Ιδανικό φινάλε στο 2023 με νίκη επί του ΠΑΟΚ

Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα, ο Προμηθέας Πάτρας πήρε την 8η νίκη του σε 12 ματς στη Basket League, επικρατώντας του ΠΑΟΚ (80-73) και αποχαιρέτησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο το 2023, παραμένοντας σταθερά στην 3η θέση του ελληνικού πρωταθλήματος. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έκανε ένα… πρωτοχρονιάτικο δώρο στον κόσμο της, παίζοντας όμορφο μπάσκετ κατά διαστήματα, κάνοντας παράλληλα και συντήρηση δυνάμεων για το πολύ κρίσιμο ματς με τη Λε Μαν στη Γαλλία στην Τετάρτη, για τα Play Offs του Basketball Champions League. Πρωταγωνιστής για τους «πορτοκαλί» ήταν σε ακόμα ένα ματς ο αρχηγός τους, Άντονι Κάουαν, ενώ στα σημαντικά ήταν και η επιστροφή των Χέιλ, Ετσενίκε και Κόνιαρη στη δωδεκάδα, με τους Πατρινούς να αγωνίζονται πλήρεις μετά από περίπου ένα μήνα.

Το παιχνίδι δεν ξέφυγε από τον έλεγχο του Προμηθέα, ο οποίος από το ξεκίνημα του αγώνα, κατάφερε να φέρει την αναμέτρηση στα μέτρα του, χάρη στην πολύ καλή του άμυνα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν νωρίς με 10-3, με γκολ – φάουλ του αρχηγού τους και παρά την προσπάθεια των φιλοξενούμενων να ισορροπήσουν το ματς, οι «Προμηθείς» διατήρησαν το προβάδισμα σε όλη την Α’ περίοδο (20-16). Στην δεύτερη περίοδο, ο «δικέφαλος» προηγήθηκε για μια και μοναδική φορά (23-24, στο 13′), όμως η αντίδραση του Προμηθέα ήταν εξαιρετική, με τους Κάουαν, Ρέινολντς και Ετσενίκε να αλλάζουν την ροή του αγώνα. Οι «Αχαιοί» βελτιώθηκαν κατακόρυφα σε άμυνα και επίθεση και τον Χέιλ να μπαίνει και αυτός στην εξίσωση επιθετικά, κατόρθωσαν να προηγηθούν ακόμα και με διψήφια διαφορά (40-30), κλείνοντας τελικά το ημίχρονο στο +7 (40-33).

Στην επανάληψη, οι «Προμηθείς» μπήκαν στο παιχνίδι με το πόδι… πατημένο στο γκάζι και με τον «καυτό» Ρέινολντς να εκτελεί από την περιφέρεια, η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά στο +14 (49-35, στο 22′). Οι Θεσσαλονικείς προσπάθησαν να ξαναμπούν στο ματς και εν μέρει τα κατάφεραν, με τους Άλστον και Φρίντρικσον να ηγούνται, όμως η διαφορά δεν έπεσε κάτω από τους 6 (53-47, στο 27′) και ο Προμηθέας κατάφερε να υπερισχύσει στο φινάλε της Γ’ περιόδου, την οποία ολοκλήρωσε με προβάδισμα 11 πόντων (60-49). Το παιχνίδι στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε ποτέ… ταχύτητα, με τους Πατρινούς να συντηρούν με άνεση μια διαφορά κοντά και λίγο πάνω από τους 10 πόντους, με την εικόνα του αγώνα να τους κάνει να νιώθουν ασφαλείς. Δύο λεπτά πριν το τέλος, ο ΠΑΟΚ μπόρεσε να μειώσει σε 75-67, όμως σε εκείνο το σημείο, ένα εντυπωσιακό γκολ – φάουλ του Κάουαν έδωσε την… χαριστική βολή στους φιλοξενούμενους (78-67, στο 38′). Το τελικό 80-73 ήταν αυτό που σφράγισε τις προσπάθειες των δύο ομάδων, με τον Προμηθέα να ”ντουμπλάρει” τις νίκες του επί του ΠΑΟΚ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-16, 40-33, 60-49, 80-73

Μετά τη λήξη του αγώνα, ο Ηλίας Παπαθεοδώρου ανέφερε στις δηλώσεις του: ”Το παιχνίδι καταφέραμε να το ελέγξουμε από την αρχή, από το Α’ δεκάλεπτο και έπειτα. Καταφέραμε να τρέξουμε κάποιες καλές επιθέσεις, να πάρουμε μια μικρή διαφορά και στο τέλος να ελέγξουμε απόλυτα το ματς. Είμαστε πολύ χαρούμενοι για τη νίκη αυτή”