Έσπασε την κακή παράδοση με μεγάλη εμφάνιση

Ένας καταπληκτικός Προμηθέας Πάτρας εμφανίστηκε στο Αλεξάνδρειο και πέρασε από την Θεσσαλονίκη με ένα τεράστιο διπλό (73-77), που τον εδραιώνει στην 3η θέση της βαθμολογίας. Οι Πατρινοί έπαιξαν απίθανη άμυνα σε όλο το παιχνίδι, βρήκαν πολύτιμες λύσεις στην επίθεση, με κορυφαίους όλων τον Cowan Jr. και τον Echenique και κέρδισαν για πρώτη φορά στην ιστορία τους στην έδρα των «κίτρινων», σπάζοντας μια ιδιαίτερα δυσμενή παράδοση, σε μια από τις πιο αφιλόξενες έδρες της Basket League. Με αυτή τη νίκη, οι «πορτοκαλί» ανέβηκαν στο 6-2 και φεύγουν με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία για το Βίλνιους και το κρίσιμο ματς με την Ρίτας για το Basketball Champions League. Επόμενο ματς στη Basket League για τον Προμηθέα, το επόμενο Σάββατο κόντρα στην ΑΕΚ στο Δ. Τόφαλος.

Το παιχνίδι στο ξεκίνημά του είχε πολλή ένταση, αρκετά φάουλ και πολύ δυνατές μονομαχίες, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια. Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου έριξε από πολύ νωρίς στη μάχη τους Πλώτα και Μπαζίνα, οι οποίοι έπαιξαν σπουδαία άμυνα στην περιφέρεια και έδωσαν πολλές βοήθειες στους «Προμηθείς», την ώρα που ο Άρης στηριζόταν στους Bankston και Carr στο ξεκίνημα, κλείνοντας τελικά προηγούμενος το Α’ δεκάλεπτο (22-19). Η Β’ περίοδος ήταν μια εντελώς διαφορετική υπόθεση, με τον Προμηθέα να κάνει εντυπωσιακά πράγματα στην άμυνα, δεχόμενος μόλις 6 πόντους σε 10 αγωνιστικά λεπτά. Ο Cowan Jr. ήταν ο «μαέστρος» στην περιφέρεια για τους «πορτοκαλί», δημιουργώντας και σκοράροντας με συνέπεια, ενώ Coffey, Stephens και έπειτα ο Καραγιαννίδης έπαιξαν φανταστική άμυνα στους «αιθέρες», μπλοκάροντας εντελώς το inside game του Άρη. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα, με ένα επιμέρους σκορ 6-20, το ημίχρονο να ολοκληρωθεί με σκορ 28-39 υπέρ του Προμηθέα.

Στην επανάληψη, ο Προμηθέας συνέχισε να παίζει εξαιρετικά, με τον Cowan Jr. να γίνεται το απόλυτο σημείο αναφοράς και τον Echenique να συμβάλλει τα μέγιστα, με το σκοράρισμά του μέσα από τη ρακέτα. Παρά την προσπάθεια του Άρη να αντιδράσει, με τον Βασίλη Τολιόπουλο να αφυπνίζεται και να πετυχαίνει δύο τρίποντα, οι «Προμηθείς» εξακολούθησαν να κάνουν εξαιρετικά τη δουλειά τους, ο Reynolds προστέθηκε και αυτός στην… εξίσωση βάζοντας μεγάλα σουτ και η διαφορά παγιώθηκε σε διψήφια νούμερα, φτάνοντας στο μάξιμουμ στο φινάλε του Γ’ δεκαλέπτου (45-63). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι έβγαλαν μια αναμενόμενη αντίδραση και πίεσαν για να γυρίσουν το ματς, φτάνοντας ως το -7 (64-71, στο 38′), με τρίποντο του Gallinat. Ο Προμηθέας όμως, δεν πτοήθηκε, έμεινε ψύχραιμος και με τρίποντο – μαχαιριά του Reynolds έφτασε ξανά στο +10 (64-74). Στο τελευταίο λεπτό, ο Άρης προσπάθησε να κάνει την απόλυτη υπέρβαση και με όπλο την πίεση, υποχρέωσε τους φιλοξενούμενους σε λάθη, με τον Μποχωρίδη να μειώνει στους 4 (73-77, 12” πριν το τέλος). Το νέο λάθος του Cowan Jr. θα μπορούσε να βάλει τους «πορτοκαλί» σε μπελάδες, όμως ο Τολιόπουλος αστόχησε στο τρίποντο και έτσι ο Προμηθέας έφυγε με το διπλό από τη Θεσσαλονίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-19, 28-39, 45-63, 73-77

Μετά το τέλος του αγώνα, ο Ηλίας Παπαθεοδώρου δήλωσε: “Είναι μια μεγάλη νίκη για εμάς. Πετύχαμε ένα μεγάλο διπλό σε μια πολύ δύσκολη έδρα, που είναι το πρώτο στην ιστορία μας επί του Άρη και αυτό για εμάς έχει ξεχωριστή σημασία. Είναι πάντα δύσκολο να παίζεις στο Αλεξάνδρειο και πρέπει να καταναλώνεις πολλή ενέργεια για να κερδίσεις, εμείς καταφέραμε όμως να ελέγξουμε τον ρυθμό σε όλο το παιχνίδι. Στο τέλος ο Άρης μας πίεσε και μας υποχρέωσε σε κάποια λάθη, όμως καταφέραμε να ανταπεξέλθουμε και να πάρουμε το διπλό”.