ESAKE BCL

Επιβλητικός ο Προμηθέας, λύγισε και τον ΠΑΟΚ

Tις εξαιρετικές του εμφανίσεις μέσα στο 2023 συνέχισε ο Προμηθέας Πάτρας, ο οποίος στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Basket League νίκησε εύκολα τον ΠΑΟΚ (90-69) και αποζημίωσε τον κόσμο που βρέθηκε στο «Δ.Τόφαλος». Η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου, αν και αγωνίστηκε χωρίς τους Γκίκα και Simpson, έβγαλε πολλή ενέργεια στο παρκέ, είχε διαφορετικούς πρωταγωνιστές και πλουραλισμό στο παιχνίδι της, έλεγξε στο μεγαλύτερο διάστημα τον ρυθμό και έφτασε τελικά σε μια άνετη επικράτηση. Μάλιστα, από την αναμέτρηση αυτή οι Πατρινοί αποκόμισαν διπλό όφελος, καθώς κατάφεραν να υπερκαλύψουν το -5 της Πυλαίας και έτσι σε περίπτωση ισοβαθμίας, θα έχουν αυτοί το πλεονέκτημα. Οι «Προμηθείς» πατούν πλέον εντός της πρώτης τετράδας με ρεκόρ 10-7 και δείχνουν πως προοδεύουν συνεχώς και αναμένεται να βρίσκονται σε ιδανική κατάσταση, όταν η σεζόν μπει στην πιο κρίσιμη καμπή της. Στο χθεσινό ματς, Cowan, Thomasson και Dangubic ήταν αυτοί που πρωταγωνίστησαν, ενώ ουδείς υστέρησε.

Το πρώτο ημίχρονο του παιχνιδιού ήταν αρκετά ισορροπημένο και ανταγωνιστικό, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται τα καλά διαστήματα. Στην Α’ περίοδο, μετά από ένα μουδιασμένο ξεκίνημα, οι «Προμηθείς» ήταν αυτοί που σταδιακά άρχισαν να δημιουργούν μια μικρή διαφορά, με σημεία αναφοράς τους Conditt και Τσαϊρέλη κοντά στο καλάθι. Την ίδια στιγμή, η άμυνα των γηπεδούχων κατάφερε να…βραχυκυκλώσει τον ΠΑΟΚ και το δεκάλεπτο τελείωσε με σκορ 18-12. O Προμηθέας διατήρησε αυτή την ενέργεια στο πρώτο μισό του Β’ δεκαλέπτου και με τους Thomasson και Dangubic να παίρνουν τη σκυτάλη κατόρθωσε να χτίσει ακόμα και διψήφιες διαφορές (34-22, στο 15′). Σε εκείνο το σημείο, οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση και με τους Franke και Rilley να αποτελούν τους κινητήριους μοχλούς, ισορρόπησαν το παιχνίδι, έβαλαν τα μεγάλα σουτ και πήγαν στην ανάπαυλα, έχοντας μειώσει στο καλάθι (41-39).

Στην επανάληψη, ο Προμηθέας μπήκε αποφασισμένος να μην αφήσει περιθώρια αντίδρασης στον ΠΑΟΚ και αυτό ακριβώς έπραξε, κυριαρχώντας σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του παρκέ. Kulboka και Cowan ήταν αυτοί που έστειλαν ξανά τους «Αχαιούς» σε διψήφια διαφορά (56-45, στο 24′), ενώ στη συνέχεια τη σκυτάλη πήραν και πάλι Dangubic και Thomasson, με τον Αμερικανό να…υπογράφει με buzzer beater το 66-51, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η Γ’ περίοδος. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι «πορτοκαλί» δεν άφησαν το…πόδι από το γκάζι, αντιθέτως συνέχισαν να παίζουν πολύ όμορφο μπάσκετ και να κερδίζουν επάξια το απλόχερο χειροκρότημα του κοινού τους. Η διαφορά μάλιστα παγιώθηκε πάνω από τους 20 πόντους σε όλη την 4η περίοδο, με το τελικό 90-69 να σφραγίζει ακόμα μια νίκη για τον Προμηθέα, έβδομη διαδοχική εντός έδρας σε Ελλάδα και Ευρώπη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-12, 41-39, 66-51, 90-69

Μετά τη λήξη του αγώνα, ο Γιάννης Χριστόπουλος σημείωσε μεταξύ άλλων: «Σε τέτοιες στιγμές οτιδήποτε άλλο ειπωθεί πέρα από συλλυπητήρια μοιάζει περιττό. Στο αγωνιστικό κομμάτι προετοιμαστήκαμε σκληρά για να παρουσιάσουμε αυτή την εικόνα μετά από την διακοπή. Ήμασταν ικανοποιημένοι από την εικόνα που υπήρχε στις προπονήσεις, παίρναμε ακριβώς αυτά που θέλαμε. Για το σημερινό ματς, μόνο συγχαρητήρια αξίζουν στους παίκτες μου».