Stoiximan GBL BCL

“Γκάζωσε” στο Β’ ημίχρονο και ντούμπλαρε τις νίκες του ο Προμηθέας

Ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοσή του στο Β’ ημίχρονο, ο Προμηθέας Πάτρας αν και αγχώθηκε αρκετά απέναντι στο μαχητικό Λαύριο, τελικά έφτασε στη νίκη (93-84) και διπλασίασε τις επιτυχίες του στη Greek Basketball League. Οι ”Προμηθείς” εμφανίστηκαν διπρόσωποι στο ματς, αφού στο Α’ μέρος είχαν μέτρια εικόνα, επηρεασμένοι και από το ”βουβό” Δ. Τόφαλος, όμως στην επανάληψη η εικόνα βελτιώθηκε αισθητά και οι Αχαιοί βρήκαν σταθερές και παίκτες να τους οδηγήσουν στο ροζ φύλλο. Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν ο Κένι Ουίλιαμς με 21 πόντους και εξαιρετικά ποσοστά (5/8 τρίποντα), ενώ σημαντικές βοήθειες στο συγκρότημα του Ηλία Παπαθεοδώρου έδωσαν οι Λούντζης, Γουόκερ και Ιγούντου. Από πλευράς Λαυρίου, κορυφαίοι ήταν οι Σλάτερ και Μουράτος, δεν στάθηκαν όμως αρκετοί για να γίνει η έκπληξη. Για τους ”πορτοκαλί” αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη νίκη σε Ελλάδα και Ευρώπη και πλέον το ενδιαφέρον στρέφεται στην πολύ δύσκολη αποστολή του επόμενου Σαββάτου στην έδρα του Άρη.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά για τους ”Προμηθείς”, οι οποίοι εμφανίστηκαν νευρικοί στα πρώτα λεπτά και επέτρεψαν στο Λαύριο να το εκμεταλλευτεί αυτό και να χτίσει μικρές διαφορές. Με τον Μουράτο να δημιουργεί εξαιρετικά και τους Ουαχάμπ και Σλάτερ να τελειώνουν τις φάσεις, οι παίκτες του Κώστα Μέξα κυριάρχησαν στο Α’ δεκάλεπτο και προηγήθηκαν ακόμα και με 11 πόντους (11-22, στο 9′), δείχνοντας εξ αρχής στον Προμηθέα πως δεν θα έχει εύκολο έργο. Με ένα σερί 5-0 στο φινάλε του Α’ δεκαλέπτου πάντως, η διαφορά έπεσε στους 6 (16-22). Στο Β’ δεκάλεπτο, ο Προμηθέας μπήκε πιο ζωηρά στο ματς και κατόρθωσε να ισοφαρίσει με κρεσέντο τριπόντων του Κένι Ουίλιαμς (26-26), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι βρήκαν άμεσα τον τρόπο να πάρουν και πάλι τα ηνία (26-32, στο 15′). Μέχρι και το φινάλε του Α’ μέρους, η ομάδα μας έβλεπε συνεχώς την… πλάτη του Λαυρίου, που έφτασε ακόμα και στο +8 (37-45), με το ημίχρονο τελικά να κλείνει στο -5 (40-45), χάρη σε buzzer beater τρίποντο του Κένι Ουίλιαμς.

Στην επανάληψη, ο Προμηθέας εμφανίστηκε αλλαγμένος και σαφώς καλύτερος στο παρκέ, με διακριτούς ρόλους και με πολύ περισσότερη ενέργεια μπροστά και πίσω. Με τον Λούντζη να δίνει και εκείνος λύσεις στο σκοράρισμα και τον Κέι Τζέι Ουίλιαμς να βοηθάει πολύ με το inside σκορ του, οι γηπεδούχοι κατόρθωσαν και πέρασαν μπροστά για πρώτη φορά στα μέσα του Γ’ δεκαλέπτου (51-50) και παρά τις πολλές διακυμάνσεις έκλεισαν την περίοδο προηγούμενοι με 1 πόντο (67-66). Όλα κρίθηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο, εκεί όπου οι Πατρινοί κατέθεσαν τόνους ενέργειας στην άμυνα, ενώ στο επιθετικό κομμάτι, ο Γουόκερ άρχισε να ανεβάζει στροφές και να προκαλεί ρήγματα στην άμυνα του Λαυρίου και οι Λούντζης και Ιγούντου ήταν μόνιμες πηγές κινδύνου για την αντίπαλη άμυνα. Οι ”Προμηθείς” έφτασαν για πρώτη φορά στο +7 με τρίποντο του Λούντζη (82-75, στο 36′), όμως η αθηναϊκή ομάδα έμεινε κοντά στο σκορ χάρη στον Μουράτο, αγχώνοντας εκ νέου τον Προμηθέα (82-79, στο 37′). Σε εκείνο το σημείο, πριν το παιχνίδι βαδίσει σε επικίνδυνα μονοπάτια και πάρει χαρακτήρα ”θρίλερ”, εμφανίστηκε ως από μηχανής Θεός ο Ιγούντου, που με ένα μεγάλο τρίποντο έδωσε ξεκάθαρη παράσταση νίκης στον Προμηθέα (85-79, στο 38′). Στο τελευταίο λεπτό, ο αγώνας οδηγήθηκε στη… ρουλέτα των βολών, ο Ουόκερ είχε 6/6 και σφράγισε τη νίκη του Προμηθέα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-22, 40-45, 67-66, 93-84

Μετά τη λήξη του αγώνα, ο Ηλίας Παπαθεοδώρου ανέφερε: “Είμαστε πολύ ικανοποιημένοι από το αποτέλεσμα του παιχνιδιού. Έχουμε μπει σε μία διαδικασία συνεχόμενων αγώνων, με μετακινήσεις, με ταξίδια στην Ευρώπη. Οπότε το να κερδίζουμε, είτε στο ελληνικό πρωτάθλημα, είτε στην Ευρώπη, είναι σημαντικό για εμάς. Είμαστε σε διαδικασία εξέλιξης της ομάδας και κάθε φορά που κερδίζεις σου δίνεται λίγο παραπάνω χρόνος και δουλεύεις με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση και κίνητρο. Οπότε είμαστε χαρούμενοι για τη νίκη μας.”