Η ηρωική ανατροπή δεν έφτανε

Σε ένα καταπληκτικό παιχνίδι, διαφήμιση του μπάσκετ, με σασπένς και ανατροπές, το Περιστέρι πέρασε νικηφόρα από το Δ. Τόφαλος, επικρατώντας στην παράταση του Προμηθέα Πάτρας (79-85, κ.α 70-70). Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, παρότι δεν βρέθηκε στο καλύτερο επιθετικό της βράδυ, γύρισε από διψήφιες διαφορές και λίγο έλειψε να πάρει μια τεράστια νίκη, όμως τελικά οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που χαμογέλασαν. Με αυτό το ροζ φύλλο οι “κυανοκίτρινοι” έπιασαν στην 3η θέση τους Πατρινούς, με ρεκόρ 9-6, όμως υπερτερούν στην ισοβαθμία, αφού ντούμπλαραν τις νίκες τους. Πλέον, για τον Προμηθέα το ενδιαφέρον στρέφεται στο μεγάλο ντέρμπι του Basketball Champions League, με αντίπαλο την ΑΕΚ στην Πάτρα, την προσεχή Τρίτη.

Το ματς δεν είχε καλό θέαμα στο Α’ ημίχρονο, αφού οι δύο ομάδες υπέπεσαν σε πολλά λάθη, ενώ τα συνεχόμενα φάουλ δεν άφησαν τους δύο αντιπάλους να βρουν ρυθμό. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το πολύ χαμηλό 10-11, ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο το Περιστέρι μπήκε πάρα πολύ δυνατά και προηγήθηκε ακόμα και με +10 (10-20, στο 13′). Οι γηπεδούχοι κατόρθωσαν να ανακάμψουν με μπροστάρηδες τους Κάουαν και Κόφεϊ και μάζεψαν αρκετά την διαφορά, πηγαίνοντας στο ημίχρονο μόλις στο -4 (25-29), χάρη σε buzzer beater τρίποντο του Κόνιαρη.

Στην επανάληψη, το Περιστέρι με ηγέτες τους Ράγκλαντ και Ντάνγκουμπιτς έχτισε ξανά διψήφια διαφορά (36-48, στο 27′) και όλα έδειχναν να πηγαίνουν στραβά για τον Προμηθέα. Σε εκείνο το σημείο, ο Χέιλ πήρε το… όπλο του και με ένα δικό του επιθετικό κρεσέντο, ο Προμηθέας έτρεξε ένα σερί 10-0 και μείωσε στο σουτ (46-48), αλλάζοντας πλήρως τη ροή και το μομέντουμ του παιχνιδιού. Στην τελευταία περίοδο, οι γηπεδούχοι πήραν και προβάδισμα με τρίποντο του Ρέινολντς από τη γωνία (54-51, στο 32′), όμως οι Περιστεριώτες είχαν απαντήσεις και με τον Ουίλιαμς μπροστάρη έφεραν ξανά τούμπα την κατάσταση (58-64, στο 36′). Οι “Προμηθείς”, ωστόσο, δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με δύο μεγάλα τρίποντα του Κάουαν και ένα midrange shot του Χέιλ πήραν τα ηνία (70-68, 45″ πριν τη λήξη). Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με όμορφο drive του Ράγκλαντ και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, αφού τα σουτ των Κάουαν και Λοβ στο φινάλε δεν βρήκαν στόχο (70-70).

Στην παράταση, ο Προμηθέας φάνηκε εξαντλημενος από την υπερπροσπάθεια να γυρίσει το ματς και είχε κακές αποφάσεις στο τελευταίο σημείο του αγώνα. Τα πάντα κρίθηκαν 41 δευτερόλεπτα πριν την εκπνοή, όταν ο Ράγκλαντ με ένα φοβερό τρίποντο διαμόρφωσε το 75-81, κόβοντας τα… φτερά των Πατρινών. Oι «πορτοκαλί» δεν κατάφεραν να σκοράρουν στη συνέχεια και να δώσουν νέο ενδιαφέρον στο ματς και έτσι το Περιστέρι δραπέτευσε από την Πάτρα με τη νίκη (75-81).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-11, 25-29, 46-48, 70-70 ΠΑΡ. 75-81

Μετά το τέλος του αγώνα, ο Ηλίας Παπαθεοδώρου ανέφερε:
Ήταν ένα σκληρό παιχνίδι όπως το περιμέναμε. Στο πρώτο ημίχρονο αναγκασαμε το Περιστέρι να κάνει 14 λάθη, όμως δεν το εκμεταλλευτήκαμε αυτό στην επίθεσή μας. Ρυθμό βρήκαμε μετά τη Γ’ περίοδο, γυρίσαμε το ματς και αυτό πήγαινε καλάθι με καλάθι, και τελικά κρίθηκε στην παράταση. Εκεί, ο αντίπαλος είχε μια-δυο καλύτερες αποφάσεις και έφτασε στη νίκη. Συνεχίζουμε για το ματς με την ΑΕΚ”.