Επιβλητικό πέρασμα από την Περιβόλα για τον εξαιρετικό Προμηθέα

Πραγματοποιώντας μια από τις καλύτερες φετινές του εκτός έδρας εμφανίσεις, ο Προμηθέας Πάτρας επικράτησε πολύ εύκολα του Απόλλωνα (56-84) και πηγαίνει με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στο Final 8 του Κυπέλλου Ελλάδος στην Κρήτη. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έπαιξε άμυνα για… σεμινάριο, κυκλοφόρησε πολύ καλά τη μπάλα στην επίθεση και έβαλε τα ελεύθερα σουτ και έφτασε δικαιότατα σε μια επιβλητική νίκη. Κορυφαίοι των «πορτοκαλί» ήταν ο Κάουαν, με double double (17 πόντοι, 10 ασίστ) και ο Νάσος Μπαζίνας, ο οποίος σημείωσε 14 πόντους με 4/5 τρίποντα και δίνει αφορμή για πολλά χαμόγελα στους «Προμηθείς». Από πλευράς Απόλλωνα, ο Τσαντ Μπράουν και ο Μαλίκ Όσμπορν πάλεψαν, αλλά δεν ήταν αρκετοί για να βοηθήσουν την ομάδα τους να παλέψει το ματς. Με αυτό το ροζ φύλλο, ο Προμηθέας διέκοψε ένα σερί αρνητικών αποτελεσμάτων στη Basket League και ανέβηκε στο 10-8 και ετοιμάζει βαλίτσες… για Κρήτη, εν όψει του Final 8.

Το παιχνίδι ήταν εξ αρχής κομμένο και ραμμένο στα μέτρα των φιλοξενούμενων, οι οποίοι με την πιεστική τους άμυνα, κατόρθωσαν να «πνίξουν» τον Απόλλωνα, ο οποίος δεν μπορούσε σε κανένα σημείο του αγώνα να ματσάρει την ποιότητα και την ενέργεια που έβγαζε στο παρκέ ο Προμηθέας. Μπορεί στο Α’ δεκάλεπτο οι δύο ομάδες να σκόραραν με το… σταγονόμετρο, όμως η εξαιρετική αμυντική παρουσία της ομάδας του Ηλία Παπαθεοδώρου εγκλώβισε πλήρως τους γηπεδούχους, με αποτέλεσμα οι «πορτοκαλί» να κλείσουν με προβάδισμα την πρώτη περίοδο (11-16). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Προμηθέας βελτιώθηκε θεαματικά και στις δύο πλευρές του παρκέ και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να ανοίξει και η διαφορά. Ο Κόφεϊ έκανε σπουδαία δουλειά, προσφέροντας ουσία και θέαμα και δεσπόζοντας μέσα στο ζωγραφιστό, ενώ ο Κάουαν ήταν ο… μαέστρος των Πατρινών, με εξαιρετικές επιδόσεις δημιουργικά και εκτελεστικά. Ταυτόχρονα, οι περιφερειακοί των «μελανόλευκων» ήταν εκτός κλίματος αγώνα και ως εκ τούτου, με επιμέρους σκορ 8-20 στη Β’ περίοδο, ο Προμηθέας πήγε στο ημίχρονο με +17 (19-36).

Στην επανάληψη, ο Απόλλωνας προσπάθησε να ξαναμπεί στο ματς και μετέτρεψε το -20 (19-39) σε -14 (25-39, στο 22′), όμως αυτό ήταν και το τελευταίο και μοναδικό καλό διάστημα των γηπεδούχων στην αναμέτρηση. Με μεγάλα σουτ των Κάουαν και Μπαζίνα, ο Προμηθέας αποκατέστησε την τάξη και προηγήθηκε και πάλι με +20 (27-47, στο 25′), ενώ μέχρι το φινάλε του Γ’ δεκαλέπτου, οι «πορτοκαλί» συνέχισαν να κυριαρχούν απόλυτα και στις δύο όχθες του παρκέ, με αποτέλεσμα να μπαίνουν στην τελευταίο περίοδο με «προίκα» το +21 (37-58). Το τελευταίο κομμάτι του αγώνα ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Μπαζίνα να έχει ρόλο πρωταγωνιστή με τα μακρινά του σουτ και τον Προμηθέα να προσεγγίζει διαφορές 30 πόντων (39-69, στο 34′), Ο Απόλλωνας δεν κατάφερε σε κανένα σημείο να αλλάξει τη μοίρα του παιχνιδιού και το τελικό 56-84 ήταν το επακόλουθο όσων συνέβησαν.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-16, 19-36, 37-58, 56-84

Μετά τη λήξη του ματς, ο Ηλίας Παπαθεοδώρου ανέφερε στις δηλώσεις του: « Κάναμε καλό παιχνίδι από την αρχή, προσεγγίσαμε τη σημασία του παιχνιδιού, ελέγξαμε το ρυθμό μέσα από την καλή άμυνά μας και χτίσαμε από νωρίς μία καλή διαφορά. Παίξαμε με συνέπεια και πειθαρχία και στο δεύτερο ημίχρονο και διατηρήσαμε τη διαφορά που είχαμε. Τα παιχνίδια αυτά είναι πάντα δύσκολα, ανεξάρτητα από τη βαθμολογία, επειδή είναι τοπικά ντέρμπι. Αξίζουν συγχαρητήρια στα παιδιά για την προσπάθειά τους».