ESAKE BCL

Για την 3η θέση στο τουρνουά του Τελ Αβίβ ο Προμηθέας Πάτρας

Την ήττα γνώρισε ο Προμηθέας Πάτρας στον πρώτο ημιτελικό του τουρνουά του Τελ Αβίβ, μετά από ένα πολύ δυνατό ματς με την οικοδέσποινα Χάποελ Τελ Αβίβ (84-71). Οι Πατρινοί βρέθηκαν από την αρχή του αγώνα πίσω στο σκορ, δεν προσπέρασαν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού, όμως πάλεψαν πάρα πολύ και είχαν κάποια πολύ καλά διαστήματα, ιδιαίτερα στο Β’ δεκάλεπτο, με τον Ηλία Παπαθεοδώρου να βγάζει χρήσιμα συμπεράσματα εν όψει της συνέχειας. Κόνιαρης και Hale ήταν αυτοί που ξεχώρισαν για τους «Προμηθείς», οι οποίοι θα παίξουν αύριο στον Μικρό Τελικό.

Το ματς ήταν εξ αρχής δύσκολο, απέναντι σε μια πιο έτοιμη ομάδα, με τη Χάποελ να προηγείται γρήγορα με 12-2 και 15-6 και να κλείνει το Α’ δεκάλεπτο στο +9 (21-12). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η διαφορά έφτασε μέχρι τους 17 (30-13), όμως σε εκείνο το σημείο οι «πορτοκαλί» αντέδρασαν και με πρωταγωνιστές τους Κόνιαρη, Hale και Stephens επέστρεψαν στο ματς και μείωσαν στους 5 (42-37), σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα. Οι Ισραηλινοί πάτησαν γκάζι ξανά στις αρχές της επανάληψης και έφτασαν στο +15 εκ νέου (54-39, στο 23′), δυσκολεύοντας αφάνταστα το έργο των φιλοξενούμενων. Ο Προμηθέας δεν παράτησε το ματς, προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ, όμως η Χάποελ Τελ Αβίβ βρήκε τον τρόπο να συντηρήσει αυτή τη διαφορά και να πάρει τη νίκη, με σκορ 84-71.

Αύριο, ο Προμηθέας θα παίξει με τον ηττημένο του αγώνα Χάποελ Ιερουσαλήμ – Σάσαρι (17:00), με έπαθλο την 3η θέση του τουρνουά.