως αντίσταση από τους Θεσσαλονικείς, με την διαφορά να αυξάνεται συνεχώς μέχρι το φινάλε. Το τελικό 84-51 ήταν αυτό που σφράγισε τις προσπάθειες των δύο ομάδων, μέσα σε αποθέωση από τους φιλάθλους του Προμηθέα στο Δ. Τόφαλος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-13, 30-27, 64-39, 84-51

Μετά τη λήξη του αγώνα, ο Ηλίας Παπαθεοδώρου ανέφερε μεταξύ άλλων:
” Κάναμε μια εξαιρετική αμυντικά εμφάνιση για 40 λεπτά. Στην επίθεση στο πρώτο ημίχρονο κάναμε πολλά λάθη, όμως στην επανάληψη ήμασταν πολύ καλοί δημιουργικά και εκτελεστικά, παίξαμε πολύ όμορφο μπάσκετ και πήραμε μια διαφορά, που όσο περνούσε η ώρα την αυξάναμε. Θα προετοιμαστούμε για ένα μεγάλο παιχνίδι απέναντι σε μια πανίσχυρη ομάδα όπως η Μάλαγα”.